Trhy pod lupou: Nevyzpytatelné cesty trhů, posilování ceny zlata a rekordní nárůst akcie Tesla

Máme za sebou další týden, kdy rostla cena zlata, výnosy na dluhopisech a posiloval americký dolar. Začátečníkovi se zdá, že vše je v pořádku, protože všechno roste. Situace se zdá tedy velmi příznivá. Na první pohled investor nemůže udělat nikde chybu. Jedině snad pokud by se na tomto rostoucím trhu nepodílel. Opak je však pravdou.

Trh se vyznačuje velkým množstvím anomálií a protichůdných tendencí. Čím déle bude tento stav trvat, tím víc hrozí, že se jednoho dne dočkáme silně volatilní reakce trhů. Je to jako napínaní elastické gumy, která dokáže vydržet tah, ale jednoho dne se přetrhne. Kde jsou právě tato pnutí?

Cena zlata a posilující dolar

Prvním zajímavým úkazem bylo posílení dolaru doprovázené růstem ceny zlata. U těchto dvou finančních aktiv totiž platí, že jakmile dolar klesne, zvýší se cena zlata. Je to tím, že nižší dolar automaticky zvedne množství poptávaného zlata ve světě, který k placení dolar nepoužívá.

Uplynulý týden ale dolarový index vzrostl asi o 3 %, zatímco cena zlata také stoupla, zhruba o 1 %. Během týdne zlato silně posilovalo a vytvořilo si další nominální rekord na 2 772 dolarech za trojskou unci. V tomto kontextu lze chápat, že závěr týdne patřil zejména krátkodobým traderům na zlatě, kteří se rozhodli vybírat zisk.

Pokud však zlato poroste i příští týden, napětí na trhu se bude stupňovat. Není to totiž jen dolarový index, jenž je v rozporu s dlouhodobým makroekonomickým pozorováním. Ani maximální cena zlata při maximální úrovni amerických indexů se běžně nevidí. Nikdy v historii se totiž nestalo, aby cena zlata vzrostla o 25 % a současně index S&P 500 taktéž rostl o 25 %. Na trhu panuje dichotomie, kdy jedni nakupují technologické akcie, protože pořád zázračně rostou, a druzí naopak dávají velké prostředky do nákupu zlata, aby se pojistili před finančním krachem nebo vypuknutím války.

Rostoucí výnosy na amerických dluhopisech

Druhým aktivem, které překvapivě roste, jsou výnosy na amerických státních dluhopisech. Desetileté dluhopisy se vydaly úplně jiným směrem, než se předpokládalo. Rozhodnutí snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů poslalo výnosy amerických dluhopisů logicky dolů. V polovině září se desetileté dluhopisy prodávaly s výnosem 3,62 %. Od té doby výnosy stoupají, a to dost závratným tempem. O měsíc a půl později jsou už na 4,24 %, což je opravdu hodně.

Růst výnosu amerických dluhopisů je zajímavý, protože se zatím týká pouze USA. Dříve totiž spolu s cenami určovaly chování celého dluhopisového trhu. Porušení této závislosti jsme mohli sledovat uplynulý týden, když dluhopisové ETF Tresuary iShares 20 spadlo o 6,5 %.

Zato ETF iShares iBoxx High-Yield Corporate Bond zůstalo prakticky beze změny a kleslo pouze o 0,1 %. Toto ETF se skládá z korporátních dluhopisů s velkými výnosy. Za normálních okolností by měla cena amerických státních dluhopisů poslat dolů i cenu korporátních dluhopisů.

Zajímavost :  Komentář: Americké akcie zatím smíšeně

Tento růst nelze jednoznačně vysvětlit. Někdo mluví o tom, že výnosy rostou, protože americká ekonomika funguje velmi dobře. Její výkon způsobí vysokou inflaci, která se nyní propisuje do výnosů. Jiný říká, že rostou, protože Fed bude nakonec mnohem více jestřábí a úrokové sazby sníží o dost pomaleji. A někdo to vysvětluje tzv. Trump tradem. Právě na tuto variantu se nyní podíváme, protože nám umožní pochopit burzovní psychologii a otevře zajímavé perspektivy pro spekulaci.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Trump trade

Spočívá v tom, že trhy a velká část investorů vidí jako velice pravděpodobné, že Donald Trump znovu zasedne v Bílém domě. Trhy si všímají hlavně volebních průzkumů. Ty ukazují, že Trump začíná mít navrch v důležitých státech, kde jsou výsledky vždy velmi těsné. Stejně tak začal dotahovat náskok Kamaly Harrisové ve všelidovém hlasování.

Trump už prezidentem byl. Právě z jeho minulého období v čele USA se dedukuje, že udělá vše, aby podpořil americkou ekonomikou. To bude mít za následek větší inflaci, než se doteď čekalo. Právě vyšší inflační očekávání v případě Trumpova znovuzvolení ženou výnosy na amerických dluhopisech podle některých analytiků nahoru.

Osobně se domnívám, že tato úvaha je chybná, protože Donald Trump je pragmatik. Vždy se rozhoduje v závislosti na daných podmínkách a kontextu. Při jeho prvním mandátu byla problémem stagnující americká ekonomika. Ta nyní vzhledem k vysokým úrokovým sazbám funguje skvěle, takže podpory ze strany státu nebude potřeba.

Trump mluví o zavedení sankcí na Čínu v podobě vysokého cla. I zde je však otázka, nakolik jsou to jen sliby v předvolební kampani a jaká bude pak realita. Jak jsme již řekli, Trump se rozhoduje podle aktuálních dat a potřeb americké ekonomiky. Pro tu je jedním z hlavních problému vysoký deficit veřejných financí, který bude potřeba řešit. Trump se tomuto tématu zatím v kampani vyhýbá, což může být známka, že ho bude chtít po volbách řešit. Nechce lidem slibovat nemožné, a tak radši o nepříjemných věcech nemluví.

A konečně, průzkumy jsou jen průzkumy. Situace může být po 4. listopadu úplně jiná. Jediné, co považuji za téměř jisté, je pozitivní reakce bitcoinu a ostatních kryptoměn v případě Trumpova zvolení. Zbytek jsou zcela nepodložené spekulace.

Elon Musk znovu přesvědčil trhy o své výjimečnosti

Hlavním hřebem výsledkové sezony minulého týdne byly akcie Tesly. Společnosti se nedávno nevydařil Robotaxi Day, kde Elon Musk prezentoval technologické novinky. Ty investory zklamaly, protože nenabídly nic konkrétního. Ani humanoidní roboti je nezaujali, když vyšlo najevo, že při demonstraci jejich chování na ně museli dohlížet techničtí pracovníci. To o autonomním chování robotů zatím nevypovídá nic dobrého. Cena akcie Tesla tak spadla pod 220 dolarů.

Znovu se tedy množily spekulace o jejím velkém pádu, i když je pořád jednou z nejdražších akcií vzhledem k fundamentům. Jelikož segment elektroaut zažívá těžké časy, očekávalo se, že by akcie Tesla mohly klesnout pod 200 dolarů. To se však nestalo, došlo k pravému opaku. Během jedné seance akcie Tesla přidala přes 150 miliard dolarů burzovní kapitalizace, čímž vytvořila nový rekord. Jen pro představu, 150 miliard dolarů je hodnota tří velkých automobilek: Ford, General Motors a Stellantis.

Zajímavost :  🔴On-chain analýza: 100 000 dolarů za bitcoin do konce roku | Vliv halvingu | Volby v USA | ETF

Nadhodnocení Tesly vzhledem ke konkurenčním akciím je obrovské. Její akcie se dostaly nad 260 dolarů za kus a tím pádem odmazaly všechny ztráty od začátku roku. Musk akcionářům znovu ukázal, že se daleko víc vyplatí být s ním na jedné lodi, než se snažit sázet pro němu shortováním akcií Tesla.

Tesla ještě může růst

Růst Tesly zapříčinily dobré hospodářské výsledky. Zisk na jednu akcii byl 72 centů, což je o 6 centů víc než za stejné období před rokem. To se možná nezdá hodně, ale vzhledem k potížím automobilového sektoru to jsou výborné výsledky. Investory taktéž potěšil nárůst marží.

Musk ví, že investory je potřeba navnadit, a tak oznámil, že Tesla má příští rok potenciál růstu tržeb o 20 až 30 %. Nejpozitivnější odhady přitom mluvily o deseti procentech. Tento pozitivní výhled investory pobídl k dalším nákupům. Letošní růst ceny akcií Tesla nemusí být u konce. Pokud vyhraje Donald Trump, budou pravděpodobně reagovat dalším silným růstem.

Akciové indexy: Americké průmyslové akcie se dostaly pod tlak

V Asii se dařilo čínským akciím, které překonaly předchozí propady. Burza v Šanghaji vzrostla o 1,53 %. Hongkongské burze Hang Seng se kontinentální index napodobit nepodařilo a odepsala 1,03 %. Burza v Tokiu se pomalu dostává pod tlak, protože v neděli čekají Japonsko volby. Je velmi pravděpodobné, že vládnoucí strana liberální demokracie nebude mít znovu většinu.

Nestabilita by zemi nepomohla, protože by tím tamní centrální banka získala větší moc. Z logiky věci vyplývá, že by měla sazby zvedat, což se samozřejmě nelíbí politikům. Nejistota ohledně voleb poslala japonský index Nikkei dolů, ztratil 2,8 %.

Ani v Evropě nebyla situace optimistická, většina hlavních indexů oslabila. Německý Dax ztratil 0,99 %. Francouzský CAC se propadl o 1,53 %, londýnská burza oslabila o 1,31 %.

V zámoří to bylo zajímavé. Zatímco technologický Nasdaq rostl o 0,16 %, především zásluhou akcií Tesla, ostatní indexy klesaly. Důvodem bylo přehodnocení výhledu měnové politiky. Zatím to na příštím zasedání Fedu podle Fed Watchtool vypadá na snížení sazeb o 25 bazických bodů, objevují se však hlasy, že sazby mohou zůstat nezměněné.

To by znamenalo pokračování restriktivní měnové politiky, což by odnesly především klasické firmy, které jsou silně zadlužené. Tuto hypotézu potvrdil velkým propadem index Russell 2000, jenž odepsal 2,99 % za jeden týden. Průmyslový Dow Jones oslabil o 2,68 %. Index S&P 500 ztratil 0,96 %.

Kryptoměny: Cena bitcoinu zůstala stabilní

Navzdory velkému přítoku nových peněz do bitcoinových ETF zůstala cena bitcoinu v době psaní článku týdenní optikou bez změny. Ustálila se na hodnotě 66 850 dolarů, což představovalo týdenní výkonnost 0,77 %.

Příliv nových prostředků do ETF znamená, že velká část investorů spekuluje právě na zvolení Donalda Trumpa. Ten si v době vrcholící prezidentské kampaně našel čas, aby se svými syny rozjel platformu decentralizovaného financování World Financial Liberty.

Po deseti dnech od spuštění se však o velkém úspěchu mluvit nedá. Platforma prodala pouze 948 milionů tokenů WLFI, zatímco jich má k prodeji připraveno 20 miliard. Jedním z důvodů menšího zájmu investorů je, že pro nákup tokenu je nutné mít přes milion dolarů. Tato podmínka počet vhodných Trumpových podporovatelů dost eliminuje.

Závěr: Jak si vedou firmy ze spolku Magnificent seven

Investoři budou netrpělivě sledovat parlamentní volby v Japonsku. Pár dní po nich navíc zasedne japonská centrální banka, aby rozhodla o výši úrokové sazby na jenu. V Evropě se dozvíme odhady růstu HDP za třetí čtvrtletí 2024. Očekává se hodnota okolo 0,8 %. Pokud bude menší, byl by to velmi negativní signál pro evropské akciové trhy. V pátek 1. listopadu se dozvíme velmi důležité údaje z amerického pracovního trhu: výši nezaměstnanosti a počet tzv. Non Farm Payrolls.

Investoři se však nebudou zaměřovat na makroekonomické údaje. Čeká nás totiž pokračování výsledkové sezony, kdy se konečně dozvíme, jak si vedou společnosti z elitního spolku Magnificent 7. Své výsledky v úterý představí Alphabet, den poté Microsoft a Meta.

Ve čtvrtek se dozvíme, jak si vede Apple, nejhodnotnější firma na světě, a Amazon. Mohou nás tedy čekat příjemná i nepříjemná překvapení. Vedle Magnificent 7 představí své hospodaření i řada jiných velkých a velmi zajímavých společností. Půjde například o AMD, McDonald’s, Visa, PayPal, Eli Lilly, Caterpillar, Booking, MasterCard, Merck, Linde, Exxon Mobil a Chevron. Tento týden se na finančních trzích nudit určitě nebudeme.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO