Aj herci SND sú podľa ministerky koordinovaní zo zahraničia. Ukážte dôkazy, odkazujú jej

Herci SND odmietajú obvinenia ministerky.

BRATISLAVA. Umelci a umelkyne z Činohry Slovenského národného divadla odmietajú tvrdenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS), že vyhlásenie, ktoré čítajú po predstaveniach, je súčasťou koordinovaných aktivít zo zahraničia.

Ministerka to naznačila v stredu v statuse na svojom účte na sociálnej sieti telegram a hercov obvinila, že ich cieľom je zosadiť súčasnú vládu napriek tomu, že sú platení zo „štátnych peňazí“.

„Naše vyhlásenie nevzniklo z popudu nijakej mimovládky, ako sa to objavilo na sociálnych sieťach, a ani ho nepísali nijakí aktivisti. Jeho autormi a autorkami sme my a nevzniklo nikde v zahraničí,“ povedali vo štvrtok popoludní na mediálnom brífingu zástupcovia Činohry SND, medzi ktorými boli herci Tomáš Maštalír, Robert Roth, Alexander Bárta, Roman Poláčik či Milan Ondrík a herečky Anežka Petrová, Rebeka Poláková, Diana Mórová a Jana Kovalčiková.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerku vyzývajú, aby dodala dôkazy

„Jediné zahraničie, s ktorým spolupracujeme v tejto sezóne, je Comédie-Française, Národné divadlo Ľubľana, ND Praha, Schauspielhaus Wien, ktorých inscenácie diváci mohli vidieť na javisku,“ menujú herci zahraničné súbory, ktoré v tejto sezóne v SND hosťovali.

„Ak sa tu však objavili takéto zásadné odhalenia, treba verejne dokázať – kto, ako a kedy koordinuje zo zahraničia nás hercov po odohratí predstavenia? Veľmi radi uvítame presnejšie dáta a fakty,“ hovoria.

Na rovnaký postup ministerku žiadajú aj zástupcovia platformy Otvorená kultúra! a Kultúrneho štrajku.

„Vyzývame ministerku Šimkovičovú, aby prestala klamať. Ak má dôkazy o tom, že sú pracujúci v kultúre riadení zo zahraničia, nech ich predloží verejnosti,“ žiadajú aktivisti vo výzve.

Ministerke kultúry prekáža, že herci po predstaveniach v Slovenskom národnom divadle od začiatku divadelnej sezóny 2024/2025 čítajú vyhlásenia, v ktorých kritizujú napríklad personálne čistky či zastrašovanie ľudí v kultúre.

„Postavia sa na divadelné dosky národného divadla a mesiace obťažujú divákov svojimi výlevmi. Vlastne nie svojimi, ale tými, ktoré im píšu aktivisti v mimovládnych organizáciách. Slúžia cudzím, čítajú, čo im dajú do ruky, a tvária sa pri tom ako slobodné bytosti s vlastnými názormi a postojmi,“ uviedla Šimkovičová v príspevku na telegrame. Dodala, že herci sú platení zo štátnych peňazí a naznačila, že ich aktivita je súčasťou pokusu o politické nepokoje.

Chceli by robiť prevrat na ulici

„Chceli by robiť prevrat na ulici alebo na javisku. Narážam aj na to, čo sme si včera vypočuli v pléne Národnej rady SR. Pretože to, čo robia naši herci, je jednou z koordinovaných aktivít riadených zo zahraničia. Výsledkom má byť zvrhnutie súčasnej demokraticky zvolenej vlády. Opakujem, že toto všetko robia premyslene a s jasným zámerom, majúc pritom falošne na perách slová ako demokracia a sloboda,“ píše ministerka Šimkovičová a dodáva, že herci svojimi prejavmi obťažujú návštevníkov SND, hoci tí hercom za vyhlásenie podľa viacerých videozáznamov tlieskajú v stoji.

„Samozrejme našimi krátkymi občianskymi vyhláseniami po skončení predstavenia nechceme nikoho obťažovať, hoci sú aj názory, že divákov naším občianskym postojom obťažujeme. Objavilo sa aj pomenovanie, že ide o tzv. výlev. Pod tým rozumieme výrazne emocionálne podfarbený text vo väčšom objeme. O to vo vyhláseniach tiež nejde. Reakcie zúčastnených divákov hovoria, že sú s nami a rozumejú situácii i princípom, o ktoré sa zasadzujeme. Tí, ktorí sa necítia komfortne na spoločné zdieľanie vyhlásenia, majú jednoduchú možnosť odísť a nepočúvať ho. Túto možnosť diváci aj využívajú,“ oponovalo zamestnanectvo činohry vo vyhlásení.

Vyhlásenia sa nečítajú len v SND

Ministerka dodala, že herci nie sú schopní prijať vôľu ľudí vyjadrenú vo voľbách a že by chceli robiť prevrat na ulici alebo na javisku. „Hŕstka chce rozkázať národu, ako má žiť a čo si má myslieť,“ uviedla Šimkovičová.

„Sme naozaj slobodné bytosti s vlastným názorom a postojmi, ale nehovoríme divákom, ako žiť alebo čo si myslieť, lebo o zložitých vrstvách našich životov, morálnych dilemách, našich bolestiach, hodnotách, ktoré sa nám drolia v rukách, alebo o totalite a jej podobách, hovoria tituly, v ktorých hráme. To je naša práca a tú robíme radi, dôsledne, v súlade s pracovným poriadkom a dokonca aj etickým kódexom, o čom sa dá presvedčiť viac ako 400-krát do roka,“ dodávajú.

Vyhlásenia po skončení predstavení nezaznievajú len v Slovenskom národnom divadle. Od začiatku divadelnej sezóny občiansky postoj vyjadrujú desiatky divadiel a kultúrnych scén naprieč celým Slovenskom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO