U Čechů dál vede platba kartou, oblíbili si i QR kódy

Index prosperity a finančního zdraví připravuje pravidelně na různá témata Česká spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav Akademie věd. Tentokrát se zaměřil na platební chování lidí a oslovil v průzkumu více než 1500 respondentů.

Na otázku „Jak budete platit?“ odpovědělo 75 procent Čechů jednoznačně: „Bezhotovostně kartou.“

Ačkoliv postupně roste popularita virtuálních karet v telefonech a dalších chytrých zařízeních, volbou číslo jedna nadále zůstává fyzická plastová karta. Preferuje ji 55 % Čechů. To ale neplatí u mladé generace ve věku 18 až 24 let. Ta při placení využívá nejraději mobilní peněženku Apple Pay či Google Pay.

To samé platí při nakupování v zahraničí, kde Češi rovněž nejčastěji volí platby kartou. A to i před platbami hotovostí v měně země, kterou navštěvují. Mladí lidé platí také Revolutem. 

„Placení kartou představuje pro klienty především větší pohodlí. Platba probíhá snadno a rychle, zároveň lidé nemusí hledat drobné a přepočítávat hotovost. Svoji roli ale hraje i bezpečnost,“ říká Monika Hrubá, která odpovídá za strategii finančního zdraví a zákaznické zkušenosti České spořitelny a dodává: „V případě ztráty lze platební kartu jednoduše zablokovat nebo snížit limit pro placení na nulu, zatímco odcizenou hotovost již zpravidla neuvidíme.“

Bezhotovostní platby navíc podle ní pomáhají se zlepšováním finančního zdraví. V mobilní aplikaci jsou vidět všechny výdaje, dají se kategorizovat a zároveň lidé mohou při nákupech využívat například slevové nebo věrnostní programy.

„Mobilní aplikace pomůže i v případě, že nastane problém s dodáním zboží nebo služby. Naši klienti mohou na pár kliků požádat o pomoc s řešením reklamace a my to pro ně celé zprocesujeme,“ tvrdí Hrubá.

V platebním chování obyvatele během nákupu existují mezi evropskými zeměmi velké rozdíly, jak ukazuje výzkum platebních postojů spotřebitelů v eurozóně, který provedla Evropská centrální banka v roce 2022.

„Tato data sice nezahrnují Česko, nicméně do určité míry naznačují, že Češi se svou preferencí používání platebních karet řadí nad evropský průměr. Za celou eurozónu dosahovaly platby kartou v průměru jen 34 % všech nákupních transakcí spotřebitelů. Zatímco ve Finsku, Nizozemsku a Lucembursku převažuje preference bezhotovostních plateb, například na Maltě, ve Slovinsku nebo Rakousku je velká převaha hotovostních transakcí,“ upřesňuje Kamila Fialová, ekonomka ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Zajímavost :  POČASIE: Oblačno až zamračené, ojedinele dážď. Denná teplota až do 24 stupňov

Platba kartou je široký pojem, a pokud si mají Češi vybrat specifický druh platby kartou, v 55 % případů preferují právě standardní plastovou kartu.

„Kartu uloženou v telefonu oproti tomu volí 36 % respondentů, na chytré hodinky se spolehnou necelá 3 % Čechů a platby pomocí prstenů či náramků pak volí méně než procento Čechů,“ vysvětluje Tomáš Odstrčil, šéfredaktor Evropy v datech.

Preferování bezhotovostních plateb se podepisuje i na tom, kolik peněz Češi nosí po kapsách nebo v peněžence. „Celkem 58 % Čechů má v hotovosti maximálně několik stovek korun a čtvrtina nosí jen drobné. Pouze 3 % respondentů prozradila, že s sebou nenosí žádnou hotovost a 8 % si vybírá bankovky pouze na konkrétní místa, kde ví, že bez hotovosti nepochodí,“ upřesňuje Odstrčil.

Nižší popularitu hotovosti potvrzuje i statistika podílu výběru z bankomatů na kartových transakcích. Zatímco v roce 2019 byl podíl 56 procent, letos to bylo už jen 37 procent. 

„Právě oslabování role hotovosti při nákupech s největší pravděpodobností patří mezi důvody, proč si 71 % Čechů myslí, že by obchodníci měli mít povinnost přijímat platby kartou, stejně jako je tomu v současnosti u hotovosti,“ dodává Odstrčil.

Karty v online prostředí

Celkem 60 % Čechů preferuje platby kartou i v online obchodech. Jde o volbu číslo jedna, a to s velkým náskokem. Na druhém místě se umístil bankovní převod jen s 12 %.

S rostoucím věkem respondentů však popularita online plateb klesá. A ačkoliv zůstává na prvním místě, na jejich úkor posilují nejen bankovní převody i platby na dobírku.

Zajímavost :  Nerovnosť odmeňovania žien a mužov je na Slovensku stále vysoká

Dvě třetiny Čechů v e-shopech neukládají své platební informace. Nejčastěji se bojí toho, že by e-shop mohl být napaden hackerem, ale 40 % Čechů se obává i toho, že by mohla být data zneužita i samotným obchodníkem.

Nejbezpečnější alternativou je podle Hrubé využití jednorázových virtuálních karet. „Jsou to ideální karty pro placení na internetu. Po zaplacení nebo nejpozději do 60 minut se samy zruší a nikdo další už je nemůže použít,” vysvětluje bankéřka z České spořitelny.

Takzvané odložené platby využilo podle indexu 12 procent lidí. 

Na QR kódy si lidé zvykli

Pokud jde o alternativní způsoby plateb, potrpí si Češi na načítání QR kódů. V minulosti tuto možnost využily tři čtvrtiny Čechů a jen 4 % Čechů se s tímto pojmem nesetkala.

Naopak platby na kontakt, kdy platícímu stačí k zaslání peněz znát pouze telefonní číslo příjemce, zatím populární příliš nejsou. Jde o službu, kterou české banky spustily teprve na podzim loňského roku a zatím s ní má zkušenost jen 11 % především mladých lidí. Více jsme o platbách na kontakt psali zde: Kolikrát jste zaplatili na číslo mobilu? O novinku je malý zájem

„Od spuštění služby platby na kontakt se pro její využívání zaregistrovalo necelých 115 tisíc klientů České spořitelny, nicméně v posledních třiceti dnech ji aktivně využilo jen okolo 32 tisíc z nich,“ upřesňuje Hrubá.

Čtvrtina zapomněla, že má předplatné

Online předplatné využívá podle zjištění indexu celkem 63 % Čechů. Pravděpodobnost využívání online předplatného roste s příjmem, vzděláním a pracovní aktivitou členů. Kromě toho na něj mají vliv i věk a děti – mladší lidé a domácnosti s dětmi mají předplatné častěji.

Ačkoliv většina domácností tvrdí, že má dobrý přehled o tom, kolik služeb si předplácí, víc než čtvrtina předplatitelů se přiznala k tomu, že v minulosti zaplatili za službu, na kterou zapomněli a kterou už využívat nechtěli.

Zajímavost :  Bez práce dávka nebude. Tomáš chce znížiť nezamestnanosť, samosprávy hovorí o prehĺbení chudoby

„Při rešerši jsme se zaměřili na 21 různých poskytovatelů online služeb zaměřených na zábavu, kteří fungují na bázi předplatného. V případě, že by někdo využíval nejmenší možné individuální balíčky každé z těchto služeb, měsíčně by za ně teoreticky zaplatil přes 3,8 tisíce korun,“ vysvětluje Tomáš Odstrčil a doplňuje, že si většina lidí předplácí nižší jednotky služeb a že Češi navíc často využívají sdílené přístupy či výhodné balíčky.

To potvrzuje i David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny: „Z údajů o kartových transakcích našich klientů vidíme, že nejčastěji si Češi letos v srpnu předpláceli streamovací služby jako Netflix a Spotify, české Voyo, televizi Skylink, ale i přístup do platformy OnlyFans. Pokud klient například platí za předplatné Netflixu, Spotify, Disney+ a poslouchá podcast na Herohero, utratí měsíčně téměř 900 korun,” doplňuje.

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO