Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni zvýšil tržby a snížil ztrátu

Kunovice (Uherskohradišťsko) – Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni utržil z prodeje výrobků, služeb a zboží přibližně 1,734 miliardy korun. Meziročně to bylo asi o 1,206 miliardy korun více. Zatímco předloni skončila firma i vinou protiruských sankcí ve ztrátě 225,5 milionu korun, loni ji snížila na 106,9 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy podniku, která je ode dneška založená ve Sbírce listin.

Na jaře 2022 koupila Aircraft Industries od jejího tehdejšího ruského majitele, firmy Ostov, skupina Omnipol. Jediným akcionářem kunovické firmy je akciová společnost LET Kunovice. Podnik se nyní orientuje především na trhy v jihovýchodní a střední Asii, v Africe a na Blízkém východě. Spolu s letounem L 410 UVP-E20 vyrábí i modernizovanou verzi L 410 NG, tedy nové generace. Obě letadla mohou přepravit až 19 pasažérů.

Po přelomovém roce 2022 se loni podle generálního ředitele Pavla Polehni společnost stabilizovala. “Kromě několika dodávek letounů do Uzbekistánu, Kazachstánu a Indonésie začala naše společnost vykazovat výnosy ze zakázek v již realizovaných obchodních případech do nových destinací. Obchodní portfolio se v roce 2023 výrazně geograficky rozšířilo a nyní zahrnuje nové země, kam letoun L 410 nebyl dodán za více než 50 let jeho existence,” uvedl ve výroční zprávě Polehňa.

Zajímavost :  Německá ekonomika už letos neporoste. Žádná jiná země G7 s poklesem HDP nepočítá

Letos firma informovala například o dodávkách svých letounů do Senegalu nebo do Chile. “V následujících letech se společnost bude zaměřovat na zvyšování výrobní kapacity a odbytu produkce. Prezentací naší společnosti na světových výstavách v roce 2023 jsme nejen ještě více rozšířili povědomí o našem letounu, ale zároveň představili široké i odborné veřejnosti inovace, které jej posouvají ještě o kus dále,” uvedl Polehňa. Firma usiluje o proniknutí na nové trhy.

Předsedkyně představenstva společnosti Alena Medová pro Hospodářské noviny uvedla, že se letos Aircraft Industries se po dvou letech vrací k výrobní kapacitě nastavené před covidem. “To je v průměru 12 až 14 letadel ročně. Se stejnou kapacitou počítáme v roce 2024 a 2025, v roce 2026 bychom rádi zhotovili 16 strojů a o rok později již dvacet. Rozšíření výrobní kapacity se však neobejde bez dodatečných investic. Bude třeba přikoupit další výrobní budovy a nabrat nové zaměstnance,” uvedla Medová.

Zajímavost :  D10 mezi exity 10 a 14 uzavřela instalace konstrukce železničního mostu

Z pohledu zákazníků podle ní společnost už má pokrytý příští rok a plánuje rok 2026. “Kdybychom to zjednodušili, minimální čekací doba by nyní byla zhruba 12 měsíců, spíše déle,” řekla Hospodářským novinám předsedkyně představenstva.

Spolu s výrobou letounů se společnost věnuje i jejich údržbě, provozuje též mezinárodní letiště Kunovice. Čistá aktiva podniku dosahovala na konci loňského roku téměř 2,652 miliardy korun. Vlastní kapitál činil 977,7 milionu korun a cizí zdroje přes 1,605 miliardy korun. Loni pracovalo v Aircraft Industries v průměru 878 zaměstnanců, meziročně o 29 méně.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem leteckého závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200. V provozu jsou ve více než 60 zemích.

Reklama

Zajímavost :  Žaloby jako hrozba pro vysokorychlostní železniční tratě. Stavba koridorů může nabrat další zpoždění

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO