Akcie zářily díky technologiím. Dluhopisy mají dobrý rok před sebou

S cenami finančních aktiv před koncem roku nejvíc zahýbala americká centrální banka Fed. Snížila sice svou základní sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,5 procenta, jak s tím trhy počítaly, jenže ve svém následném komentáři akcentovala víc boj s inflací než podporu ekonomiky. To si trhy vykládají jako signál, že sazby se dál budou snižovat spíš pomaleji a že zvýšené úrokové sazby budou americkou ekonomiku škrtit déle.

Zatímco evropské akcie zůstaly v plusu, ceny těch amerických tedy klesaly. Index S&P500 ztratil za prosinec zhruba 2,5 procenta. V celoročním pohledu jde ale jen o epizodu, celkově index S&P500 vyrostl o víc než 23 procent.

Loňský růst podpořila klesající inflace, nižší úrokové sazby a rozmach umělé inteligence. Právě technologické akcie z takzvané velkolepé sedmy – Alphabet (Google), Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla – měly na celkové výkonnosti indexu lví podíl. Tyto technologické giganty, tvoří podstatnou část indexu, a přibližně 13 procentních bodů z jeho růstu jde za nimi. To je ostatně vidět i na výkonnosti čistě technologického indexu NASDAQ, který hravě překonal 30 procent.

Nepříliš úspěšný rok, hlavně v porovnání s americkým trhem, zažily evropské akcie. Po počátečním vzepětí začaly stagnovat a ani vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách jim příliš nepřidalo. Jejich konečná výkonnost byla jen kolem osmi procent. Ještě hůř si vedl index sledující akcie nerozvinutých zemí, které se meziročně dostaly sotva na pět procent.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice (index PIF-AK) se pohybovala v prosinci okolo -1,8 procenta. Za celý rok 2024 jsou investoři v plusu v průměru 15,1 procenta. Vyplývá to Partners Indexu fondů za prosinec. 

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, (index PIF-SPEC) vykázala v prosinci pokles pouze o 0,8 procenta. Meziročně jsou ale jen o 10,3 procenta výš. V této skupině se nacházejí fondy, které mají specifické strategie i výsledky. V prosinci je držely celkově výš právě sázky na mimoamerické trhy. celoročně ale tyto trhy na americké akcie nestačí.

Partners indexy akciových fondů

PIF-AK
fondy investující do akcií vyspělých zemí

PIF-SPEC
fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

prosinec 2024

-1,8 %

-0,8 %

od začátku roku

15,1 %

10,3 %

poslední rok

15,1 %

10,3 %

poslední 3 roky

18,5 %

13,7 %

posledních 5 let

50,9 %

32,8 %

posledních 10 let

94,9 %

61,6 %

počet fondů

37

14

Nuda nebyla v prosinci ani v Česku. Inflace se tu odrazila od dvou procent a míří ke třem, a tak se bankovní rada České národní banky rozhodla pozastavit snižování základní sazby, kterou do nového roku nechala na čtyřech procentech. Na druhou stranu je to mnohem příznivější číslo než na konci roku 2023, kdy sazba dosahovala sedmi procent.

Navzdory tomu, že Česká národní banka během roku 2024 snížila postupně svoji základní sazbu z 6,75 na čtyři procenta, dlouhodobé výnosy dluhopisů tento směr nenásledovaly. V průběhu roku se postupně posouvaly výš a v prosinci, kdy si naše centrální banka dala pauzu ve snižování, tento posun ještě zrychlil. 

Podle vyjádření guvernéra chce mít Česká národní banka jistotu, že inflace klesne zpátky ke dvěma procentům, nicméně trhy si to přebraly tak, že inflace není plně pod kontrolou a ceny dluhopisů korigovaly své hodnoty. Kopírovaly přitom přesně i negativní vývoj v zahraničí.

Investoři v konzervativních či dluhopisových fondech se tedy v tomto roce můžou těšit na mnohem lepší zhodnocení než v roce 2024. Inflace je víceméně pod kontrolou a centrální banky budou dál snižovat základní sazby. To by mělo mít časem vliv na pokles dlouhodobých výnosů a přinést nadprůměrnou výkonnost dluhopisů. Očekával bych, že přesáhne šest procent.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů (index PIF-DLUH) bylo v prosinci -0,4 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 3,6 procenta výše. Fondy rizikových dluhopisů (index PIF-HY) na pokles výnosu bezrizikových státních dluhopisů tolik nereagovaly a přidaly za měsíc 0,2 procenta. Meziročně jsou výše o 6,9 procenta.

Partners indexy dluhopisových fondů

 

PIF-DLUH
fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

PIF-HY
fondy investující do rizikových a spekulativních dluhopisů 

prosinec 2024

-0,4 %

0,2 %

od začátku roku

3,6 %

6,9 %

poslední rok

3,6 %

6,9 %

poslední 3 roky

10,7 %

9,9 %

posledních 5 let

8,6 %

14,6 %

posledních 10 let

9,5 %

30,0 %

počet fondů

16

21

Situace, která se naprosto vymyká učebnicovým poučkám – akciové a dluhopisové trhy svorně klesaly, dopadla nepříznivě na vyvážené fondy (index PIF-MIX). Meziměsíčně klesly o celé procento a meziročně jsou 8,2 procenta v zisku.

Partners index smíšených fondů – PIF-MIX

prosinec 2024

-1,0 %

od začátku roku

8,2 %

poslední rok

8,2 %

poslední 3 roky

10,1 %

posledních 5 let

19,5 %

posledních 10 let

29,5 %

počet fondů

43

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst)…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO