NRB navrhla Evropské komisi český program na obnovu Ukrajiny
Publikováno:
1.11.2024
Autor:
Odbor komunikace 01400
Národní rozvojová banka odeslala v prvním možném termínu žádost o podporu připravovaného záručního programu Ukraine Recovery Guarantee, který českým firmám umožní realizovat investiční projekty přímo na Ukrajině. Na přípravě programu NRB spolupracuje s Ministerstvem zahraničních věcí, vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Předpokládaná alokace programu je 1 miliarda korun z národních zdrojů, přičemž prostředky do programu vloží obě zmíněná ministerstva. Díky evropské protizáruce by české firmy mohly dosáhnout až na 4 miliardy korun.
Pokud Evropská komise a členské státy český návrh schválí, Národní rozvojová banka bude moci nabídnout podnikatelům program, který jim umožní žádat u českých a ukrajinských bank o úvěry se zárukou od NRB. Tato záruka bude částečně kryta také protizárukou Evropské komise. „Cílem programu, který společně s Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem průmyslu a obchodu připravujeme, je umožnit financování firmám působících ve válkou zasažené Ukrajině. Role NRB je v tomto finančním nástroji nezastupitelná díky licenci, kterou úspěšně získala od Evropské komise v srpnu loňského roku. Zahraniční rozvojová spolupráce se tak reálně stává mandátem Národní rozvojové banky,“ vysvětluje Tomáš Nidetzký, předseda představenstva NRB.
Předmětem zaručovaných úvěrů bude podpora produktivních investic přímo na Ukrajině, zejména v energetice, ale i v dalších strategických sektorech. „Příjemcem zaručeného úvěru tedy budou ukrajinské subjekty. Může se jednat o dceřinky českých firem, místní firmy (spolu)vlastněné českými majiteli, česko-ukrajinské joint ventures, česko-ukrajinská projektová SPV nebo ukrajinské firmy s partnerskou českou firmou,“ přibližuje podstatu programu Vilém Řehák, který v NRB koordinuje jeho přípravu. Vyloučena ale nebude ani podpora veřejných příjemců, u nichž mohou české firmy působit jako dodavatelé.
„O investice na Ukrajině mají české firmy velký zájem, proto mě těší iniciativa Národní rozvojové banky, která připravila přihlášku do evropského programu Ukraine Investment Framework,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Náš resort zajistí většinový podíl v rámci národní záruky, který umožní až 70% financování ze strany Evropské komise. Jde o velkou příležitost využít evropské zdroje pro podporu českých společností a Ukrajiny a posunout česko-ukrajinské obchodní vztahy na novou úroveň.“
„Česká diplomacie se průběžně podílela na přípravě projektů vhodných pro zapojení do Nástroje EU pro Ukrajinu. V této souvislosti zejména oceňuji aktivní zapojení našich diplomatů v Kyjevě a ve Lvově, kteří v nelehkých podmínkách ověřovali potřeby místních partnerů. Věřím, že podpora z Nástroje EU pro Ukrajinu ještě více rozšíří partnerství Česka s Ukrajinou,“ říká ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Žádost o podporu českého programu odeslala NRB v reakci na Výzvu Evropské komise v rámci Ukraine Investment Framework, která byla vypsána 25. září 2024. Odeslání přihlášky Národní rozvojovou bankou je prvním krokem k získání podpory. Následovat bude schvalovací proces, který se řídí harmonogramem Evropské komise. Pokud bude program schválen,
Národní rozvojová banka začne přijímat žádosti ve třetím čtvrtletí roku 2025. Podnikatelům však doporučujeme, aby se
na NRB obraceli a konzultovat své projekty již nyní.
„Zájem firem byl zpočátku spíše opatrný. Nyní však již zaznamenáváme postupný narůst poptávky. Aktuálně máme k dispozici první verzi seznamu potenciálních projektů, který je průběžně konzultován s Bruselem i Kyjevem. Prostor však zůstává i pro další zájemce,“ doplňuje Michal Nebeský, člen představenstva NRB s odpovědností za obchod.
Ve vztahu k Ukrajině je v přípravě také program Národní rozvojové investiční, dceřiné společnosti Národní rozvojové banky, který má být zaměřen na podporu investic do ukrajinských startupů rozvíjejících podnikání v Česku. Spuštění programu je nyní připravováno ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, z jehož zdrojů by měl být financován
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO