Hlucháň vymiera. Aj napriek rozsudku európskeho súdu prišiel u nás o tisíce kubíkov lesa

27. okt 2024 o 20:46  I 

Pokute od EÚ sa Slovensko už zrejme nevyhne.

BRATISLAVA. Lokalitou Minčol v Lučanskej Malej Fatre sa s prebúdzajúcou sa jeseňou začali ozývať píly drevorubačov. Pre hlucháňa hôrneho – vtáka, ktorého sme masívnou ťažbou lesov priviedli na pokraj vyhynutia – hluk píl neznamená nič dobré.

Len medzi rokmi 2004 až 2019 klesla populácia hlucháňa na Slovensku o polovicu. Jedným z hlavných dôvodov je, že sa mu drasticky zmenšuje životný priestor. Lokalita Minčol so svojimi 130-ročnými smrekovými lesmi s prímesou buka a bohatým čučoriedkovým podrastom je jedným z posledných vhodných biotopov hlucháňa hôrneho v Malej Fatre.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zajímavost :  Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, tvrdí fyzioterapeutka známá jako „Fyziomluva“

Aj keď Minčol nie je v najvyššom stupni ochrany, ani priamo nepatrí do národného parku, ťažba niekoľkých stoviek kubíkov dreva znamená ničenie tohto biotopu a štátne orgány by ju nemali povoľovať.

Ministerstvo životného prostredia ťažbu bránilo s tým, že sa ňou preriedi smreková monokultúra a vytvoria sa priaznivejšie podmienky pre hlucháňa. To je však v rozpore s Programom záchrany hlucháňa hôrneho, ktorý vydala Štátna ochrana prírody.

Každý prípad ťažby v biotope hlucháňa pritom pre Slovensko predstavuje hrozbu vysokej sankcie po tom, ako sme v máji 2022 prehrali spor na Súdnom dvore EÚ. Európska komisia v ňom žalovala Slovenskú republiku za to, že neimplementovala európske smernice a hlucháňa tak dostatočne nechránime.

Zajímavost :  Súd zrušil trest pre pedofila z nákupného centra. Zabrala mu liečba

„Dostali sme sa do situácie, keď už nie je akceptovateľná ťažba ani len kubíka dreva v hlucháních biotopoch starších ako 80 rokov,“ hovorí Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko.

Denník SME niekoľko mesiacov analyzoval oficiálne vykazované dáta o ťažbe dreva a porovnával ich s poslednou známou mapou biotopov hlucháňa. Zistenia nie sú povzbudivé.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  3 známky toho, že bitcoinové kvartální výsledky předznamenávají růstový trend

Doporučujeme ke čtení také :