D1 z Bratislavy zavrú, začnú otvárať obrovské fiasko štátu
21. nov 2024 o 16:26 I
Diaľničná križovatka D1/D4 je bližšie k dokončeniu.
Vodiči, ktorí si už pomaly zvykli na dopravné obmedzenia a kolóny tesne pred Bratislavou v smere od Senca, sa musia čoskoro pripraviť na ďalšie. Tie však budú viesť k plynulejšej premávke.
Dokončuje sa prvá etapa prác na mimoúrovňovej križovatke diaľnic D1 a D4, na ktorú už roky čakajú obyvatelia Bratislavy, ale aj ľudia z okolitých dedín. Celý projekt za 110 miliónov eur sa tak prehupne do záverečnej fázy.
1.Prečo sa stavia križovatka diaľnic okolo Bratislavy až teraz?
Nedokončená križovatka D1 a D4 je obrovským fiaskom, za ktorý je zodpovedná najmä druhá vláda Roberta Fica. Jednofarebná vláda Smeru-SD už v roku 2016 vybrala staviteľa, konzorcium na čele so španielskou firmu Ferrovial, ktorý mal cez PPP postaviť takzvaný nultý obchvat Bratislavy D4 a R7. Križovatku D1/D4, ktorá je súčasťou obchvatu, mal postaviť štát do januára 2019, čo nesplnil.
Pôvodne mala cesta D4 prechádzať ponad diaľnicu D1. Projekt sa však niekoľkokrát menil aj pre námietky okolitých obcí. Nakoniec štát projekt upravil a obchvat sa mal postaviť popod už existujúcu diaľnicu D1.
Výsledok neschopnosti štátu bol, že sa obchvat hlavného mesta predražil a dôležitá križovatka sa akosi zabudla zahrnúť do projektu. Obchvat preto už niekoľko rokov neplní naplno svoju funkciu, pričom štát už platí jeho zhotoviteľovi poplatky v desiatkach miliónov eur v rámci projektu PPP.
Zodpovedné za časový sklz sú aj vlády Igora Matoviča, aj Eduarda Hegera, ktoré nedokázali úpravy na križovatke ciest vysúťažiť včas. Dodávateľ stavby bol vysúťažený až v lete 2022, keď už po D4 premávali autá. Pre námietky a prípravu projektu sa reálne začalo stavať až na jeseň 2023.
2.Kto križovatku ciest stavia?
Poľská firma Budimex, ktorá predvlani vyhrala súťaž na jej dostavbu. V Poľsku má silné postavenie pri stavbe veľkých infraštruktúrnych projektov. Na Slovensku je toto jej prvý projekt, hoci firma už súťažila o tunel Višňové. V minulosti naznačila, že sa chce uchádzať aj o iné diaľničné stavby na Slovensku.
“Analyzujeme viaceré príležitosti. Ak budú vypísané príslušné tendre, našu účasť v nich zvážime,“ povedala firma pre INDEX.
Paradoxné je, že polovičným akcionárom Budimexu je firma Ferrovial, ktorá bola aj zhotoviteľom bratislavského obchvatu.
3.Komu nová križovatka pomôže?
Bratislavčanom, ale aj obyvateľom okolitých obcí. Ľudia z Ivanky pri Dunaji, z Bernolákova, ale aj z Chorvátskeho Grobu sa ľahšie dostanú na diaľnicu a skrátia si cestu do práce v hlavnom meste.
Prepojenie D1 a D4 umožní najmä nákladnej doprave obísť Bratislavu, čím sa zníži hustoty dopravy v meste a na mostoch cez Dunaj.
Minister dopravy Jozef Ráž avizuje, že po plnom sprevádzkovaní križovatky chce zvýšiť mýto za prejazd Prístavným mostom pre kamióny, aby boli nútené využiť D4. Vďaka tomu sa má most uvoľniť pre osobné autá.
4.Čo sa už na stavbe urobilo?
Práce na exponovanej križovatke doteraz zahŕňali sanáciu pod opornými múrmi, odstraňovanie materiálu po demoláciách, archeologický prieskum či preložky inžinierskych sietí. Súčasťou projektu je aj rozšírenie starej diaľnice D1 až po Triblavinu na štyri plnohodnotné pruhy v jednom smere.
Poliaci tiež museli vybudovať cestné obchádzky, ktoré odklonili dopravu z diaľnice D1, kým tá sa bude dvíhať. Dvíhanie je nutné preto, lebo úroveň diaľnice D1 sa potrebuje v určitom bode prispôsobiť vedeniu diaľnice D4. Vznikne tak mimoúrovňová križovatka D1/D4 (Ivanka sever).
Prvá etapa vrátane rozšírenia mosta ponad Šúrsky kanál sa už urobila, čo umožní sprejazdniť smer diaľnice D4 od Jaroviec na D1 a z Trnavy smerom na Raču.
Kedy bude hotová zabudnutá križovatka D1/D4? Dostavba sa rozbehla, čakajú sa kolóny Čítajte
5.Aké obmedzenia čakajú vodičov?
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO