Kahance sú rokmi väčšie a vyzdobenejšie, kvety chceme umelé. Prečo plníme cintoríny odpadom
30. okt 2024 o 19:29 I
Kedysi sa na cintorínoch pásli ovce aj hydina.
BRATISLAVA. V obci Plaveč na východe Slovenska postavia mesiac pred Dušičkami pred cintorín 5500-litrový kontajner, päťkrát väčší, ako tam majú bežne počas roka. Vynášajú ho dva razy pred sviatkami a dva razy po sviatkoch. To je trikrát častejšie ako menší kontajner počas roka.
„Je to raz toľko odpadu oproti roku 2018, keď som nastúpil,“ hovorí starosta Peter Šlosár. Za vynesenie len tohto odpadu obec zaplatí dvetisíc eur.
Ľudia chcú stále platne z kameňa a umelé kvetiny. Moderný cintorín však môže vyzerať aj inak Čítajte
Preplnené smetné koše, záplava umelých vencov a kvetov aj čoraz väčšie náhrobné sviečky na Slovensku už tradične patria ku dňu pamiatky zosnulých, alebo k Dušičkám.
Na jesenné sviatky sa ľudia a samosprávy pripravujú aj týždne vopred. Umývajú a zdobia hroby, upravuje sa zeleň aj chodníky, posilňuje sa verejná doprava.
„Z materiálnej stránky sa máme lepšie ako predchádzajúce generácie, najmä čo sa týka dostupnosti tovaru. Prezdobeným hrobom chceme neraz prezentovať starostlivosť o hrob a tým aj starosť o svojho pozostalého,“ hovorí etnologička Margita Jágerová z Oddelenia etnológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Je v poriadku, ak na hrob neprinesieme nič Čítajte
Hroby sú tak často preplnené všakovakým tovarom. Náhrobné sviečky sú čoraz väčšie, čo potvrdzujú aj obchodníci, ktorí ich predávajú. Sklené a plastové kahance nakoniec spolu s umelými kvetmi putujú do smetí, čo aj pre obce znamená zvýšené náklady.
Zmenu k ekonomickejšiemu aj ekologickejšiemu správaniu by mohli priniesť nové spôsoby pochovávania, ktoré si už osvojujú aj niektoré menšie mestá.
Čo sa v texte ešte dočítate
- Prečo sú kahance väčšie, ozdobenejšie, kde a ako sa vyrábajú?
- Väčšina plastov z hrobov sa nerecykluje, čo sa s nimi deje? Čo s vyhorenými sviečkami?
- Kedy sa ľudia začali pretekať v ozdobovaní hrobov?
- Prečo je to v Bratislave inak ako v menších mestách a obciach?
- Aké sú nové trendy v pochovávaní?
Jednorazové kahance sú na ústupe
Hoci počet predaných kahancov podľa väčšiny predajcov medziročne výraznejšie nerastie, to, čo sa rokmi zväčšuje, je ich veľkosť. Ešte pred desiatimi rokmi sa predávali menšie kahance s jednorazovou alebo čajovou sviečkou. Postupom rokov sa zväčšovali a dnes už nie je nezvyčajné, ak majú výšku 30 alebo 40 centimetrov.
Kým však v minulosti ľudia skôr kupovali nové kahance každý rok, dnes ostávajú na hrobe dva aj tri roky.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO