V reštauráciách točia milióny. Známa gastroskupina poslala svoju firmu do konkurzu

28. okt 2024 o 17:47  I 

Bencik Culinary Group sa zbavila aj niektorých podnikov.

Na Slovensku je len málo podnikateľov, ktorí sa rozhodli vo veľkom rozbehnúť podnikanie v gastrosektore. Jedným z nich je Pavol Benčík, niekdajší obchodný partner Petra Štecka, zakladateľa skupiny Medusa.

Benčíkove firmy v uplynulých rokoch počítali tržby v miliónoch eur. Nie všetkým sa však darilo tak, ako by si podnikateľ predstavoval. Jednu z nich poslal do konkurzu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Počítať straty však nebude len samotný majiteľ. Prerobí aj štátna Sociálna poisťovňa.

Súvisiaci článok Spláchol štát v ich firme 780-tisíc eur? Postavili známu reštauráciu, teraz krachujú Čítajte 

Zajímavost :  Pellegrini zachraňuje Hlas (komentár)

Telefonát od Štecka: Prišiel náš čas

Benčíkova podnikateľská dráha bola dlhé roky úzko spojená s Petrom Šteckom. Poznali sa z jachtingu, ktorému sa venovali v mládežníckych časoch. Predtým, než sa na začiatku nového milénia pustili do spoločného podnikania, Benčík pracoval pre nadnárodné spoločnosti ako Heineken, Henkel a Pepsi.

„Volal som Paľovi, že prišiel náš čas. Trochu sa čudoval, že kantína?! Ale potom sme do toho šli,“ spomínal Štecko neskôr pre Nový Čas pre ženy.

Ich prvým spoločným podnikom bola reštaurácia Al Dente v budove centrály Tatra banky v Bratislave. Postupne k nej pribudli ďalšie prevádzky pod hlavičkami Medusa, Rio, Prešburg či Primi, rozbehli tiež závodné jedálne Preso. Ich firma Progastro sa rýchlo vypracovala medzi najväčších hráčov v biznise.

Zajímavost :  mBank nabízí k podnikatelskému účtu zdarma i zajímavý bonus

Spojenectvo Štecko – Benčík sa rozpadlo v roku 2010. Peter Štecko pre INDEX povedal, že to bolo na jeho podnet: „Dôvodom bola najmä skutočnosť, že v tom čase som väčšinu známych reštaurácií, ktoré verejnosť vnímala ako naše, vlastnil sám a tie spoločné boli pre mňa menej dôležité. Chcel som sa teda sústrediť na vlastný biznis.“

Expanzia pod vlastným menom

Benčíkovi ostali štyri podniky a podnikateľ začal rozvíjať vlastnú gastroskupinu. V roku 2010 založil firmu Prorestaurant. Jej názov napovedá, že mala nadviazať na Progastro.

Paralelne však vlastnil aj spoločnosť Progastro Beta, ktorá vznikla ešte v roku 2003. V roku 2011 sa premenovala na Aldente. Môžeme ju považovať za hlavnú firmu Benčíkovej skupiny, ktorá sa najprv volala Al Dente Group, no od roku 2013 vystupovala pod označením Bencik Culinary Group.

Zajímavost :  Mají „vlakotramvaje“ v Česku smysl? Odpověď má dát ministerstvu dopravy technicko-ekonomická studie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO