Moskva chce Trumpa, Teherán Harrisovú. Ako diktatúry zasahujú do amerických volieb

Riziko je už trvalé.

Načítavam… Ako diktatúry zasahujú do amerických volieb

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

NEW YORK, BRATISLAVA. Dezinformačné kampane z Ruska, Číny a Iránu sa pretavili v pretrvávajúcu hrozbu, píšu štyri dni pred americkými prezidentskými voľbami noviny New York Times.

Režimy v týchto štátoch nielen opäť cielia na americké publikum, ale zlepšili svoje metódy. Používajú viaceré sociálne siete a spôsoby šírenia obsahu na internete, ktorý už dokážu cieliť nielen na názorové skupiny, ale aj na konkrétne lokality až do úrovne okresov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

“Rusko chce podporiť exprezidenta Donalda Trumpa, kým Irán uprednostňuje jeho oponentku, viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Čína, zdá sa, nemá konkrétnu preferenciu,” uvádza denník.

Načítavam… Rozhodne Elon Musk americké voľby? (31. 10. 2024)

Aktuálna bezpečnostná správa spoločnosti Microsoft však spomína, že čínske vplyvové operácie sa sústreďujú aj na kandidátov mimo prezidentských volieb, napríklad do Kongresu.

“Celkový účel týchto kampaní sa nezmenil,” píšu NYT. “Ide o zasievanie rozporov a chaosu, ktoré majú v očiach medzinárodného publika zdiskreditovať americkú demokraciu. Kampane sa vyvinuli, prispôsobili sa meniacemu sa prostrediu v médiách a novým nástrojom na presviedčanie publika,” zhodnotil denník aktuálny stav.

Rusko cieli na nerozhodnuté štáty

Ruské vplyvové operácie sa intenzívne rozoberali už po prezidentských voľbách v roku 2016.

Dnes New York Times píšu, že ruskí aktéri sa snažia podporiť Donalda Trumpa a používajú na to internetové skupiny, kde sa združujú priaznivci krajnej pravice. Svoje úsilie pritom Moskva sústreďuje na voličov v šiestich nerozhodnutých štátoch, ktoré môžu preklopiť volebný výsledok v prospech republikánskeho kandidáta.

Súvisiaci článok O prezidentovi nerozhodne väčšina. Ako fungujú americké prezidentské voľby Čítajte 

Rusko pritom identifikovalo potenciálnych Trumpových stúpencov medzi hispánskymi Američanmi či priaznivcami počítačových hier, píšu NYT s odvolaním sa na dokumenty amerického ministerstva spravodlivosti.

Microsoft zas v súvislosti s ruskými operáciami zachytil používanie umelej inteligencie na vytváranie obsahu. Takto vzniklo deepfake video s Kamalou Harrisovou, ktoré však podľa softvérovej spoločnosti nezískalo veľa pozornosti.

Sfalšované video ukazovalo Harrisovú a jej vymyslené výroky zľahčujúce atentát na Donalda Trumpa.

Súvisiaci článok USA rozkryli ruskú vplyvovú operáciu, vypísali desaťmiliónovú odmenu Čítajte 

New York Times podotýkajú, že dezinformačné kampane sú cielené nielen na štáty, ale na konkrétne okresy, etnické či náboženské skupiny, ktoré môžu byť citlivé na rôzne typy obsahu. Dobre zacielená dezinformácia sa tak ľahšie uchytí, je to prax, ktorú bežne používajú tvorcovia reklamy.

Zajímavost :  Súdny proces s Kuffovcami odročili. Kauza súvisí s útokmi na farmárov, podvodoch s pôdou aj vyhrážaním

“V predchádzajúcich voľbách sme sa snažili zistiť, čo bude hlavný klamlivý naratív. Tentoraz sú to jemné odtiene polarizujúcich správ, ktoré majú podporiť napätie,” cituje denník výskumníčku Melanie Smithovú z Inštitútu pre strategický dialóg.

Irán využíva Blízky východ

Konflikt na Blízkom východe je polarizujúcou témou v mnohých krajinách, no v Spojených štátoch je aj témou prezidentských volieb.

Washington je tradičným spojencom Izraela a v Spojených štátoch žije početná židovská komunita.

Početná je však aj palestínska komunita, ktorá stojí na opačnej strane. Problém s tým má osobitne Kamala Harrisová, ktorá musí stáť za strategickým spojenectvom Washingtonu s Tel Avivom, no pomohli by jej hlasy amerických Palestínčanov.

Microsoft uvádza, že “14. októbra online účet ovládaný Iránom vyvolával dojem, že je Američan, ktorý vyzýva ostatných Američanov, aby bojkotovali voľby, pretože obaja kandidáti podporujú izraelské vojenské operácie. Táto aktivita, spolu so starším zisteniami Microsoftu, naznačuje, že Irán sa chystá na ďalšie vplyvové operácie tesne pred voľbami”.

Spoločnosť túto online identitu označila ako skupinu Bushnell’s Men (Bushnellovi muži) a píše, že sa snažila podporiť aj protiizraelské protesty na univerzitách.

Tému blízkovýchodného konfliktu ako zdroj polarizácie identifikovala aj Čína, ktorá však podľa NYT v prezidentských voľbách nemá jasného favorita.

Zajímavost :  V Královéhradeckém kraji povládne ANO, HLAS a koalice vedená SPD

“Na sieti telegram existujú množstvá ruských účtov, ktoré šíria polarizujúce, často až toxické videá, mémy a články o prezidentských voľbách. Stovky ďalších identít pochádzajú z Číny. Vydávajú sa za študentov a v lete rozdúchavali napätie na amerických univerzitách v téme vojny v Gaze,” píšu NYT.

Peking aj Moskva podľa novín využívajú aj málo známu sociálnu sieť gab, ktorú obľubuje krajná pravica a stúpenci konšpiračných teórií.

Čína aj Rusko pritom v USA šíria dezinformácie aj v španielskom jazyku. Šíria sfalšované prieskumy verejnej mienky, používajú umelú inteligenciu na generovanie komentárov a odpovedí na ne.

Prezidentské voľby USA 2024

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO