Daňový odpočet darů: Vyšší limit má být prodloužen až do roku 2026
Zvýšený limit pro daňový odpočet darů, který byl původně zaveden jako dočasné opatření, by měl platit až do roku 2026. Návrh, který se v současnosti nachází v Poslanecké sněmovně, zachovává maximální hranici pro odpočet bezúplatných plnění ve výši 30 procent základu daně.
Zvýšený limit byl poprvé zaveden v reakci na koronavirovou pandemii pro roky 2020 a 2021. Následně byl prodloužen i pro roky 2022 a 2023 v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Nový návrh počítá s jeho uplatněním i pro roky 2024, 2025 a 2026.
Podmínky pro fyzické a právnické osoby
Pro fyzické osoby zůstávají zachovány základní podmínky pro uplatnění darů jako nezdanitelné části základu daně. „Úhrnná hodnota darů musí činit alespoň 1 000 korun, nebo přesáhnout 2 procenta ze základu daně,“ uvedla Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars s tím, že pro právnické osoby musí úhrnná hodnota darů činit alespoň 2 000 korun, přičemž maximálně lze od základu daně odečíst 30 procent základu daně jak u fyzických, tak u právnických osob.
Rozšířené možnosti odpočtu darů pro Ukrajinu
Součástí návrhu je také prodloužení možnosti odpočtu darů poskytnutých Ukrajině až do roku 2026. Daňově uznatelné budou dary poskytnuté:
- Českým pořadatelům sbírek,
- přímo Ukrajině (například prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví),
- ukrajinským územně-správním celkům,
- právnickým nebo fyzickým osobám se sídlem či bydlištěm na území Ukrajiny.
Tito příjemci musí splňovat podmínky zákona o daních z příjmů. U darů fyzickým osobám musí být splněny standardní podmínky pro příjemce daru, například v případě nezletilých dětí závislých na péči jiné osoby nebo osoby v invalidním důchodu.
Také dojde k prodloužení rozšířeného okruhu účelů, na které lze dar poskytnout o hodnotu daru, který byl poskytnut na podporu obranného úsilí státu Ukrajina. Podporou obranného úsilí Ukrajiny se rozumí cokoliv, co může napomoci státu Ukrajina ve válečném konfliktu a není charitativní nebo humanitární pomocí. Jedná se tak například o vojenský materiál, zbraně, munici, vojenské příslušenství pro příslušníky armády či dobrovolníky apod.
Dary ve prospěch poškozených živelní pohromou
Podle zákona o daních z příjmů lze odečíst od základu daně hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého:
- Obcím a krajům,
- organizačním složkám státu,
- právnickým osobám se sídlem na území České republiky
- právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek.
„Tyto dary musí být poskytnuty na zákonem vymezené účely, které zahrnují také financování odstraňování následků živelné pohromy,“ upozornila Gabriela Ivanco.
Jako odčitatelnou položku lze uplatnit jak finanční, tak nepeněžní dary, včetně poskytnutí služeb. V případě nepeněžního daru má firma možnost volby:
- Zahrnout dar do daňově uznatelných nákladů podle § 24 odst. 2 písm. zp) zákona o daních z příjmů, nebo
- uplatnit jej jako odčitatelnou položku od základu daně,
přičemž nelze využít obě možnosti současně.
Praktický dopad
Prodloužení zvýšeného limitu představuje významnou podporu pro dárce a umožňuje větší daňovou optimalizaci při zachování dobročinného účelu. Podle Gabriely Ivanco zdvojnásobení původního limitu 15 procent ze základu daně na 30 procent vytváří prostor pro významnější podporu charitativních projektů při současném snížení daňové zátěže dárce.
„Pro právnické osoby by pak novinka platila až do období 28. února 2027,“ doplnila Sabina Horáková, z poradenské firmy PKF Apogeo.
VIDEO: Pokud se Čína rozhodne nám škodit, bude to fatální. Proto vyrábíme i v Evropě, říká zakladatel sbírky na Ukrajinu Dědek v pořadu FLOW
FLOW: Pokud se někdy Čína rozhodne nám škodit, bude to fatální. Proto vyrábíme i v Evropě, říká miliardář Dědek • e15