Nezaměstnanost v EU v září zůstala na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Brusel – Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v září podle sezonně přepočtených údajů zůstala na srpnových 5,9 procenta, v eurozóně byla rovněž beze změny a činila 6,3 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice nezaměstnanost podle jeho dat stoupla o desetinu procentního bodu na 2,8 procenta, zůstává ale stále nejnižší v EU. Metodika výpočtu, kterou používá Eurostat, se liší od údajů českého Úřadu práce.

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v září činila 6,6 procenta, v celé unii byla na 6,1 procenta. V Česku před rokem činila 2,6 procenta.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti mělo v září letošního roku Španělsko, a to 11,2 procenta. Následuje Řecko s nezaměstnaností 9,3 procenta a pak Švédsko, kde míra nezaměstnanosti činila 8,5 procenta. Na Slovensku byla v září míra nezaměstnanosti 5,2 procenta, v Maďarsku 4,5 procenta a v Polsku 2,9 procenta.

Eurostat odhaduje, že v celé EU bylo v září bez práce 13,042 milionu lidí, z toho 10,884 milionu v eurozóně. Proti srpnu se počet lidí bez práce v EU zvýšil o 61.000 a v eurozóně o 13.000, proti loňskému srpnu se pak v EU o 226.000 snížil, v eurozóně pokles činí 330.000.

Zajímavost :  Priebežné výsledky prezidentských volieb USA 2024. Bude prezidentom Trump alebo Harrisová?

Míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi se v září v EU zvýšila na 14,8 procenta ze srpnové hodnoty 14,5 procenta. Bez práce tak v EU bylo 2,861 milionu lidí do 25 let, zatímco v eurozóně jich bylo 2,287 milionu.

Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od dat Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v září stoupla o 0,1 procentního bodu na 3,9 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Inflace v eurozóně v říjnu zrychlila na dvě procenta, uvedl v odhadu Eurostat

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu zrychlilo na dvě procenta ze zářijových 1,7 procenta. Nejvíce zdražily služby, uvedl dnes ve svém rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje.

Zajímavost :  Škoda za tři čtvrtletí zvýšila výrobu o 5,3 procenta na 780.500 vozů

Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, v říjnu zůstala na 2,7 procenta. Ceny ve službách stouply o 3,9 procenta, zatímco potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,9 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,5 procenta, ceny energií naopak o 4,6 procenta klesly.

Nejvíce se ceny v říjnu meziročně zvýšily v Belgii, a to o 4,7 procenta. V Estonsku jejich růst dosáhl 4,5 procenta. Naopak ve Slovinsku zůstaly ceny beze změny a v Irsku se zvýšily o 0,1 procenta.

Konečnou zprávu o vývoji inflace, včetně údajů za celou Evropskou unii, Eurostat zveřejní 19. listopadu.

Inflace v eurozóně je nyní v souladu s dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu ale zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta, až letos v červnu v reakci na zpomalování inflace zahájila snižování úrokových sazeb, aby v eurozóně podpořila hospodářský růst.

Zajímavost :  Trump může rozvrátit světový obchod. Evropská unie mu chce údery tvrdě vracet

Svou depozitní sazbu ECB v červnu snížila o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Tento měsíc ji zredukovala o další čtvrtinu procentního bodu na 3,50 procenta.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO