Změna času by se měla zrušit, tvrdí odborník na světlo Medřický  

Nejhorší, co můžete udělat, je usínat u televize, tvrdí odborník na světlo, vynálezce a badatel Hynek Medřický, expert na světlo, kterému se věnuje 30 let své kariéry. Do širokého povědomí vnesl také jako jeden z prvních problematiku působení takzvaného modrého světla, které na nás září z monitorů. V rozhovoru mluvil také o problematice změny času, kterou označil za relikt minulosti.

Modré světlo není samo o sobě špatné, ale je problém, pokud ho používáme v nesprávný čas. „Večer nám nedělá dobře, protože narušuje přirozený cirkadiánní rytmus. Ovlivňuje totiž produkci melatoninu, což je stručně řečeno hormon tmy, který nám pomáhá usnout,“ uvedl Medřický v pořadu FLOW balance. Když trávíme večer čas u telefonu nebo tabletu, vystavujeme se modrému světlu, které narušuje přirozené rytmy těla a může nám ztěžovat usínání. Během dne nám přitom modré světlo pomáhá zvyšovat bdělost a podporuje soustředění. 

Zajímavost :  Při izraelských úderech v Gaze zahynulo 34 lidí, boje pokračují i v Libanonu

V práci seďte blízko okna

Ve večerních hodinách bychom proto podle Medřického neměli sledovat žádné obrazovky: počítač, tablety, mobilní telefon nebo televizi. A to alespoň hodinu před spaním. K dobrému spánku doporučuje Medřický také úplně zatemnit v ložnici, a pokud to nejde, tak použít na spaní masku na oči. 

„Jedním z tipů, jak minimalizovat vlivy modrého světla, je chodit ven na vzduch na slunce a v kanceláři ideálně sedět co nejblíž k oknu k přirozenému dennímu světlu,“ dodal Medřický v rozhovoru.  

S expertem jsme probrali i nejnovější výzkumy, které naznačují, že modré světlo nemusí být až tak škodlivé, jak se původně předpokládalo. Například australský klinický psycholog Michael Gradisar, který se věnuje spánkové medicíně, se rozhodl přezkoumat skutečný vliv modrého světla displeje na spánek a přišel s překvapivými zjištěními. Jeho nový výzkum ukazuje, že modré světlo z obrazovek má na spánek a jeho kvalitu jen minimální vliv. Primární příčinou problémů se spánkem jsou nepravidelné spánkové návyky, nikoli používání obrazovky. 

Zajímavost :  Smrť zarába a šikanovanie trvá až za hrob

Co si o nejnovějších zjištěních myslí Medřický? Proč podle něj nefungují speciální brýle blokující modré světlo? A jak velkým problémem je světelný smog a přemíra osvětlení ve městech a jak to řeší nová evropská regulace? Vše jsme probrali v pořadu FLOW balance se světelným technikem a odborníkem Hynkem Medřickým. 

Zdroj Zde

Zajímavost :  Obří železniční rekonstrukce v Německu, způsobující problémy v cestování, je za půlkou

Doporučujeme ke čtení také :