Holčičce ze známky s Masarykem je 99 let a žije v USA. Novináři za mnou chodili i do školy, vzpomíná Eva Haňková 

V roce 1928 během oslav výročí vzniku samostatného Československa se tříletá Eva vyfotila s tehdejším prezidentem Tomášem Garykem Masarykem. Fotka se stala hitem a dostala se i na poštovní známku. Evu tehdy snímek proslavil,  stala se celebritou a také symbolem První republiky a české státnosti. 

„Reportéři za mnou chodili i do školy, musel zasáhnout i můj tatínek, aby mě neobtěžovali příliš. I pan ředitel se do toho vložil,“ vzpomíná Eva Haňková v rozhovoru pro pořad FLOW, kde jsme se s ní online spojili do USA, kde žije. 

Haňková emigrovala s rodinou v roce 1950 na protest proti komunistickému režimu. První práci si prý našla v bance, později se věnovala učení jazyků. I přesto, že život prožila v zahraničí, mluví skvěle česky a navíc bez přízvuku. „Doma jsme mluvili česky, mé děti umí také dobře česky a dodnes čtu,“ prozradila nám svůj recept vitální žena, která je stále ve velmi dobré kondici. 

Zajímavost :  Úřad práce zruší pětinu svých poboček. Dělat nezaměstnané ze svých pracovníků ale nehodlá

„Do České republiky se už ale asi nepodívám, i když bych si to moc přála. Ale už mi nezbývají síly,“ řekla nám paní Haňková v rozhovoru. 

A co by popřála holčička ze známky České republice k jejímu státnímu svátku? 

„Život v míru a lásku jednoho ke druhému a trochu nadšení, jaké jsem znala z domova,“ popsala nám v rozhovoru žena, která oslaví v květnu příštího roku sto let.

Zajímavost :  Jak na hodnocení zdravotnických prostředků. VZP chystá metodiku pro ekonomicko-medicínské analýzy

Její životní příběh mapuje nyní nová knížka Holčička ze známky, kterou napsala Markéta Pilátová. Křtu knížky v USA se zúčastnil i český prezident Petr Pavel. 

Jak vzpomíná paní Haňková na prezidenta Masaryka? Jak vnímala svou slávu? A jak těžká byla emigrace a začátky v nové zemi? 

Podívejte se na tento rozhovor FLOW, který jsme připravili ke svátku 28. října.

Zdroj Zde