Štátu došli peniaze pre mladé rodiny či zdravotne znevýhodnených. „Nie sme banka,“ odkazuje ministerstvo

Keď sa Jana a Marek z východného Slovenska pred pár mesiacmi zosobášili, rozhodli sa zaobstarať si vlastné bývanie. Tak ako väčšina Slovákov, aj oni ho pôvodne plánovali financovať cez hypotéku. Odrádzali ich však vysoké úrokové sadzby jednotlivých bánk. Preto im prišlo vhod, keď narazili na inú možnosť – požičať si peniaze od štátu.

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý spadá pod ministerstvo dopravy, každý rok vyčlení rozpočet pre vybrané skupiny obyvateľov. Z neho poskytuje špeciálne úvery, ktoré majú v porovnaní s tými bankovými jednu veľkú výhodu, a to jednopercentný úrok.

Žiadatelia pritom musia spĺňať niekoľko podmienok. Celkový čistý príjem ich domácnosti za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť päťnásobok životného minima, čo v prepočte vychádza na zhruba 2 300 eur. To znamená, že o úver od štátu môžu žiadať najmä nízkopríjmové domácnosti.

Zároveň musia spadať do jednej zo siedmich skupín. O podporu vo výške maximálne 180-tisíc eur môžu žiadať napríklad osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, osamelí rodičia či rodiny s maloletým dieťaťom do šesť rokov či manželia, ktorých vek v deň podania žiadosti nepresahuje 35 rokov. Práve do tejto skupiny spadali aj Marek a Jana.

Mená respondentov sme zmenili, pretože si želali zostať v anonymite. Ich celé mená má redakcia Aktuality.sk k dispozícii.

Mesiace vybavovania vyšli navnivoč

Mladomanželom trvalo niekoľko týždňov, kým našli majiteľa bytu, ktorý bude ochotný počkať s jeho predajom ešte pár mesiacov, kým úrady a samotný štátny fond ich žiadosť posúdia, schvália a poskytnú im úver.

„Boli sme na 25 obhliadkach, no všetci nám povedali, že nebudú čakať,“ hovorí Marek. Napokon sa manželom podarilo nájsť vlastníka trojizbového bytu, ktorý bol ochotný s predajom svojej nehnuteľnosti počkať.

Zajímavost :  Žiaci sa na Halloween prezliekli za penzistov s nápisom "Ja milujem Fica", riaditeľ ich bráni. Jednota dôchodcov: Zosmiešnili nás

Keďže Jane a Marekovi chýbal k vlastnému bývaniu už len krok, neváhali majiteľovi zložiť zálohu vo výške päťtisíc eur. Potom však prišla ďalšia rana. „Keď sme mali po mesiaci vybavovania a obiehania úradov konečne všetko vybavené a podali sme si žiadosť, štátny fond zverejnil informáciu, že na vyplácanie úverov už nemá rozpočet. Sme z toho šokovaní, lebo bolo veľmi náročné všetko vybaviť,“ hovorí Marek.

Informácia o vyčerpaní rozpočtu na poskytovanie úverov2fotky v galérii Informácia o vyčerpaní rozpočtu na poskytovanie úverov Zdroj: Štátny fond rozvoja bývania

Žiadatelia totiž musia spolu so žiadosťou predložiť množstvo dokumentov, napríklad potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu za posledný štvrťrok aj uplynulý rok, kúpno-predajnú zmluvu, výpisy z banky, osoby s postihnutím zase musia mať potvrdenie od lekára.

Zbytočná byrokracia

Napriek tomu, že ľudia mohli o úver žiadať od 15. januára až do 30. septembra 2024, fond zverejnil informáciu o vyčerpaní prostriedkov už 6. septembra. Mnohí žiadatelia práve v tej dobe finišovali so zháňaním potrebných dokumentov, prípadne sa po týždňoch vybavovania práve chystali podať žiadosť. Cez pomyselné sito tak neprepadli iba Jana s Marekom, ale aj ďalší, zrejme najmä augustoví či septembroví žiadatelia.

Štátny fond dostal tento rok dokopy 1 568 žiadostí, z toho 634 pochádzalo práve od fyzických osôb na účel obstarania bytu vo forme kúpy alebo výstavby. ŠFRB by na úspešné vyplatenie všetkých týchto žiadostí musel minúť viac ako 86 miliónov eur.

Ako pre Aktuality.sk potvrdila hovorkyňa ŠFRB Kristína Starosta, k dnešnému dňu (20. novembra) bolo úspešných 360 žiadateľov, ktorým bola priznaná podpora vo výške presahujúcej 47 miliónov eur.

Naopak, vrátených či stornovaných bolo k tomu istému dátumu 130 žiadostí v sume viac ako 16 miliónov eur. „Posudzovanie nie je ukončené a konečný stav bude zverejnený na našom webe do 5. januára 2025 v sekcii zverejňovanie,“ dodala Starosta.

Žiadatelia boli podľa jej slov ako zo strany ŠFRB, tak aj zo strany mestských úradov, kde podávali žiadosti o podporu, včas informovaní. „Uverejnenie informácie o takmer vyčerpanom rozpočte bolo z našej strany v dostatočnom predstihu, hneď ako sme videli, že dopyt je enormný a financie takmer vyčerpané. Tento krok považujeme za férový a ústretový, aby sme záujemcom o podporu ušetrili čas, financie a pripravili ich na podávanie žiadostí v roku 2025,“ hovorí Starosta.

Zajímavost :  Slovensko dosiahlo historicky najnižšiu nezamestnanosť. Šéf rezortu vyhodnotí výsledky projektov ministerstva

Trikrát a dosť?

Žiadateľom sa nepozdáva, že štát dostatočne nenavýšil rozpočet, z ktorého sú príspevky vyplácané. Spoliehali sa pritom najmä na slová bývalého riaditeľa fondu Tomáša Lamprechta, ktorý v septembri minulého roka v podcaste Na rovinu o peniazoch uviedol, že rozpočet na rok 2024 je už síce nastavený, no „v prípade, že žiadostí bude viac, finančné zdroje je možné operatívne navýšiť a presunúť ich do výdavkovej časti rozpočtu“.

ŠFRB rovnako aj ministerstvo dopravy ako jeho zriaďovateľ však ozrejmujú, že rozpočet bol v tomto roku navýšený už trikrát, a to práve pre veľký záujem fyzických osôb o finančnú podporu na obstaranie vlastného bývania.

Na tento účel bol pôvodný rozpočet stanovený na štyri milióny eur, následne upravený na 20 miliónov eur a následne na 40 miliónov eur. Len minulý týždeň došlo k ďalšiemu navýšeniu, tentokrát na 60 miliónov eur.

Je však otázne, medzi koľkých nízkopríjmových žiadateľov sa dodatočných 20 miliónov podarí rozdeliť. Keby fond každému z nich priznal maximálnu možnú čiastku vo výške 180-tisíc eur, podporu by mohlo dostať ešte viac ako sto ľudí.

Hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková zároveň uviedla, že ŠFRB nie je banka, ale štátny fond hospodáriaci s obmedzeným objemom finančných prostriedkov, pričom musí zohľadňovať dlhodobú udržateľnosť financovania jednotlivých účelov aj v nasledujúcich rokoch. Platí pritom, že rozpočet fondu je každoročne limitovaný príjmami ŠFRB v bežnom roku či prostriedkami zo zdrojov Európskej únie.

ŠFRB aj rezort dopravy preto Slovákom, ktorých žiadosť bola pre nedostatok peňazí zamietnutá, odporúčajú skúsiť šťastie v januári 2025.

Zajímavost :  Máte pocit vyhorenia? Všímajte si varovné signály, tento syndróm má štyri štádiá

Na budúci rok je stanovený rozpočet s celkovým objemom úverových zdrojov 260 miliónov eur, pričom na účel obstarania bytu do vlastníctva fyzickej osoby je nastavený na štyri milióny eur. Rozpočet sa totiž stanovuje na tri roky vopred. Podľa hovorkyne ŠFRB sa však bude aj v priebehu budúceho roka upravovať obdobným spôsobom ako tento rok.

Problém je, že pre niektorých žiadateľov – vrátane mladomanželov Jany a Mareka – už bude nový dátum irelevantný. „Pre nás to už nebude možné, pretože sú tam rôzne podmienky, ktoré musíte spĺňať. Navyše, ak nám úver neschvália teraz, môžeme prísť o všetky peniaze, ktoré sme investovali do vypracovania posudkov, zmlúv, ako aj o zálohu vo výške päťtisíc eur, ktorú sme už dali majiteľovi bytu,“ hovorí Marek.

Ten spolu s ďalšími žiadateľmi naďalej dúfa, že rezort dopravy opätovne dofinancuje štátny fond, a pomôže tak nielen nízkopríjmovým rodinám, ale aj osobám so zdravotným znevýhodnením, odchovancom a osamelým rodičom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO