Americký futbal objavili aj prezidentskí kandidáti. Kampaň vedú aj pri súboji univerzít

Univerzitný futbal je spoločenskou udalosťou.

Z Wisconsinu a Pensylvánie od nášho spolupracovníka Branislava Ondrášika.

MADISON. Na americkom stredozápade vládne tradične farebná jeseň. Do vizuálnej krásy počuť aj tóny hudby – mestom Madison pochodujú študenti kapely Wisconsinskej univerzity. Blíži sa totiž zápas medzi nimi a Penn State University.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Univerzitný futbal je v USA, a najmä tu na stredozápade, kde medzi sebou desiatka prestížnych univerzít súťaží v rámci konferencie Big Ten, obrovskou športovou aj kultúrnou udalosťou. Ich zápasy pritiahnu viac ako zápasy NFL, štadióny majú kapacitu aj okolo stotisíc divákov.

Camp Randall, domov wisconsinských Badgers (jazvece) tu v Madisone, má kapacitu vyše 80-tisíc a každý jeden zápas prinesie do miestnej ekonomiky desiatky miliónov dolárov.

Wisconsin, Pensylvánia a Michigan sú tzv. modrým stredozápadným múrom, v ktorom demokrati musia vyhrať, aby mohli ďalšie štyri roky v Bielom dome pokračovať. Univerzitný futbal preto neušiel ani ich pozornosti ako vhodné miesto na prezidentskú kampaň s obrovským množstvom potenciálnych voličov.

A nie sú to iba študenti, zápasy navštevujú ľudia z blízkeho aj z ďalekého okolia a niekedy aj z celého štátu. Na zápas Wisconsin a Penn State prileteli aj fanúšikovia zo State College – domova univerzity Penn State –, ktorá je autom vzdialená vyše 1100 kilometrov.

Živná pôda pre politiku

„First and ten, Wisconsin!“ (prvý a desať, Wisconsin, pozn. red.) kričí takmer stotisícový dav heslo z amerického futbalu, keď majú útočníci tímu v moci futbalovú šišku. Každý tím má na ihrisku jedenásť hráčov. Zároveň je to aj pokrik wisconsinského tímu. A pri každom skórovaní, červená masa podľa farby univerzity vybuchne do obrovského potlesku a burácania.

„Vpred, Wisconsin,“ spievajú rozvášnení fanúšikovia všetkých vekových kategórií. Táto bojová pieseň futbalového klubu je s upraveným textom aj hymnou Wisconsinu. Má vyše storočnú históriu a pokrik „Vpred, Wisconsin“ použil aj generál únie Arthur MacArthur počas americkej občianskej vojny.

Zajímavost :  Vznikající iniciativa má pomoci Česku naplnit evropské startupové standardy

V deň zápasu si študenti, miestni aj návštevníci na dvoroch či parkoviskách grilujú a otvárajú jednu plechovku piva za druhou. Sobotný futbal je aj veľkou spoločenskou udalosťou a tí, ktorí sa nedostanú na štadión (lístok stojí okolo sto dolárov), sa môžu spoľahnúť aspoň na televízny prenos.

Jeseň na stredozápade je však nielen farebná, ale aj premenlivá. Keď cez deň chodíte ešte v tričku pri príjemnej teplote okolo 20 stupňov, večer a v noci sa už ortuť teplomera blíži k bodu mrazu.

„Univerzitný futbal sa hrá už vyše 150 rokov, prvý zápas bol v roku 1869 medzi Princetonom a Rutgers,“ hovorí emeritná profesorka Sue Carterová z ďalšej stredozápadnej univerzity Michigan State, ktorá ju roky zastupovala v Národnej asociácii pre univerzitnú atletiku (NCAA), organizácii združujúcej šport z amerických univerzít.

„Američania sú hrdí na svoje alma mater a sú hrdí na jej výkony na ihrisku. A keďže univerzitný futbal má takú výnimočnú popularitu, je živnou pôdou aj pre prezidentských kandidátov, aby ich navštívili,“ dodáva.

Miestne organizácie prítomnosť masy ľudí využívajú, aby voličov presviedčali pri pive a hotdogu. Túto kampaň objavili aj „veľkí“ kandidáti. Exprezident Donald Trump bol v septembri na zápase tímu Alabama proti Georgii. A demokratický viceprezidentský kandidát Tim Walz zase zavítal na duel Michiganu proti Minnesote.

Trump je najväčší fanúšik

Práve Michigan aj Georgia sú dva zo siedmich štátov, ktoré rozhodnú tohtoročné voľby. Tima Walza na mítingoch vítajú pokrikmi „Tréner Walz“ a rovnomenný slogan majú vytlačený aj na mávadlách.

Ide o referenciu na jeho prácu koordinátora obrany stredoškolského futbalového tímu, ktorý vyhral štátne majstrovstvá v jeho domovskej Minnesote. Demokrati dokonca nad futbalovými štadiónmi robili prelety s transparentmi namierenými proti Donaldovi Trumpovi.

Donald Trump sa pritom ani ako prezident zábave univerzitného futbalu nevyhýbal – bol na ňom od zvolenia po záver svojho funkčného obdobia sedemkrát. Na porovnanie, jeho nástupca Joe Biden ani raz a jeho predchodca Barack Obama iba jedenkrát.

Zajímavost :  Jak vysoké jsou průměrné roční mzdy v zemích Evropské unie?

Súvisiaci článok Demokrati sa spoliehajú aj na hviezdnu silu: Nasadili Obamu a Springsteena Čítajte 

Trump plánoval navštíviť aj víkendový zápas Penn State na domovskom štadióne tímu v State College v Pensylvánii. Oznámil to minulý týždeň na mítingu pred tisíckami priaznivcov v tomto univerzitnom meste. Nakoniec sa však rozhodol, že druhýkrát za pár dní už do mesta nepríde.

Mnohí miestni vo Wisconsine aj v Pensylvánii toto rozhodnutie privítali. Futbal je predsa len miesto, kde si od všadeprítomnej politiky vždy oddýchli – aj keď tento rok o niečo menej.

Ľudia si zatiaľ užívajú aspoň halloweensky týždeň. Na Camp Randall kapela, ktorá je tradične spojená s futbalovými zápasmi na univerzitách, pripravila pre fanúšikov prekvapenie. V polčasovej šou hrá známe skladby z populárnych strašidelných filmov. Znie Rodina Addamsovcov v podaní dychových nástrojov a dav hudobníkov-študentov sa už vlní po hracej ploche v dokonalej choreografii. Dirigentov na oboch stranách ihriska určite ani nepotrebujú.

Päťdesiatnik Michael je tiež fanúšikom futbalu a už volil Kamalu Harrisovú. Nie je priamo z Madisonu, ktorý je tradične demokratickou baštou, ale z okolitej obce.

„Pred dom som si dal kampaňový znak Kamaly Harrisovej, ale asi všetci susedia sú voličmi Trumpa. Už mi ho zopárkrát zničili. Ale budem ho tam dávať naspäť,“ vraví.

Štáty, kde sa všetko rozhodne

Futbal-nefutbal, politika je v kampusoch prítomná. V State College sú volebné tímy Trumpa a Harrisovej rozložené hneď vedľa seba, priamo pred vstupnou bránou do kampusu do Penn State. Správajú sa k sebe priateľsky a aj názory na futbal a politikov majú podobné.

„Teší ma, že kandidáti chodia na futbal, a som rada, že sa zaujímajú o ľudí v univerzitných mestách a vypočujú si aj náš hlas. Ako členku univerzitných demokratov ma asi teší, že tu nakoniec Donald Trump nebude, ale podporujeme slobodu prejavu, určite tu mohol prísť,“ hovorí 20-ročná študentka medzinárodných vzťahov Alina a rozdáva okoloidúcim nálepky a odznaky Kamaly Harrisovej.

Ich cieľom posledné dni pred voľbami je získať ešte viac dobrovoľníkov na presviedčanie voličov v záverečnom šprinte. Ale volebný deň a noc budú podľa nej „nervydrásajúce“.

Zajímavost :  Blanár rokoval so šéfkou nemeckej diplomacie. Dohodli sa na rozšírení spolupráce pri oprave ukrajinskej techniky

Dvadsaťsedemročný Cameron vyštudoval na Penn State telekomunikácie, ako bývalý atlét je športovým fanúšikom, no teraz tu stojí ako dobrovoľník pre kampaň Donalda Trumpa. „Nakoniec nepríde, bolo by s tým veľa logistických problémov. Ale ak by prišiel, určite by som to podporil. Aj Kamala môže prísť,“ hovorí. Študentom medzitým radí, kde a ako voliť.

Na rozdiel od demokratov je oveľa sebavedomejší, čo sa týka potenciálneho víťazstva. „Všetko sa to rozhodne vo Wisconsine, Michigane a Pensylvánii. Ona musí vyhrať všetky tri štáty, Trumpovi bude stačiť iba jeden, takže uvidíme,“ analyzuje.

Iba kúsok za nimi je rozložená ďalšia organizácia, tá tiež radí študentom ohľadom registrácie do volieb. Matthew (27) si tiež uvedomuje, aké dôležité sú tieto voľby, jeho rodina dokonca v roku 2016 rozmýšľala, že emigruje do Kanady. „Nechcel by som ujsť do Kanady,“ hovorí.

V každom prípade futbal nerozdeľuje krajinu ako politika, a preto jeho využívanie na kampaň má aj svojich kritikov. „Je to oportunizmus využiť univerzitný futbal pre politický prospech, ale nakoniec je to na voličoch, ako to budú tolerovať,“ hovorí Carterová.

Nad wisconsinským štadiónom dávno padla tma a je poriadne chladno. Navyše aj červený tím z Penn State prehral 28:13. O pár dní to budú aj tieto miesta, ktoré rozhodnú, kto bude v krajine vládnuť.

Prezidentské voľby USA 2024

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO