Elektřinu sdílí v ČR přes 10.000 účastníků, zaregistrováno jich je téměř 12.000

Praha – Elektřinu mezi sebou v Česku sdílí více než 10.000 účastníků, zaregistrováno jich pak je téměř 12.000. Od začátku září dosud mezi sebou sdíleli přes 320 megawatthodin (MWh) elektřiny, což odpovídá měsíční spotřebě asi 1000 domácností. Největší zájem o sdílení mají zákazníci v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. ČTK dnes o tom informovalo Elektroenergetické datové centrum (EDC). Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u centra od srpna, reálné sdílení funguje od září.

Sdílení elektřiny v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. Sdílení je možné například v rámci komunit nebo vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. EDC spustilo provoz začátkem srpna, sdílení fakticky začalo fungovat od září. Dosud je zaregistrováno přes 5120 výroben a 5508 odběrných míst.

Zajímavost :  Startuje nový newsletter a web 11am.cz Výběr těch nejpodstatnějších trendů a událostí pro rozhodování. Vede ho Lenka Zlámalová

“Za první tři měsíce evidujeme již téměř 12.000 registrací do portálu EDC. Celým procesem až k podpisu smlouvy dosud prošlo celkem 10.044 účastníků sdílení. Ti se sdružili do více než 4300 skupin sdílení, mezi něž patří takzvaní aktivní zákazníci, bytové domy a energetická společenství,” řekl předseda představenstva EDC Petr Kusý. Upozornil, že s postupnou nižší intenzitou slunečního svitu očekává v nejbližších měsících spíše menší objemy sdílené elektřiny a výraznější nárůst předpokládá opět na jaře.

Mezi skupinami sdílení dominuje režim tzv. aktivního zákazníka, který EDC eviduje u téměř 4200 osob. Největší zájem je o sdílení v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. To se týkalo téměř každé druhé nově uzavřené smlouvy.

Zajímavost :  Analytici: ČNB se bude rozhodovat mezi snížením sazeb a jejich stabilitou

“V říjnu jsme zaregistrovali také první energetické společenství. Ta obecně umožňují sdílet elektřinu mezi větším počtem členů, ale proces jejich registrace je náročnější a vyžaduje i zapsání u Energetického regulačního úřadu. Výraznější nárůst počtu energetických společenství proto předpokládáme zhruba v polovině příštího roku,“ dodal Kusý.

Elektroenergetické datové centrum v současné době funguje v dočasném módu, který umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Česko si v ekonomické svobodě pohoršilo, je 22. na světě

Doporučujeme ke čtení také :