Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu

6. nov 2024 o 10:36  I 

Vojnu chcel vyriešiť do 24 hodín.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

WASHINGTON, BRATISLAVA. Donald Trump sa svojím novozvolením stane len druhým prezidentom v histórii Spojených štátov, ktorému sa podarilo dostať do Bieleho domu po štvorročnej prestávke.

Keď sa stal prezidentom prvýkrát v roku 2016, v Európe ešte nebola vojna, Blízky východ bol o čosi pokojnejší a v NATO neexistovali pochybnosti o tom, či je Washington spoľahlivým spojencom. Donald Trump mal okolo seba tradičnú administratívu, ktorá často brzdila a zmierňovala jeho rozličné kroky či vyjadrenia.

V roku 2024 to už neplatí. Časť ľudí z jeho prvého funkčného obdobia už s Trumpom nechce pracovať. Zmenila sa aj Republikánska strana, v ktorej získalo vplyv oveľa viac radikálnych Trumpových priaznivcov.

Zajímavost :  Vrcholový manažér U.S. Steel Košice Július Lang končí

Trump sa do Bieleho domu navyše vracia ako trestne stíhaný prezident.

„Ak prvé štyri roky boli zlé, druhé štyri budú ešte horšie,“ cituje denník Financial Times Johna Boltona, tradičného republikána a človeka s povesťou zahraničnopolitického jastraba zo širšieho kolektívu Georgea W. Busha.

Inauguráciou 20. januára 2025 nastane druhá éra Donalda Trumpa. Čo môže priniesť?

Mnoho kolegov stratil

„Obklopím sa iba najlepšími a najserióznejšími ľuďmi. Chceme špičkových profesionálov.“ Denník Financial Times aktuálne pripomenul tento výrok Donalda Trumpa z roku 2016, keď republikánsky kandidát zostavoval svoju prvú administratívu.

Zajímavost :  Ceny másla letí nahoru nejen v Česku. Se zdražováním bojují sousedé i vzdálené země

Trump vtedy prekvapil aj mnohých odporcov, keď si k sebe vybral viacero konzervatívnych republikánov „zo starej školy“. Medzi nimi bol okrem viceprezidenta Mika Pencea napríklad aj poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton, človek s povesťou zahraničnopolitického jastraba zo širšieho kolektívu Georgea W. Busha. V čase, keď Trump svoju prvú administratívu zostavoval, sa v jeho okolí pohyboval aj Dick Cheney. Bývalý viceprezident Georgea W. Busha bol Trumpovým emisárom pri zostavovaní administratívy v roku 2016.

Druhá administratíva Donalda Trumpa už bude iná – s vysokou pravdepodobnosťou menej konvenčná a viac lojálna k nevypočítateľnému prezidentovi.

Mike Pence Trumpa tento rok odmietol podporiť, s exprezidentom sa rozkmotrili, keď Pence odmietol pokusy o zvrátenie výsledkov volieb v roku 2020, ktoré Trump prehral.

„Šikanuje a zastrašuje každého. Aj ľudí z republikánskej strany, ktorí by sa mohli zachovať lepšie. Som veľmi sklamaná, že ľudia nedokážu rozoznať hrozbu pre Spojené štáty,“ povedala podľa FT Fiona Hillová, uznávaná americká expertka na Rusko, ktorá pracovala dva roky v Trumpovom Bielom dome.

Zajímavost :  PŘEHLEDNĚ: Volební kalendář. Jaké volby Česko čekají do roku 2033

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO