Novým majitelem Vítkovických sléváren se stane ostravská společnost ISP Foundry

Ostrava – Novým majitelem ostravských Vítkovických sléváren, které jsou od loňského listopadu v úpadku, se stane ostravská firma ISP Foundry. Finance na vypořádání věřitelů a výrobu jí poskytla kroměřížská investiční společnost A&V Invest. ČTK to dnes řekla mediální zástupkyně Vítkovických sléváren Jana Dronská.

Vstup nového investora byl stěžejním bodem reorganizačního plánu sléváren, v předchozích měsících se však zkomplikoval. Vítkovické slévárny původně v červenci oznámily, že nejvyšší nabídku podala, a novým majitelem firmy se tak stane ostravská firma Calves Group. Ta však nesložila zálohu ve stanoveném termínu ani po opakovaných urgencích, proto slévárny začaly jednat s dalším zájemcem, investorem z Turecka.

“Avšak jednání se protahovala a mezitím se našel nový zájemce, který dokázal splnit předpoklady reorganizačního plánu rychleji a s větší jistotou. Aktuálně již má společnost všechny prostředky nutné ke splnění reorganizačního plánu,” uvedla Dronská.

Firma tak bude mít českého vlastníka, společnost ISP Foundry, která byla založena nedávno pro tento účel a kterou financuje investiční společnost A&V Invest. “Bereme to jako investiční příležitost. Ocelářský průmysl je sice ve složité situaci, ale Vítkovické slévárny mají potenciál a jedinečné know-how. Byla by škoda, kdyby o něj region přišel,” uvedl jednatel společnosti ISP Foundry Vladimír Kubík.

Zajímavost :  SpaceX popáté úspěšně otestovala kosmickou loď Starship, má sloužit k průzkumu hlubokého vesmíru

Krizový manažer a jednatel Vítkovických sléváren Ladislav Musil uvedl, že ozdravný proces zdárně postoupil do finální fáze. “V souladu s připraveným a schváleným reorganizačním plánem můžeme vyplatit věřitele a zároveň pokračovat ve výrobě díky úspěšnému prodeji majetku a vstupu investora. Ten se v minulých měsících zkomplikoval, ale nakonec se to podařilo a firma bude mít nového českého vlastníka,” uvedl Musil.

Vítkovické slévárny patří k nejvýznamnějším slévárenským společnostem a výrobcům válců ve střední a východní Evropě. Jsou tradičním výrobcem válců pro válcování kovů za tepla, jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje kolem 6000 tun válců.

Společnost uvedla, že se dostala do dluhů v důsledku války na Ukrajině, vlivem dramatického zdražení energií a nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě. Loni na podzim firma ukončila ztrátovou výrobu divize slévárny odlitků a propustila přes 60 zaměstnanců. V divizi slévárny válců oproti tomu výroba pokračuje. Firma má aktuálně 160 zaměstnanců. Její reorganizační plán, pro který hlasovala většina věřitelů, schválil soud před měsícem.

Zajímavost :  Cla evropské automobilky nespasí, protože konkurenceschopnost nenahradí

Do insolvenčního řízení přihlásilo 195 věřitelů pohledávky za více než 874 milionů korun. Dronská uvedla, že věřitelé budou vypořádáni během listopadu, tedy rok od zahájení insolvenčního řízení.

“Zajištění věřitelé, což jsou zejména banky, dostanou převážnou část z více než 300 milionů korun výnosů získaných během reorganizace. Nezajištění věřitelé dostanou jen zhruba dvě procenta svých pohledávek,” uvedl Václav Žalud z advokátní kanceláře Glatzová, který se podílel na přípravě reorganizačního plánu.

Druhou stěžejní součástí reorganizačního plánu byl prodej majetku uzavřené divize. “Prostředky z prodejů jsou uloženy na zvláštních účtech a budou využity pro uspokojení příslušných skupin věřitelů. Předpokládáme, že celý proces reorganizace by mohl být úspěšně formálně zakončen do konce roku,” uvedl insolvenční správce Jan Mašek ze společnosti AZAM – insolvence.

Peníze, které poskytl investor na provoz, využijí slévárny hlavně na nákup materiálu a energií nebo opravy výrobních zařízení. “Bylo to těžké období. Jsem rád, že se společnými silami podařilo udržet unikátní výrobu odstředivě litých válců, z velké části i obchodní vztahy a 160 pracovních míst. Nový vlastník má na co navázat,” uvedl druhý z jednatelů Vítkovických sléváren Josef Ihnát.

Reklama

Zajímavost :  Holčičce ze známky s Masarykem je 99 let a žije v USA. Novináři za mnou chodili i do školy, vzpomíná Eva Haňková 

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO