Fico v Číne vyjednal bezvízový vstup na 15 dní. Na oplátku by mohlo vzniknúť priame letecké spojenie s Pekingom

„Táto návšteva má dať ešte vyššiu kvalitu slovensko-čínskym a čínsko-slovenským vzťahom,” uviedol Fico.

Po rokovaniach obe krajiny dospeli k dohode, že Slovensko bude mať prístup k istým inštitútom, ktoré posilnia spoluprácu nielen medzi vládami, ale aj v podnikateľskej oblasti.

Vstup bez víz a priame spojenie

Jedným z hlavných výsledkov stretnutia je dohoda o bezvízovom vstupe do Číny na 15 dní pre slovenských občanov a podnikateľov. Na oplátku sa Slovensko zaviazalo k vytvoreniu priameho leteckého spojenia medzi Bratislavou a Pekingom.

Medzi ďalšími témami rozhovorov boli energetické a infraštrukturálne projekty. Fico zdôraznil význam čínskych investícií, medzi ktoré patrí výstavba automobilky Volvo v Košiciach a továrne Gotion v Šuranoch.

O Ukrajine

Premiéri oboch krajín sa venovali aj otázke konfliktu na Ukrajine. Fico vyjadril presvedčenie, že Čína môže v tomto konflikte zohrať významnú úlohu.

Zajímavost :  Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 1,3 procenta. Mezičtvrtletně byl...

„Čína túto situáciu vníma veľmi správne,” povedal Fico a dodal: „Hovorí, ako môžeme očakávať ukončenie konfliktu a začať mierové rokovania, keď na Ukrajinu neustále prichádzajú zbrane a peniaze, ktoré vojnu podporujú.”

Zoznam ministrov, ktorí sú s premiérom v Číne:

  • minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS);
  • ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS);
  • minister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi (SNS);
  • ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD);
  • minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD);
  • minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD);
  • minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD);
  • minister dopravy Jozef Ráž (Smer-SD).

Premiéra na návšteve v Číne sprevádza osem členov vlády, ktorí sa zúčastnili na rokovaniach s čínskymi partnermi o rozličných oblastiach spolupráce.

Premiéra počas terajšej cesty čaká tiež rokovanie s jeho čínskym náprotivkom Li Čchiangom. Sprevádzajú ho zástupcovia asi 70 firiem, nevzal so sebou však žiadnych novinárov.

Zajímavost :  Na pořádání MotoGP v Brně se bude s Automotodromem a Autoklubem podílet město...

Cesta slovenského premiéra po Číne potrvá do 5. novembra a navštívi počas nej tiež Šanghaj, kde sa zúčastní na otvorení dovozného veľtrhu China International Import Expo (CIIE).

Povýšenie vzťahu na partnerstvo

Čína vzťahy so Slovenskom povyšuje na strategické partnerstvo. Novinárom to povedal čínsky prezident Si Ťin-pching po stretnutí s premiérom Robertom Ficom. Podľa čínskych médií spolu rokovali o hospodárskej spolupráci.

Opozícia v súvislosti s Ficovou cestou do Číny dala najavo obavy, aby sa slovenská ekonomika a bezpečnosť nedostali do područia krajiny s komunistickým režimom.

Podľa agentúry Nová Čína rokoval prezident Si s Ficom o spolupráci v energetike, doprave, logistike alebo výstavbe infraštruktúry.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO