Rusi z Afriky vytláčajú americký vplyv. Inštruktorov poslali aj na rovník
Rovníková Guinea je bohatá na suroviny.
MOSKVA, BRATISLAVA. V Rovníkovej Guinei, malom štáte na západnom pobreží Afriky, začali pôsobiť ruskí vojenskí inštruktori. Moskva do krajiny vyslala zhruba dvesto vojakov, ktorí tam pracujú na výcviku tamojších elitných jednotiek chrániacich prezidenta Teodora Obianga Nguemu Mbasoga, píše BBC.
Nejde o náhly krok, ruskí vojaci v tejto formálne demokratickej krajine fungujú už niekoľko mesiacov, dodáva stanica. Popri ochrane režimu, ktorý sprevádzajú podozrenia z korupcie a správy o represáliách či mučení, ide zo strany Ruska o posilnenie širšieho vplyvu na africkom kontinente, kde tisícky ruských žoldnierov pomáhajú chrániť diktátorské režimy.
Niektoré z týchto jednotiek sú súčasťou Africa Corps, polovojenskej jednotky v minulosti známej ako Wagner, ktorá zmenila meno a prešla pod kontrolu ruských ozbrojených síl, informuje BBC, ktorá sa odvoláva aj na zistenia agentúry Reuters.
Pripomína aj fakt, že Rovníková Guinea sa snaží vyrokovať bezpečnostné dohody a dohody o ťažbe nerastných surovín s Ruskom a Bieloruskom.
V článku sa dočítate:
- Čo robia ruské jednotky v Rovníkovej Guinei,
- čo zatiaľ vieme i ich prítomnosti a činnosti v krajine,
- ako si Rusko buduje vplyv v Afrike a čo od nej získava.
Bezpečnosť za suroviny
Výmenný obchod – my ochránime vašu diktatúru, vy nám dovolíte ťažiť suroviny – nie je v Afrike ničím novým.
Ruská žoldnierska skupina Wagner, ktorá kedysi režimu Vladimira Putina pomohla dobyť ukrajinské mesto Bachmut, po smrti svojho zakladateľa Jevgenija Prigožina prešla na nový spôsob fungovania. V Rusku už nebojuje mimo regulárnych ozbrojených síl, ale včlenila sa do nich a jej ozbrojenci sa dnes sústreďujú na rozširovanie ruského vplyvu v Afrike.
Koncom júla o tom svedčila aj zrážka wagnerovcov a povstaleckých jednotiek v Mali, kde ruskí žoldnieri utrpeli výrazné straty.
Wagnerovci zažili porážku v Mali. Čo tam robili a ako to súvisí s Ukrajinou? Čítajte
Podobne ako v Rovníkovej Guinei aj do Mali ruských bojovníkov okrem zákazky pritiahol fakt, že krajina je bohatá na zlato, bauxit, mangán či rádioaktívne rudy.
V Afrike historicky fungovalo viacero žoldnierskych spoločností, ktoré svoje služby vymieňali za možnosť ťažby alebo obchodu s nerastnými surovinami.
Britská verejnoprávna stanica uvádza, že ruské jednotky boli spozorované v hlavnom meste Malabo (nachádza sa na ostrove) a v dôležitom prístavnom meste Bata (na pevnine). O náznakoch prítomnosti ruských ozbrojencov písal 18. októbra aj odborný server Jane’s, ktorý si všimol, že na vojenskej prehliadke sa objavili aj ruské obrnené vozidlá GAZ Tiger s ruskou vojenskou kamuflážou a vybavené výmetnicami dymových granátov.
Reuters sa odvoláva na zdroje z prostredia diplomacie a politickej opozície, podľa ktorých je možné, že pod “ruskými” jednotkami sa myslia aj bieloruské, pričom prinajmenšom časť z nich pochádza z regulárnych ozbrojených síl oboch štátov. Zbytok by potom zapadal do polovojenskej jednotky Africa Corps, pozostatkov po Wagnerovej skupine.
Rovníková Guinea
- Krajina na západnom pobreží Afriky, okrem kontinentálneho územia ju tvorí päť ostrovov v Atlantiku.
- Nezávislosť získala v roku 1968, predtým bola španielskou a ešte skôr portugalskou kolóniou.
- Má veľké zásoby ropy a zemného plynu, vývoz ropných produktov tvorí väčšinu exportu a 4/5 HDP.
- Okrem toho má ložiská zlata, titánu, mangánu, uránu a železnej rudy.
- Bohatstvo je rozdelené veľmi nerovnomerne a väčšinu ľudí živí poľnohospodárstvo.
- Od roku 1979 v krajine vládne prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (82). Jeho syna a pravdepodobného následníka Teodorina Nguemu vo Francúzsku odsúdili za podvody.
- Human Rights Watch píše o rozsiahlej korupcii, represívnom režime, podozreniach z mučenia a využívaní príjmov z ropy pre úzku elitu okolo prezidenta.
(zdroj: CIA Factbook, Britannica, HRW)
Amerika prichádza o vplyv
Nasedenie ruských ozbrojencov v Rovníkovej Guinei zapadá do širšieho rámca posilňovania ruského vplyvu v západnej a strednej Afrike na úkor Západu, poukazuje agentúra Reuters.
Moskve tu nejde iba o peniaze a prístup k strategickým surovinám, ale aj o vytláčanie amerických záujmov.
Kým sa v polovici deväťdesiatych rokov v Rovníkovej Guinei podarilo nájsť nerastné ložiská, išlo primárne o poľnohospodársku krajinu a medzi jej exportné komodity patrili napríklad kakao či káva.
Objavenie ropných ložísk ekonomike veľmi pomohlo, hoci najviac z nich benefituje elita spojená s prezidentskou klikou.
Začiatkom storočia do krajiny investovali americké firmy miliardy dolárov, no postupne sa z nej sťahujú, píše Reuters. Spojené štáty už vďaka objaveniu ložísk ropy a zemného plynu v bridlicových formáciách nie sú odkázané na dovoz týchto surovín.
Agentúra v inom aktuálnom texte pripomína , že upadajúci vplyv Spojených štátov v Afrike je jednou z výziev zahraničnej politiky nadchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Problémy s americkým vplyvom v Afrike sa však podľa agentúry začali hromadiť za pôsobenia Joea Bidena a jeho úsporných opatrení.
Američania prichádzajú o vplyv vo viacerých častiach Afriky. “Od roku 2020 vojaci v Mali, Burkine Faso a Nigeri vykonali sériu prevratov, pretože dovtedajších civilných lídrov obviňovali, že ustupujú islamistickým militantom. Keď uchopili moc, zrušili dohody s USA, Francúzskom či s jednotkami OSN a namiesto nich pozvali Rusov,” písala agentúra v júni tohto roka, keď informovala, že Spojené štáty v Nigeri prišli okrem iného o dronovú základňu, ktorú museli opustiť.
Tá im umožňovala získavať spravodajské informácie o ozbrojených jednotkách a teroristických skupinách v širšom regióne. Pri sledovaní týchto organizácií nejde iba o strategický vplyv v Afrike, ale aj o predchádzanie možnosti, že by dokázali ohroziť Európu či USA priamo.
Puč sem, puč tam
Príchodu ruských jednotiek do Rovníkovej Guiney predchádzalo zverejňovanie inzerátov v Rusku na sociálnej sieti Telegram, ktoré záujemcom ponúkali tri- až päťtisíc dolárov mesačne v hotovosti alebo v kryptomene.
Reuters sa dostal k fotografiám vojakov bielej rasy ako pózujú s miestnymi vojakmi a s pomocou algoritmu na rozpoznávanie tváre medzi nimi rozoznal príslušníka ruských elitných výsadkových jednotiek.
Rovníková Guinea sa stala dejiskom niekoľkých pokusov o prevrat aj v dávnejšej minulosti. Samotný prezident Obiang sa dostal k moci prevratom proti vlastnému strýkovi.
Jedenásť rokov starý článok britského denníka Guardian cituje z pamätí Simona Manna, bývalého člena špeciálnych britských jednotiek SAS, ktorého v Rovníkovej Guinei odsúdili za účasť na údajnom pokuse o puč v roku 2004, známom ako Wonga coup.
Ten napísal, že na pokuse o prevrat za účasti žoldnierov sa zúčastnil aj sir Mark Thatcher, syn niekdajšej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, a tvrdil aj to, že expremiérka svojmu synovi povedala, že prevrat by “mohol fungovať”, a odobrila ho.
Samotný Simon Mann, inak absolvent elitnej britskej školy Eton College, bol pritom partnerom v dnes už neexistujúcej juhoafrickej žoldnierskej skupine Executive Outcomes, uvádza staršia analýza amerického Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
Manna spolu s desiatkami žoldnierov zadržali v marci 2004 na letisku v Harare, hlavnom meste Zimbabwe. Za pokus o prevrat si odsedel tri roky v Zimbabwe a dva roky v Rovníkovej Guinei.
Sir Mark Thatcher sa ešte v tom istom roku juhoafrickému súdu priznal, že na prevrat poskytol peniaze, za ktoré sa mali kúpiť vrtuľníky. V Južnej Afrike nakoniec dostal polmiliónovú pokutu a podmienečný trest.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO