Rohlíku drhne zavádění kryptoplateb. Čupr si stěžuje na pomalý bitcoin, chce ho směňovat za kredity

Další velký hráč v e-commerce se chystá přijímat platby v kryptoměnách. Na jejich zavedení pracuje provozovatel online supermarketu Rohlík. Jak ale popsal jeho zakladatel Tomáš Čupr, potíž, která brzdí zákazníky, je zdlouhavé zpracování kryptoplateb, zejména při použití bitcoinu.

„Proč to ještě není? Problémem je uživatelský prožitek. Potvrzení bitcoinové platby trvá i pět hodin. To bychom stihli nákup doručit dvakrát,“ píše Čupr na síti X s tím, že tato praxe je pro Rohlík zatím nedostatečná. S podnikatelovou interpretací použitelnosti kryptoplateb ale část bitcoinové komunity nesouhlasí.

Čupr argumentuje statistikou speciální platební brány Confirmo, se kterou Rohlík na řešení spolupracuje. Confirmo zprostředkovává úhrady bitcoinem nebo etherem například Alze nebo v aplikaci na bezobslužnou platbu v restauracích Qerko. Podle uvedených dat zabere celkový proces odeslání a zpracování standardní platby bitcoinem většině zákazníků přes hodinu. U kryptoměn jako solana nebo ether jsou platby řádově rychlejší.

„Tato data byla určena pro Rohlík a cíleně jsme do nich zahrnuli extrémní případy. Data znázorňují nejpesimističtější scénář,“ vysvětluje šéfka Confirma Anna Štrébl a upozorňuje, že standardní metoda (v krypto hantýrce „vrstva“) platby bitcoinem není stavěná na okamžité transkace.

Zajímavost :  ČSÚ zveřejní zářijový odhad letošní sklizně obilovin, řepky či brambor

Podle ní ale 98 procent bitcoinových plateb projde výrazně rychleji, stačí, aby zákazník zvolil speciální bitcoinovou vrstvu s názvem Lightning Network. Ta je určená pro bleskové platby a v drtivé většině případů transakce zabere v průměru dvě až šest minut. Přístup k této platební metodě však nepodporují všechny bitcoinové peněženky.

VIDEO: Německo naši ekonomiku táhne dolů, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová v pořadu FLOW.

Video placeholder

FLOW: Rozhovor s Evou Zamrazilovou. • e15

Na síti X Čuprovi oponuje spoluzakladatel výrobce české kryptoměnové peněženky Trezor Marek Palatinus. „Ta čísla jsou včetně uživatelských operací typu otevření peněženky, zadání PINu, zobrazení transakce a odeslání,“ komentuje data, která Confirmo poskytlo Rohlíku. Také Palatinus zdůrazňuje, že vypořádání transakce přes Lightning Network je okamžité.

Na Čuprových výhradách to ale v zásadě nic nemění. Vyřešit je a zaručit rychlý nákup chce tím, že umožní konverzi kryptoměn do kreditů, s nimiž lze na Rohlíku platit. Podobně je už možné „nabít“ zákaznické konto stravenkami. „Dívám se na to z pohledu uživatelského zážiku a byznysového rizika. Tedy přes zákazníky, ne jen technokraticky,“ reaguje Čupr. „Za patnáct minut už jsme s nákupem v autě,“ připomíná specifičnost svého byznysu v porovnání s e-shopy, které doručují zboží do druhého dne.

Zajímavost :  Pražská burza jako symbol tuzemského kapitalismu. Dokáže přitáhnout více hráčů?

Čuprovy kryptoměnové záměry, které naznačil v červnovém podcastu Vojty Žižky, ale mají navzdory současnému zadrhnutí ještě další rovinu. Jak doplnil na sociální síti X, většinu přijatých bitcoinů má online supermarket dále držet a nesměňovat za koruny.

Tím by se Rohlík lišil od ostatních firem, které přijímají bitcoin a spol. například právě přes Confirmo. Tato platební brána umožňuje každou příchozí kryptotransakci okamžitě směnit na koruny či eura, čímž obchodníkovi odpadá starost z kurzového rizika nebo nutnost zabývat se technickými detaily uchovávání virtuálních měn.

Zajímavost :  Čína vyzývá Česko, aby pomohlo vyřešit spor s EU ohledně elektromobilů

Bitcoin a kryptoměny: Vše, co byste měli vědět

Svět kryptoměn může být pro některé méně zkušené investory komplikovaný. Následující články na e15.cz jsou určeny převážně novým zájemcům o investování do kryptoměn. Najdete v nich konkrétní postupy, rady a informace týkající se i těch nejzákladnějších aspektů investování.

Zdroj Zde