Zlaté rezervy centrálních bank se za deset let zdvojnásobily a dosáhly rekordních hodnot

V rámci novodobé zlaté horečky centrální banky po celém světě hromadí zlato a nyní drží 12,1 % světových rezerv tohoto drahého kovu.

Akumulace se v posledních letech zintenzivnila a od roku 1990 dosáhla rekordní úrovně, která se za posledních deset let zdvojnásobila. Podle příspěvku The Kobeissi Letter se na této zlaté horečce nejvíce podílejí Čína, Indie, Turecko a Polsko. Zajímavé je, že první tři jmenovaní jsou členy skupiny BRICS. Zejména Čína masivně hromadí žlutý kov, který nyní tvoří 5,4 % jejích devizových rezerv. Centrální banka země v současnosti drží 2 264 tun zlata, což je chování, které zrcadlí i mladí Číňané.

Pozoruhodný je graf mezinárodních zlatých rezerv, který ilustruje novou „zlatou horečku“ s výrazným nárůstem nad desetiletý průměr. Centrální banky spěchají, aby nashromáždily co nejvíce této přední komodity, a další instituce je mohou brzy následovat.

Zajímavost :  Časť mimovládnych organizácií bude oslobodená od transakčnej dane. Kto bude platiť a kto nie?

Analýza ceny

Zlato se mezitím obchoduje poblíž nedávno dosaženého historického maxima kolem 2 758 USD za unci. Tato cena znamená pro investory do drahého kovu 33% zisk od počátku roku, což vykazuje silné ukazatele pro dlouhodobé pokračování býčího trendu. Cena totiž míří nad 50denní exponenciální klouzavý průměr.

Navíc jeho denní index relativní síly (RSI) nadále vykazuje silnou dynamiku s konvergencí vzestupného trendu. V této souvislosti se někteří analytici domnívají, že by zlato mohlo dosáhnout 3 000 USD, zatímco jiní jsou mnohem optimističtější a předpovídají ještě vyšší ceny.

Zajímavost :  Vláda Andreja Babiša by nebola ficovská (píše Petr Šabata)

Novodobá zlatá horečka

Nejen centrální banky hromadí tuto komoditu v rámci nové zlaté horečky. Zlato do svých rezerv přidávají také společnosti a celosvětové instituce z nejrůznějších odvětví. Například generální ředitel společnosti Tetheru Paolo Ardoino zveřejnil, že jeho společnost má ve svých rezervách 48,3 tuny zlata. Toto množství stojí po boku 82 454 BTC, které tvoří potřebnou rezervu k zajištění stablecoinu USDT v hodnotě 120 miliard dolarů.

K tomuto nárůstu dochází v době, kdy ekonomické údaje stále bijí na poplach. Proto se očekává, že poptávka po zlatě bude i nadále prudce růst, což by i nadále podněcovalo celosvětový hlad po zlatě.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Referent/Referentka do odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice

Doporučujeme ke čtení také :