Střípky z výsledkové sezóny 3Q 2024: Investuje se příliš mnoho do umělé inteligence?

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí je tentokrát trochu zastíněna americkými volbami. V poslední době na trzích dominuje monotematický přístup – trhy si na nějakou dobu vyberou jedno téma, které přehluší všechna ostatní. Tato témata se pak pravidelně obměňují, často každý týden nebo jednou za dva týdny.

V posledních měsících se střídají nezvykle rychle. Nedávno se spekulovalo o druhé vlně inflace, následně trhy znepokojil 5. srpna carry trade, poté přišlo rozhodování, zda je důležitější boj s inflací nebo s nezaměstnaností. Následovalo překvapivé rozhodnutí Fedu snížit sazby rovnou o padesát bazických bodů. A nyní volby.

V tomto neustálém kolotoči investor velmi rychle zapomíná na to, co je podstatné. Pro dlouhodobého investora jsou klíčové hospodářské výsledky firem – jsou chvílí pravdy pro každou společnost. Můžete mít libovolný marketing, ale nakonec rozhodují čísla a výhled do budoucna. Kvalitní výsledky jsou i základem dobré prognózy. Právě proto bychom neměli přehlížet analýzu finančních výsledků a reakcí trhů na ně.

O výsledcích firem pravidelně informuji v sekci Lupy. Jelikož je však Lupa koncipována jako přehled trhu, nevejdou se tam všechny výsledky. Pokud vás zajímá hospodaření amerických bank, jako jsou JP Morgan nebo Wells Fargo, podívejte se do této Lupy. O propadu akcií ASML najdete informace v tomto vydání Lupy. Následuje Lupa o výsledcích Tesly a zde Lupa o výsledcích Google. V posledním vydáním Lupy jsem se věnoval akcií Palantir. Přesto jde jen o několik málo firem. Zkusíme to tedy rozšířit.

Svět sociálních sítí stále funguje skvěle

Sociální sítě jsou s námi už řadu let. Spekulovalo se o tom, že Facebook má své nejlepší období za sebou a stává se sítí pro padesátníky a starší. Mezitím se Mark Zuckerberg rozhodl investovat miliardy do vývoje Metaverse – nové virtuální sociální sítě, která má nahradit ty současné. Tento krok je dlouhodobě kritizován, protože návratnost celého projektu je v nedohlednu.

Metaverse se zatím nestal „sněhovou koulí“, která by spustila lavinu. Navíc s nástupem umělé inteligence tato technologická volba působí ještě méně pochopitelně. Meta možná zklamala některé své fanoušky tím, že se nepokusila vyvinout vlastní umělou inteligenci. A aby toho nebylo málo, začátkem roku 2024 to vypadalo, že svět míří do recese. V recesi většina firem přirozeně šetří na marketingu a reklamě, což by negativně dopadlo především na společnosti závislé na příjmech z reklamy, jako jsou Meta nebo Google.

Zajímavost :  Bitcoin za 97 000 dolarů? Peter Brandt se vyjádřil k ceně

Hospodářské výsledky Mety za třetí čtvrtletí

Nic z toho se však nepotvrdilo. Od chvíle, kdy Mark Zuckerberg vyhlásil zaměření na efektivitu, akcie Meta stabilně rostou. I ve třetím čtvrtletí firma překonala očekávání, zejména pokud jde o zisk. Zisk na akcii činil 6,03 dolaru oproti očekávaným 5,25 dolaru, což je překonání odhadu o více než 14 %. Tržby dosáhly 40,5 miliardy dolarů oproti očekávaným 40,25 miliardy, což bylo prakticky v souladu s očekáváními. Meziročně tržby vzrostly o více než 13 %, zisky dokonce o více než 35 %.

Dvouciferný růst potvrzuje, že Meta je stále výkonnou růstovou akcií. Meta navíc už dosáhla vrcholu svého potenciálního trhu – počet uživatelů sice roste o 5 % ročně, ale dosahuje již 3,29 miliardy. Růst počtu uživatelů je nyní organický, zejména v oblastech s vysokou porodností, které však nejsou tak atraktivní z pohledu příjmů z reklamy. Bez čínského a ruského trhu více než 90 % uživatelů internetu využívá nějakou službu Mety.

Důvody pro dobré výsledky společnosti Mety

To, co vysvětluje silný růst akcií Meta v posledním roce, je zejména schopnost společnosti navýšit zisky při konstantním počtu uživatelů. Podle vedení společnosti hraje v tomto zlepšení klíčovou roli umělá inteligence. Ta podstatně zlepšila algoritmy Mety na dvou frontách.

Prvním přínosem je lepší cílení reklamy, díky čemuž je Meta konkurenceschopnější na trhu marketingu. Druhým přínosem je lepší obsah ve feedu, což způsobuje, že uživatelé tráví na sociálních sítích více času. Tento trend potvrzují i data – průměrný uživatel strávil meziročně na síti o pět procent více času. Umělá inteligence také zvýšila příjmy na jednoho uživatele, které dosahují 12,29 dolaru.

Tento údaj připomíná jednu důležitou věc – Facebook a další služby Mety jsou sice zdarma, ale celý obchodní model je postaven na tom, že produktem jste vy, přesněji řečeno vaše pozornost, která je prodávána jako cíl pro reklamu.

Jedna černá skvrna v podnikání Mety

Když se podíváme na hospodaření a fungování společnosti Meta, stále připomíná skutečný „stroj na peníze“. Pokud zvážíme, že Donald Trump může přinést nové impulzy pro růst americké a následně i globální ekonomiky, investice do Mety dává smysl za téměř každých okolností. Je zde však jedno velké „ale“ – a tím je Metaverse.

Zajímavost :  Čínská centrální banka snížila úrokové sazby, další krok k podpoře ekonomického růstu

Ve třetím čtvrtletí Meta investovala do projektu Metaverse obrovské částky, konkrétně 4,4 miliardy dolarů. Výnosy z Metaverse však dosáhly pouze 270 milionů dolarů. To odpovídá standardním čtvrtletním investicím; za poslední čtyři kvartály investovala Meta více než 17,3 miliardy dolarů do projektu, který zatím generuje tržby v řádech stovek milionů dolarů.

Roční investice tak odpovídá prakticky jednomu čtvrtletnímu zisku společnosti. Meta tedy dále vkládá obrovské částky do tohoto projektu. A zde tkví háček – buď se ukáže, že Zuckerberg měl vizionářský záměr a Metaverse jednou nahradí sociální sítě, nebo se tento projekt stane černou dírou na peníze, kde investice mizí bez návratu.

Akcionáři jsou letos spokojení, jelikož akcie od začátku roku vzrostly o více než 69,8 %. Tento růst se ale příští rok nemusí opakovat, a investoři se tak pravděpodobně začnou ptát, kde je návratnost investic.

Microsoft: Vynikající výsledky, růst ceny akcií se však nedostavil

Microsoft je jedním z lídrů v oblasti umělé inteligence a ChatGPT je její nejviditelnější částí pro širokou veřejnost. Prvenství Microsoftu však nespočívá jen v ChatGPT, ale hlavně ve schopnosti integrovat AI do svého systému a generovat již nyní určité zisky. Tento technologický gigant má výhodnou pozici, jak v budoucnu přetavit investice do AI na výrazné zisky. Přesto tato výhoda investory nepřesvědčila o tom, že současná vysoká cena akcií je ospravedlnitelná.

Za třetí čtvrtletí Microsoft vykázal zisk na akcii ve výši 3,3 dolaru oproti očekávaným 3,11 dolaru, což je lepší výsledek o více než 6,21 %. Tržby dosáhly 65,5 miliardy dolarů oproti očekávaným 64,5 miliardy, což představuje meziroční růst o více než 10 %. Tento nárůst představuje jednotky miliard dolarů, což je u firmy velikosti Microsoftu působivý výsledek.

Podobně jako u Amazonu či Googlu se u Microsoftu sledují hlavně výsledky v oblasti cloudových služeb, které jsou pro tyto giganty hlavním zdrojem růstu. Tento segment vykázal meziroční růst tržeb o 33 %, přičemž CEO Satya Nadella potvrdil, že poptávka je tak velká, že Microsoft nestíhá. Přesto, navzdory výborným výsledkům a pozitivnímu výhledu, cena akcií po zveřejnění výsledků nevzrostla. Proč k tomu nedošlo?

Důvody proč akcie Microsoft po dobrých výsledcích klesala

Jedním z důvodů může být již vysoká valuace s poměrem P/E kolem 34. To však není zcela přesvědčivý důvod, protože průměr P/E indexu Nasdaq 100 je kolem 43. Oproti menším technologickým firmám je Microsoft stále „stroj na peníze“ a může tvořit základ dlouhodobě konzervativního portfolia, a to i přes svou technologickou povahu.

Zajímavost :  OMV mění tvář, nové logo má první čerpací stanice v Česku

Microsoft plánuje v dalších čtvrtletích investovat více než 15 miliard dolarů do vývoje AI, což představuje meziroční nárůst o více než 50 %. Právě tato velká investice některé investory znepokojila. Investovat do umělé inteligence je jako házet peníze do bezedného hrnce. Je otázkou, kdy vedení společnosti si bude myslet, že vynaložené částky jsou již dostatečné.

Hospodářské výsledky velkých společností ukázaly, že i přes jejich silnou ziskovost se stále zaměřují na masivní investice do AI. Umělá inteligence je dnes hlavním tématem a společnosti si ji nemohou dovolit ignorovat. Na druhou stranu investoři budou postupně zkoumat, zda tyto vysoké investice odpovídají potenciálním budoucím ziskům.

Nynější situaci okolo umělé inteligence, můžeme přirovnat k rozvoji železnice nebo dálniční sítě. Železnice byla takový boom v historií, že na začátku se postavily důležité uzly následně se stavělo bez rozmyslu. Otázka zda bude daná síť využívaná se pokládá až po jejím dokončení. A to jistě není dobrý postup. V případě AI je tímto „stavitelem“ Nvidia, která má zajištěný masivní přístup k zakázkám až do roku 2030 či 2035. Proto stojí za úvahu, zda není lepší investovat do akcie Nvidia, která z tohoto boomu profituje, než do firem, které masivně investují do projektů, jež za deset let možná ztratí na významu.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO