Alarmujúcich 2,5 milióna vymeškaných hodín. Inšpekcia upozorňuje na negatívne účinky zmien v školskom zákone
Viac ako 2,5 milióna vymeškaných vyučovacích hodín žiakov. Na takéto alarmujúce číslo upozornila štátna školská inšpekcia. Problém vidí najmä v v zmenách školského zákona. Jednou z nich je, že rodič môže dieťaťu napísať ospravedlnenku až na 5 dní po sebe bez lekára. Rezort školstva reaguje a plánuje zmeny.
Päťdňové ospravedlnenky využíva aj naša kolegyňa a zároveň mama dvoch detí Lucia. Pediatra majú až v susednom meste a tak pri bežnom prechladnutí nemusí po pečiatku od lekára cestovať 20 kilometrov.
„Šetrí to môj čas aj čas toho lekára lebo pri bežnom prechladnutí mi nedá nič iné ako lieky, ktoré viem bežne kúpiť. Z vlastnej skúsenosti viem, že väčšinou tých 4-5 dní stačí na vyzdravenie,“ povedala moderátorka ta3 Lucia Farkašová.
Ospravedlniť dieťa z vyučovania až na 5 dní po sebe bez pečiatky od lekára však podľa školskej inšpekcie spúšťa červenú kontrolku v dochádzke. Kým pred pandémiou v priemere žiak vymeškal 2 týždne, v predminulom školskom roku to bol až mesiac. Takéto opatrenie malo počas šírenia ochorenia COVID-19 odbremeniť pediatrov, ktorých je nedostatok, no pokračuje dodnes.
„Ak porovnáme školský rok pred pandémiou a po, tak ten nárast je viac ako milión,“ povedala hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.
„V mojej škole bolo vymeškaných v priemere 38 hodín a teraz je to 64 hodín,“ uviedla prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.
Čítajte viac
Učitelia začnú nový polrok so starými platmi. Minister školstva sľubuje rast až na jeseň 2025
Časté vymeškávanie si podľa odborníkov neskôr vyberie svoju daň
Školskí inšpektori zistili, že päťdňové ospravedlnenky sa však zneužívajú na výlety či rodinné dovolenky. Rezort školstva to však plánuje zmeniť. Tomáš Drucker tvrdí, že učitelia nemusia takéto ospravedlnenky akceptovať. Podľa neho sa ale boja konfrontácie s rodičmi.
„Momentálne pripravujeme ďalšiu úpravu, debatujeme o tom, túto tému vnímam ako veľmi vážnu, sme v kontakte aj s inšpekciou,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Časté vymeškávanie si podľa odborníkov neskôr vyberie svoju daň.
„Tam je problém so systémovosťou prípravy, rozvojom zručností, trpí rozvoj sociálny a emocionálny rozvoj a koniec koncov trh práce, pre ktorý sú nepripravení,“ povedala hlavná školská inšpektorka.
„Učiteľ musí dať preberané učivo zákonnému zástupcovi učivo aby to dobral a v niektorých rodinách to tak nefunguje a potom má učiteľ robotu navyše,“ dodala prezidentka Združenia základných škôl Slovenska.
Školská inšpekcia upozorňuje, že pre niektoré deti je vzdelanie jediným spôsobom, ako sa dostať z generačnej chudoby.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO