Až nastoupí Trump. Německo se loučí s americkými investicemi. Nejen továrna Intelu je v ohrožení

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vyvolalo v Německu velké obavy. Ani ne tak kvůli bezpečnosti, o níž se v poslední Trumpově éře mají Evropané starat sami v mnohem větší míře než dosud. Největší starosti Německu působí ekonomická politika nového prezidenta, který miluje omezování volného trhu a pracuje s dovozními cly a daňovými tarify, přestože je považován za symbol pravého kapitalismu bez regulací.

Němci se bojí hlavně automobilových tarifů. Trump se na ně zaměřil i ve své předvolební kampani, kdy prohlásil: „Chci, aby se německé automobilky staly americkými automobilkami.“ Jinými slovy má platit, že německý automobilový kapitál může do Ameriky, ale jen když tam bude pracovat pro americké občany. I na německá auta se budou vztahovat dovozní cla: mluví se o dvaceti procentech. Plánované plošné regulace pro vše neamerické ovšem dopadne podobně na celou Evropu. Stejně silně na německé zboží jako na dovozy z Británie, byť země není členem EU.

Americké továrny nebudou

Němci se také smiřují s tím, že na jejich území už nevyrostou nové závody na výrobu čipů. Trump ještě ani nenastoupil, a už se objevují zprávy, že z plánovaných amerických investic v Německu nic nebude. Jedním z důvodů má být nová tarifní politika, která zvýší atraktivitu území USA na úkor Evropy.

První obětí by mohl být projekt společnosti Wolfspeed a automobilového dodavatele ZF v Sársku. Obě firmy představily své investiční plány pro továrnu v Německu loni v únoru. Tehdy se všichni dušovali, že začnou rychle stavět. Americký Wolfspeed chtěl investovat 2,7 miliardy eur, ZF 170 milionů eur. Investici podpořily i zemská sárská a spolková vláda, a to dotací za půl miliardy eur. Obě vlády si od projektu slibovaly vytvoření šesti set pracovních míst. Závod Wolfspeed měl být „největší světovou továrnou na polovodiče z karbidu křemíku“, primárně pro elektromobily. Sárská vláda už dnes pochybuje o tom, že firma svoji továrnu postaví. Potýká se totiž s vážnými finančními problémy a čeká při jejich řešení na Donalda Trumpa.

Zajímavost :  Novelu zavádějící zálohování PET lahví a plechovek schválila vláda
Problémy značky Porsche zasahují řetězec dodavatelů. Nevyhnou se ani Česku

Trochu jiný je případ továren výrobce čipů Intel, které měly stát u Magdeburgu. Intel už nedávno oznámil, že stavbu odkládá, první čipy by zde mohly být vyrobeny až v roce 2027. Americká společnost chce ale z finančních důvodů své investice v Sasku­‑Anhaltsku ještě přehodnotit: firma počká, jak výrobu čipů v Americe podpoří prezident Trump a zda tato podpora nebude výhodnější než ta německá.

Němečtí ekonomové americké čipové investice na německé půdě už odepsali. Podle nich je krajně nepravděpodobné, že Intel do Magdeburgu v současnosti se svou výrobou dorazí. I uznávaní odborníci jako Christian Rusche, hlavní ekonom pro digitalizaci, strukturální změny a hospodářskou soutěž v Německém ekonomickém institutu (IW), tvrdí, že s Trumpem v roli prezidenta Intel dva plánované závody u Magdeburgu nepostaví. Pro místní komunity to bude velká rána – továrny měly dát práci třem tisícům lidí.

Zajímavost :  Čeští europoslanci grilovali komisaře pro klima. Krutílek se ptal na pomoc automobilkám

„Trump spoléhá na protekcionismus, chce zavést vysoká cla a přivést do Ameriky co nejvíc firem,“ vyjádřil se profesor Rusche z IW v německém veřejnoprávním rozhlasu a přidal vysvětlení: „USA jsou nejdůležitějším odbytištěm. Pro čipové společnosti je rozhodně relevantní úvaha o posílení výroby ve Spojených státech s ohledem na hrozbu cel.“ Další ekonomové připomínají, že Trump v kampani mluvil i o daňových úlevách pro firmy sídlící v Americe. To by spolu s tarify na zboží ze zahraničí mohlo výrazně zvýšit přitažlivost USA pro budování nových výrob.

Kdo podpoří víc?

Trump sice kritizoval Joea Bidena za dotace, tedy i za to, že zavedl dotační „zákon o čipech a vědě“, aby přitáhl polovodičový průmysl do USA. Nový americký prezident ale bude zřejmě v proamerické dotační politice pokračovat. Jak říká ekonom Rusche z IW: „Trump preferuje americkou továrnu dvacetkrát před továrnou v Kanadě a třistakrát před podnikem v Německu.“

Akcie Volkswagenu opět citelně oslabily, Trump by mohl hromadu problémů koncernu ještě zvětšit

U Intelu by Američané museli hodně přitlačit, Německo slíbilo firmě dotace 10 miliard eur. Při pohledu na sumy, které mají k dispozici Spojené státy, se to ale klidně může stát. Ve speciálním fondu čeká 50 miliard dolarů na výrobu polovodičů a daňové úlevy ve výši 24 miliard dolarů. Německo a EU jako celek nemůže v této oblasti moc konkurovat ani Číně, která spustila nový fond financování čipové výroby ve výši 44 miliard eur, přitom dál provozuje jiné dva investiční fondy podobného zaměření.

Zajímavost :  Dobré ráno: Čo majú spoločné sekta, prokurátorka a česká novinárka

Němci se tak pomalu smiřují s odchodem americké výroby čipů a hledají náhradní cesty k soběstačnosti. K tomu ale potřebují vzácné suroviny, které by mohly nabídnout nové dohody o volném obchodu se zeměmi Latinské Ameriky, jmenovitě s Brazílií, Argentinou, Paraguayí a Uruguayí. První zajímavá příležitost i pro českého eurokomisaře pro zahraniční partnerství Jozefa Síkelu…

Zdroj Zde