Akcie Berkshire Hathaway klesají, Warren Buffett prodává. Měli by si dát investoři pozor?

Akcie Berkshire Hathaway, investičního giganta vedeného Warrenem Buffettem, zaznamenaly nedávné poklesy, které znepokojily mnohé investory. Tento vývoj přichází po několika týdnech růstu, kdy se akcie vyšplhaly na historická maxima.

Ovšem poté, co se akcie přidaly do chaosu známého jako zářijový efekt, se cena akcií Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.B) nedokázala vrátit na původní úroveň a propásla příležitost využít současného oživení na trhu. Výsledkem byly značné ztráty, které způsobily nervozitu mezi investory.

Proč ceny klesají? Co se přesně stalo?

Abychom lépe pochopili nedávnou situaci, je nutné ji zasadit do širšího kontextu. Akcie Berkshire Hathaway klesají po dobu osmi po sobě jdoucích dnů, což je pozoruhodné, jelikož během předchozích osmi dnů zažívaly stabilní růst. Tento růst vynesl společnost do prestižního klubu firem s tržní kapitalizací přesahující 1 bilion dolarů. Nečekaná série ztrát, která nebyla pozorována více než deset let, nyní narušila tuto vzestupnou trajektorii.

V poslední obchodní den 13. září uzavřely akcie Berkshire Hathaway týdenní ztrátou přes 3 % a obchodovaly se na hodnotě 447 dolarů. Pokles je zvlášť výrazný, protože začal 4. září, kdy cena akcie dosáhla 478 dolarů, což bylo maximum za tento rok.

I akcie Berkshire Hathaway ovlivňují budoucí očekávání

Hlavní příčinou poklesu akcií Berkshire Hathaway je negativní tržní sentiment spojený s obavami z možné recese.

Jedním z těchto faktorů je prodej akcií významným manažerem společnosti. Konkrétně Ajit Jain, vedoucí pojišťovacího oddělení Berkshire Hathaway, prodal významnou část svých akcií ve společnosti. Podle podání z 11. září prodal Jain více než polovinu svých akcií třídy A, což zahrnovalo 200 akcií v hodnotě zhruba 139,1 milionů dolarů, při průměrné ceně 695 418 dolarů za akcii. Jain prodal 104 akcií, které vlastnil přímo, a dalších 96 akcií, které vlastní rodinné trusty.

Zajímavost :  Zlato je nad 2 600 dolary, kde se jeho růst zastaví a proč tolik posiluje?

Ačkoliv nebyl uveden důvod prodeje, tento krok mohl způsobit paniku mezi investory, kteří si kladli otázku, zda tento prodej nesignalizuje problémy s výhledem společnosti. Jain je jedním z nejrespektovanějších manažerů v Berkshire Hathaway a Warren Buffett ho velmi uznává. Buffett jednou prohlásil, že Jain přidal miliardy dolarů k hodnotě pro akcionáře, což ještě více zdůrazňuje, jak významný jeho odchod z pozic může být.

Jednalo se o osobní důvody nebo varovný signál?

Na druhou stranu se někteří analytici domnívají, že prodej Jaina může být motivovaný osobními důvody, a nikoli obavami o budoucnost Berkshire Hathaway. Například analytička CFRA Research, Cathy Seifertová, si udržuje kupní doporučení na akcie Berkshire. To naznačuje, že prodej Jaina by neměl mít zásadní vliv na výkonnost společnosti.

Ti z nás, kteří Berkshire Hathaway sledují delší dobu, mají podezření, že může dojít ke změně vedení v pojišťovacím oddělení. Mám pocit, že Jain může přecházet k jiným projektům, což by mohlo vysvětlovat jeho prodej akcií.

– Cathy Seifertová, zdroj: finbold.com

Ačkoli tato série ztrát je ojedinělá, analytici se shodují, že firma mohla ztratit část své hybnosti poté, co dosáhla nových maxim a byla zařazena mezi společnosti s bilionovou kapitalizací. Zastánci dlouhodobé investice ale věří, že Buffettova společnost se z této situace zotaví, jakmile širší trh znovu nabere býčí směr.

Zajímavost :  Uskutočnilo sa Bratislavské právnické fórum. Témou bol aj vplyv Európskej únie na našu spravodlivosť

I samotný Warren Buffett prodává

Dalším důležitým faktorem, který může mít vliv na pokles akcií, je prodejní aktivita samotného Warrena Buffetta. Od poloviny července Buffett postupně snižuje svůj podíl v Bank of America (BAC). Nejnovější prodej zahrnoval téměř šest milionů akcií, což vedlo k dalším spekulacím o jeho budoucí strategii. Kromě toho tento prodej ovlivnil Buffettovo držení akcií technologického giganta Apple (AAPL), jehož akcie také čelily prodejnímu tlaku.

Buffett je známý svou opatrností a schopností časovat trh. Proto, zatímco někteří investoři mohou být znepokojení jeho prodejními kroky, jiní tvrdí, že jde o součást jeho dlouhodobé strategie, která zahrnuje vyvážení zisků a snižování rizik. Historicky se ukázalo, že Buffett umí velmi efektivně spravovat své portfolio a optimalizovat jeho výkonnost.

Jaké je stanovisko analytiků na akcie Berkshire Hathaway?

Na Wall Street panuje opatrný optimismus. Analytici, například ti z platformy TipRanks, i přes krátkodobé výkyvy udržují opatrně pozitivní výhled na akcie Berkshire Hathaway. Tři z nich nabídli středně kupní doporučení pro příštích 12 měsíců, s průměrným cenovým cílem 477 dolarů. To představuje potenciální zisk přes 6 % oproti současné hodnotě.

Nejvyšší cenový cíl je stanovený na 506 dolarů. Naopak nejnižší predikce je 448 dolarů, což odráží určitou nejistotu v krátkodobém vývoji.

Zajímavost :  Benzin zaplatíte přímo v autě. Škoda láká i na slevu

Existuje důvod k panice a prodeji Berkshire?

Z krátkodobého hlediska se akcie Berkshire Hathaway mohou jevit jako rizikové. Poklesy během osmi po sobě jdoucích dnů nejsou běžné a prodej akcií významnými manažery může znepokojit investory.

Nicméně historie ukazuje, že Buffett má schopnost zvládnout i složité situace. Většina analytiků věří, že firma má silné základy, které jí pomohou překonat toto obtížné období.

Pokud se trh znovu zotaví a udrží býčí tempo, pravděpodobně se i akcie Berkshire Hathaway vrátí k růstu. Investoři budou s největší pravděpodobností i nadále důvěřovat Buffettově investiční odbornosti, která během desetiletí dokázala uklidnit obavy a přinést značné zisky.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO