Bitcoin: rekord padne s Trumpem. Týden v kryptu
V úterý se bitcoin dostal na dohled své nejvyšší ceně z března letošního roku, která činí 73 790 dolarů (1,72 milionu korun). K jejímu pokoření chybělo asi jen 200 dolarů. Vyjádřeno v dolarech tedy ATH (all time high – nejvyšší cena v historii) zatím nepadlo, ale padlo v mnoha jiných měnách, včetně české koruny. Na burze Coinmate se v úterý dostal bitcoin na cenu 1 705 787 korun za minci a nový rekord byl na světě.
V pátek se cena bitcoinu vrátila k 69 tisícům dolarům a nabírá dech pro další pokus o překonání rekordu. Komentátoři se shodují, že pokud příští týden vyhraje prezidentské volby v USA Donald Trump, rekord padne. Tak uvidíme.
Budeme mít bitcoin, tatínku
Posledního října roku 2008 Satoshi Nakamoto zveřejnil tzv. whitepaper nazvaný Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (tady je český překlad) a o tři měsíce později vytěžil první blok a na svět se dostalo prvních 50 bitcoinů. O šestnáct let později dosáhl bitcoin celkové tržní hodnoty přes 1,4 bilionu dolarů (32,6 bilionu korun), což z něj podle společnosti CompaniesMarketCap činí desáté největší aktivum na světě.
„Bitcoin se z okrajového digitálního experimentu vyvinul v globální třídu aktiv, která konkuruje tradičním uchovatelům hodnoty, jako je zlato. Na rozdíl od zlata, kterému trvalo tisíce let, než se etablovalo, se bitcoinu podařilo upoutat pozornost institucí, vyvolat debaty o regulaci a podnítit globální hnutí za decentralizované finance, tohle všechno za pouhých 16 let,“ říká Mithil Thakor, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Velar.
Kdekdo tedy slaví, že bitcoin má narozeniny. Jak ale vtipně připomíná Bitcoinmagazine, bitcoin byl sice 31. října jen představen, narozeniny má ale těžko. Vy je taky neslavíte v den, kdy vaše matka řekla vašemu otci, že chce mít dítě. A neslavíte je ani v den, kdy vás rodiče počali, ani v den, kdy oznámili, že to bude holka nebo kluk.
Dva roky od začátku konce FTX
Slavíme ale i o dost smutnější výročí – přesně před dvěma lety vyšel na serveru Coindesk článek, který odstartoval pád burzy FTX. Text poukazoval na to, že Alameda Research, sesterská firma burzy, má sice aktiva v hodnotě 14,6 miliardy dolarů (340 miliard korun), jenže zásadní část z nich tvoří token FTT vydávaný právě burzou FTX. Po odhalení tohoto propojení byla vniveč důvěra v hodnotu tokenu FTT, ve stabilitu Alamedy i samotné burzy FTX.
Co následovalo, víme. Krach burzy, vypařené miliardy dolarů a nakonec i vězení pro zakladatele burzy – Sam Bankman-Fried, dřív oslavovaný jako vizionář a jeden z nejbohatších lidí světa do 30 let, byl letos před Velikonocemi odsouzen k 25 letům vězení.
Florida chce jistit penze bitcoinem
Floridský šéf financí Jimmy Patronis prosazuje myšlenku, aby státní penzijní fondy nakupovaly bitcoin. Jeho inspirací je prý Donald Trump, který se tváří, že bitcoin ve velkém podporuje. Patronis v dopise investičním manažerům uvedl, že by měli sledovat Trumpovy nápady a prosadit penzijní fond s bitcoiny.
„Bitcoinu se často říká ‚digitální zlato‘ a mohl by pomoci diverzifikovat státní portfolio a poskytnout bezpečné zajištění proti volatilitě jiných hlavních tříd aktiv,“ napsal Patronis správci státních penzijních fondů.
Letošní úspěšný nástup bitcoinových ETF podpořil myšlenky, že by královská kryptoměna mohla být pojistkou pro americký dolar v případě politických a/nebo ekonomických turbulencí. „Nelze říct, jaká bude budoucnost kryptoměn, ale je důležité, aby stát Florida zůstal při zvažování nových investic napřed a poskytoval Floriďanům co nejlepší výnosy,“ dodal Patronis.
Kombajn na bitcoiny
MicroStrategy bitcoinového vizionáře Michaela Saylora představila svůj Plán 21/21. V příštích třech letech chce získat kapitál v hodnotě 42 miliard dolarů (skoro 980 miliard korun), rovnoměrně rozdělený na 21 miliard dolarů v akciích a 21 miliard dolarů v cenných papírech s pevným výnosem. Cílem této iniciativy je podpořit nákup dalších bitcoinů.
K 30. září držela firma asi 252 220 bitcoinů v tržní hodnotě 16 miliard dolarů (373 miliard korun) a od počátku roku z nich vykázala výnos ve výši 17,8 procenta, což je ukazatel, který používá k hodnocení výkonnosti své bitcoinové strategie. Ve třetím čtvrtletí také získala 2,1 miliardy dolarů (49 miliard korun) prostřednictvím vlastního kapitálu a dluhu a zvýšila za ně své bitcoinové zásoby o 11 procent.
Přemýšlím, jestli je ještě vůbec pro MicroStrategy důležité, co vyrábí, nebo je to už jenom stroj na sklízení bitcoinů…
Beastiální manipulace
Hvězda YouTube James Donaldson, známější pod přezdívkou MrBeast, se letos dostává na titulní stránky novin a není to v pozitivním světle.
Online očko vystupující jako SomaXBT tvrdí, že MrBeast používal na trhu s kryptoměnami strategii „pump and dump“. Zprávy naznačují, že vydělával na investicích do tokenů IDO (initial DEX offering) s nízkou kapitalizací, které propagoval, jen aby vyhnal jejich cenu a pak je prodal.
Podle prvních odhadů se zdálo, že Donaldson na těchto investicích vydělal asi 10 milionů dolarů (233 milionů korun). Rozšířená zpráva, podpořená blockchainovou analýzou na loock.io, tvrdí, že jeho zisky z podvodů by mohly přesáhnout 23 milionů dolarů (přes půl miliardy korun).
Poučení? Nevěřte youtuberům, když vám doporučují cokoliv k nákupu. Zejména kryptoměny.
Rychlovka pod čarou: Ve Švýcarském Luganu mají novou krásnou sochu Satoshiho Nakamota. Zajímavé je na ní to, že z určitého úhlu je průhledná a v podstatě pozorovateli zmizí. Stejně jako zmizel Satoshi.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO