Trhy pod lupou: Vrátí se na trhy obavy z inflace? Euforie z Trumpova zvolení dozněla
Efekt zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se pomalu vyčerpává. Hlavní důvod je možná trochu překvapivý. Trump čeří vody a jeho personální politika v čele s novým ministrem Elonem Muskem naznačuje, že půjde o velkolepou podívanou, která se zaměří především na efektivitu. Aby byl Musk ještě efektivnější, bude pracovat s dalším úspěšným podnikatelem Vivekem Ramaswamym.
Jejich úkolem bude osekat americký byrokratický aparát. Od obou se očekává, že předvedou něco podobného jako motorovka argentinského prezidenta Javiera Mileie. Pro byznys a burzu je to dobrá zpráva, protože vyrovnat se s americkým státním dluhem bude vyžadovat velké změny jak na příjmové, tak hlavně na výdajové straně. Ta je podstatným a asi největším rozdílem mezi republikány a demokraty, kteří výdaje nechtějí za nic na světě snížit. Kde je tedy problém, když plány nové vlády znějí hodně zajímavě?
Kámen úrazu je v tom, že nový prezident se svou administrativou dostane možnost jednat až na konci ledna. Čeká nás ještě zhruba 60 dní, kdy všechny politické zprávy budou především spekulace. Trhy, a s nimi třeba i americký Fed, budou čekat, co se skutečně stane.
Toto čekání může být nesnesitelně dlouhé. Akciové trhy tak z nudy mohou začít spekulovat na různé informace, které nebudou mít příliš reálného základu. Co platilo dřív nebo na co trhy spoléhaly, už nyní neplatí. Bude se muset počkat na opětovné rozdání karet. Toto čekání na novou partii odneslo především zlato.
Video: Kreditní spready avizují přílet černé labutě
Zlato vstupuje do nového cyklu
Trumpovo zvolení jasně změnilo dlouhodobou tendenci na zlatě. Prakticky od března jeho cena rostla. Byla za tím vidina snížení úrokových sazeb a narůstající nejistota ve světě v důsledku válečných konfliktů.
Růst ceny zlata velmi zrychlil od zářijového zasedání Fedu, kde jsme byli svědky překvapivého snížení sazeb o 50 bazických bodů. Následně zlato doslova explodovalo. Tento růst byl však zvláštní tím, že současně sílil i dolar. Historicky a dlouhodobě se ukazuje opačný trend. Jakmile dolar stoupá, vytváří to na cenu zlata negativní tlak. Před americkými volbami tomu tak nebylo.
Důvodem pro tento neobvyklý jev byla skutečnost, že investoři kupovali zlato především jako pojistku pro případ, že by žádný z kandidátů neměl jednoznačnou převahu. To se nestalo. Přesněji řečeno, stal se pravý opak. Trump bude mít aspoň po dva roky velmi silný mandát, který mu umožní realizovat prakticky vše, co bude chtít.
Volby tedy v tomto směru dopadly dobře a není důvod se znovu zajišťovat zlatem. Investoři ho proto začali prodávat. Když se k tomu připočte skutečnost, že jedním z hlavních bodů v Trumpově programu je zastavení válek, zmenší se na ceně zlata značně bezpečnostní prémie. Svět bez válek není pro její růst vhodný.
Kam se cena zlata podívá?
Z pohledu technické analýzy to znamená, že výprodej na zlatě ukončil pátou a poslední růstovou Elliottovu vlnu. Velký cyklus skončil mnohem dřív, než se čekalo. Nejednoznačnost a váhavost americké centrální banky naznačuje, že sazby mohou začít klesat mnohem později, než se zatím předpokládalo.
To situaci na zlatě jen zhoršilo. A tak mají-li učebnice technické analýzy pravdu, vkročíme do korekční fáze ABC a pak začne nový velký cyklus dalších pěti Elliottových vln. Cena zlata dosáhla pro tento rok vrcholu na konci října. Pokud nepřijde nečekaný zvrat v podobě větší eskalace válečných konfliktů, už ji letos nepřesáhne. Osobně se domnívám, že korekční cyklus nebude trvat tak dlouho jako v roce 2011, ale bude mnohem kratší. Jestli se ukáže tento předpoklad jako správný, zlato by mohlo atakovat svá historická maxima již na konci prvního čtvrtletí 2025.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Využijte časového testu ve svůj prospěch.
Makroekonomika: Americká inflace opět na vzestupu
Ve středu jsme se dozvěděli vývoj inflace v USA. Zaprvé je potřeba podtrhnout skutečnost, že ještě před třemi až pěti měsíci by tato čísla vzbudila velký rozruch a byla hlavním hybatelem trhu. Nyní tomu tak nebylo. Těžko říct, co za to může.
Možná skutečnost, že Jerome Powell na minulé tiskové konferenci Fedu představil inflaci jako již vyřešený problém. Měkké přistání může narušit jen Donald Trump, ale ten ještě v Bílém domě nesedí. Navíc inflace je dlouhodobý trend, takže politika nového prezidenta se na ní projeví nejdříve několik měsíců od převzetí moci. A vzhledem k tomu, že to vše je ještě daleko a Powell se k Trumpově politice nevyjadřuje a vyčkává, nikdo inflaci stále pořádně neřeší.
Obecná inflace poprvé po sedmi měsících poklesu stoupla a v říjnu dosáhla 2,6 %. Toto číslo dopadlo podle očekávání, takže reakce trhů nebyla nijak přehnaná. Jistá část investorů očekávala, že může být ještě větší než oficiální očekávání. Černý scénář se nenaplnil, a tak mohl na trzích znovu zavládnout optimismus. Už teď můžeme netrpělivě vyhlížet listopadový údaj, protože pokud se inflace ukáže vyšší než v říjnu, máme zaděláno na problém. Dva body se totiž dají spojit do úsečky, ze které se vyklube rostoucí trend.
Jádrová inflace zůstala v říjnu na stejné úrovni jako předchozí měsíc, 3,3 %. To je pořád jasně nad inflačním cílem. Tato čísla naznačují, že srazit inflaci pod 2 % bude vyžadovat daleko delší dobu restriktivní měnové politiky. Na inflační údaje reagoval především nástroj Fed Watch Tool, kde o pár procent posílila varianta, že Fed na příštím zasedání nechá sazby na aktuální úrovni. I přesto zůstává tento scénář málo pravděpodobný, pouze na 38 %.
Americká inflace pod lupou
Když si však podrobně prostudujeme inflační čísla, není situace tak optimistická, jak naznačovala poslední prohlášení Fedu. Cena automobilového pojištění meziročně vzrostla o 14 %. Jak je obecně známo, americké domácnosti vlastní běžně více vozů, takže růst ceny pojištění je zásahem do rodinného rozpočtu.
Náklady na dopravu meziročně vzrostly o 8 %. Náklady na údržbu domu stouply o více než 5 %. Nájmy vzrostly o více než 4,8 %. Problém růstu cen u těchto výdajů je v tom, že člověk si je nemůže odepřít jako například návštěvu restaurace. Tento výčet by mohl být ještě dlouhý.
Tato čísla nám ukazují jediné. Přestože se hodnota celkové inflace nezdá být tak hrozná a pro makroekonomy přestává být pomalu tématem, něco jiného je to pro běžného člověka. Ten se naopak neustále potýká se zdražováním, což jen podporuje pocit ztráty kupní síly. Tento pocit pak přeroste v chmurnou ekonomickou vizi a lidé přestanou utrácet, protože musí šetřit na horší časy. Trump pro oživení domácí ekonomiky počítá s tím, že Američané utrácet budou.
Zatím to však vypadá, že většina běžných občanů se rozhodla pro ještě horší řešení. Spotřebu zatím neomezují, protože mají možnost si půjčit na kreditních kartách. Nic na tom nemění skutečnost, že velká část z nich ještě stále nemá splacené dluhy za věci, které koupila minulý rok. Dluh na kreditních kartách roste a pro velkou část amerických bank představuje tichou časovanou bombu. S její explozí si nikdo neláme hlavu.
Akciové indexy: Euforie z Trumpova zvolení dozněla
Čínské akciové indexy výrazně prohloubily své týdenní ztráty. Může za to fakt, že domácí ekonomické stimuly investory nedokázaly vyřešit problém nízké důvěry Číňanů v budoucnost. Bez důvěry v lepší zítřky domácí spotřeba neporoste. Hongkongský index Hang Seng oslabil o výrazných 6,28 %. Burza v Šanghaji klesla o 3,52 %. Japonský index Nikkei oslabil o 2,18 %.
Evropa klesala o něco méně než asijské a zámořské indexy. K tomu jí pomohla především zpráva ECB o tom, že její vedení má situaci pod kontrolou a inflace již není problém. Je sice pravda, že inflační očekávání v Evropě jsou menší. Jenomže inflace klesá, protože evropské ekonomiky zpomalují. Francouzský index CAC 40 tak oslabil pouze o 0,94 %. Německý Dax uzavřel týden na červené nule se ziskem 0,02 %. Londýnská burza ztratila 0,11 %.
Situaci v zámoří zkomplikovala poslední páteční seance, která reagovala na prohlášení Jeroma Powella. Ten naznačil, že se sazby nemusí snižovat tak rychle, jak se čeká. Tím jen potvrdil to, co naznačují makroekonomická čísla. Když k tomu připočteme potenciální proinflačnost Trumpových politických rozhodnutí, ukazuje se postoj šéfa Fedu jako logický. Ten se však nebude líbit Donaldu Trumpovi. Na to, jak se s tím vyrovná, si budeme muset počkat do konce ledna.
Americké indexy však silně oslabily. Russell 2000 odepsal 3,99 %, technologický Nasdaq 3,15 % a index S&P 500 se zmenšil o 2,08 %. Nejlépe z celé situace vyšel průmyslový Dow Jones, který ztratil pouze 1,24 %.
Kryptoměny: Kdy bitcoin překoná hranici 100 000 dolarů?
Akciová euforie je pomalu u konce. Totéž se však nedá říct o světě kryptoměn. Jejich boom a radost z nového prezidenta neopadá, zájem o krypto naopak roste každý den. Obavy, aby jim neujel vlak, u investorů převažují. Bitcoin si v tomto týdnu vylepšil své historické maximum. V době psaní článku sice opustil hranici 92 000 dolarů, ale i cena 91 240 dolarů znamenala týdenní růst ve výši 3,02 %. Pokud zažijeme ještě tři takové týdny, bude bájná stotisícová hranice pokořena do konce roku.
Stoupající zájem o kryptoměny naznačují i další signály. V Apple Store se minulý týden stala druhou nejstahovanější aplikací ta od společnosti Coinbase. Všichni majitelé iPhonu se nyní vrhli na kryptotrading. Coinbase se běžně nachází až ve čtvrté desítce žebříčku stahovaných aplikací. Její akcionáři tak mohou být velmi spokojení. Cena akcií zažila za poslední měsíc navýšení o více než 45,31 %.
Závěr: Co předvede Nvidia?
Nadcházející týden bude trošku chudší na makroekonomické údaje. Dozvíme se jak, je na tom HDP Velké Británie nebo inflace Kanady či Japonska. Nepůjde tedy o údaje, které by mohly zásadně ovlivnit chování trhů. Investorská pozornost se upře jiným směrem.
Ve středu 20. listopadu své hospodaření představí Nvidia. Očekávání jsou veliká. Nvidia je bude muset naplnit, pokud si chce udržet pozici jedničky v žebříčku největších burzovních kapitalizací. Jediný mráčkem na obloze můžou být problémy firmy Super Micro Computers. Třetímu největšímu klientovi se nedaří rozptýlit pochybnosti ohledně účetnictví a najít auditorskou firmu, která by hospodaření ověřila.
Autority amerických trhů hrozí, že společnost z nich může být stažena. Firma se brání a argumentuje, že tyto problémy nemají žádný dopad na její byznys. Jelikož však její akcie za posledního půl roku spadly o víc než 79 %, naznačuje to, že investoři tomuto vysvětlení nevěří a myslí si, že se problémy odrazí také v hospodaření firmy, které musí mít dopad i na akcii Nvidia. Uvidíme tedy, zda vedení Nvidia zaujme ke kauze stanovisko.
Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO