Amnesty International: Zvolili sme si cestu opovrhovania ľudskými právami. Ficovu vládu vyzýva k náprave

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zverejnila Amnesty International Slovensko svoju koncoročnú správu, ktorá ostro kritizuje stav ľudských práv v krajine.

Organizácia varuje, že nedostatočná ochrana základných práv, represívna legislatíva a diskriminačné praktiky smerujú Slovensko k hlbšej nerovnosti a autoritárskym praktikám.

„Ľudskoprávna situácia na Slovensku tento rok dosiahla kritický bod. Slovensko si zvolilo cestu opovrhovania ľudskými právami,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Správa zdôrazňuje, že Slovensko nezabezpečuje základné práva a dôstojnosť pre všetkých svojich občanov, pričom vláda namiesto riešenia problémov prijíma kroky, ktoré podľa Amnesty ľudské práva „systematicky obmedzujú“.

Obrovským problémom je bývanie

Amnesty International upozorňuje na dlhodobo zanedbávanú oblasť bývania, ktorá podľa nej predstavuje jednu z najvýraznejších foriem diskriminácie.

Nedostatok dostupného verejného nájomného bývania postihuje najmä zraniteľné skupiny, vrátane Rómskych komunít, ktoré sú podľa správy umiestňované do segregovaných a nevyhovujúcich podmienok.

„Bývanie nemôžeme komodifikovať, je to ľudské právo. Tisíce ľudí na Slovensku sú nútené žiť v prekérnych podmienkach, ktoré sú diskriminačné a nedôstojné,“ zdôraznil Sloboda.

Obmedzili protesty

Organizácia vyjadrila obavy aj zo zásahov do slobody zhromažďovania a združovania. Nové legislatívne opatrenia, ktoré rozšírili právomoci samospráv zakazovať protesty, Amnesty označila za „zákernú snahu umlčať nesúhlas“. Tieto opatrenia sú podľa nej v rozpore s ústavou a medzinárodnými záväzkami Slovenska.

„Okliešťovanie práv pokojne sa zhromažďovať a združovať predstavuje znepokojujúci trend vývoja politického systému na Slovensku smerom k autoritárskemu štátu,“ varoval Sloboda.

Polícia, LGBTI+, rómska komunita, klíma

Správa upozorňuje aj na pretrvávajúce prípady policajného násilia a chýbajúcu zodpovednosť za tieto činy. Amnesty vyzýva na rozsiahlu reformu polície s cieľom ukončiť „policajnú beztrestnosť a svojvôľu“.

LGBTI+ komunity a Rómske menšiny čelia podľa správy systematickej diskriminácii, ktorá ich udržiava v cykle chudoby a vylúčenia. Organizácia kritizuje vládu za nedostatočné a povrchné kroky smerujúce k desegregácii a ochrane menšín.

Amnesty International taktiež upozornila na pokrytectvo Slovenska v oblasti klimatickej politiky. Napriek verejným záväzkom k prechodu na obnoviteľné zdroje energie Slovensko podľa organizácie pokračuje v investíciách do fosílnych palív, čo ohrozuje právo ľudí na zdravé životné prostredie.

„Pokračovanie v investíciách do fosílnych palív nie je len zradou budúcich generácií, ale aj vedomým ničením našej planéty,“ vyhlásil Sloboda.

Amnesty International na záver vyzvala slovenskú vládu, aby zvrátila regresívne trendy a začala rešpektovať medzinárodné ľudskoprávne záväzky. „Slovenská vláda, vráťte práva, ktoré ste odobrali. Chráňte slobody, ktoré ste podkopali. Zabezpečte dôstojnosť každého človeka,“ uzavrel Sloboda.

Pozrite si archívny rozhovor s Radom Slobodom o minuloročnej správe o stave ľudských práv:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO