Druhý pokus skupině ČEZ vyšel. Polské uhelné elektrárny od ní kupuje Křetínského exmanažer
ČEZ se v pondělí domluvil na prodeji dvou černouhelných elektráren v Polsku skupině ResInvest, kterou ovládá bývalý vysoký manažer EPH Tomáš Novotný. Souhrnný provozní zisk (EBITDA) veškerých polských aktiv, která jsou součástí transakce, loni podle odhadu ČEZ dosáhl zhruba jedné miliardy korun. Výši transakce, která ještě podléhá schválení polského antimonopolního úřadu, firmy nezveřejnily. ČEZ bude v Polsku nadále rozvíjet jen moderní energetické služby ESCO prostřednictvím své dceřiné společnosti Elevion.
Divestice se týká čtyř polských společností CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. První dvě společnosti jsou uhelné elektrárny s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. CEZ Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakowa a Skawiny a CEZ Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katowic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. CEZ Produkty Energetyczne Polska se zaměřuje na nakládání s uhelným popílkem a struskou, tedy s druhotnými produkty vznikajícími spalováním uhlí v uhelných elektrárnách. A společnost CEZ Polska je zastřešující holdingová společnost pro CEZ Chorzów a CEZ Skawina.
V souhrnu byly polské společnosti v roce 2022 při tržbách v přepočtu zhruba 7,3 miliardy korun ztrátové. Loni ale podle odhadu ČEZ stejné firmy vytvořily provozní zisk EBITDA ve výši bezmála jedné miliardy korun.
Prodej uhelných aktiv je součástí dekarbonizačního úsilí ČEZ, ke kterému se přihlásil ve Vizi 2030. V rámci této strategie divestuje vybraná aktiva v některých zemích a soustředí se na rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě.
Že na prodeji ČEZ nezbohatl připouští i samotná skupina. „Nabídka společnosti ResInvest Group byla nejatraktivnější ze všech předložených nabídek, což bylo potvrzeno nezávislým posouzením hodnoty prodávaných společností. Výsledná cena převyšuje aktuální náklad na vyřazení předmětných aktiv ve Skupině ČEZ,„ sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.
Naopak pro ResInvest jsou získaná aktiva díky synergiím ve skupině příležitostí. „Posláním skupiny ResInvest Group je vyhledávat atraktivní příležitosti v sektorech, kde jsme schopni využít naše kompetence a zajistit našim spoluinvestorům a akcionářům dostatečně atraktivní zhodnocení investic. Nejsme teritoriálně omezeni a sledujeme větší počet příležitostí v různých částech světa, zdroje s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny nás zajímají strategicky,“ uvedla mediální zástupkyně ResInvestu Eva Vítová.
ČEZ v úterý rovněž zveřejnil hospodářské výsledky za první tři čtvrtletí. Jeho hrubý provozní zisk dosáhl přibližně 100 miliard, což znamená meziroční nárůst o pět miliard. Čistý zisk naopak o 6,4 miliardy korun klesl na 23,4 miliardy korun, což způsobila zejména nižší úspěšnost tradingové divize.
Vedení podniku zároveň navýšilo svá očekávání celoročního provozního zisku EBITDA na 126 až 130 miliard korun, očištěný čistý zisk pak předpokládá na úrovni 26 až 30 miliard korun. Do hospodaření skupiny se poprvé pozitivně promítla nová akvizice plynárenské společnosti GasNet, čistý zisk naopak stále negativně ovlivňuje takzvaná daň z mimořádných zisků.
Podle J&T Banky by zveřejněné informace ohledně hospodaření ČEZ neměly mít vliv na vývoj hodnoty akcií. „Zvýšení výhledu na úrovni EBITDA se promítne pouze do vyšší daně a akcionáři z toho mohou profitovat jen minimálně. Vzhledem k pokračující platnosti daně z mimořádných zisků i v příštím roce bude i nadále finanční výkonnost společnosti z pohledu investorů na vedlejší koleji,“ míní analytik Milan Lavička z J&T Banky s tím, že akcie budou spíše reagovat na spekulace a politická prohlášení.