Azerbajdžanské lietadlo zostrelila ruská protivzdušná obrana, tvrdia zdroje Reuters

26. dec 2024 o 10:06 I Aktualizované o 16:46

Presnú príčinu nešťastia stále vyšetrujú.

MOSKVA, ASTANA. Lietadlo azerbajdžanských aerolínií, ktoré sa v stredu zrútilo v Kazachstane, zostrelila ruská protivzdušná obrana, tvrdia podľa agentúry Reuters štyri zdroje z Azerbajdžanu oboznámené s vyšetrovaním nešťastia.

Kremeľ aj šéf kazašského senátu ale zatiaľ tvrdia, že príčina zrútenia stroja počas letu z Baku do čečenského Grozného na juhu Ruska je naďalej neznáma a zostáva predmetom vyšetrovania.

Podľa zdrojov Reuters z Azerbajdžanu bola práve ruská protivzdušná obrana príčinou nešťastia. „Nikto netvrdí, že to bolo úmyselné. Vzhľadom na zistené fakty však Baku očakáva, že sa ruská strana k zostreleniu azerbajdžanského lietadla prizná, „uviedol jeden zo zdrojov, podľa ktorého lietadlo pri prílete do Grozného kvôli tu nasadeným systémom elektronického boja nemohlo komunikovať.

Kremeľ aj šéf kazašského senátu ale zatiaľ tvrdia, že príčina zrútenia stroja počas letu z Baku do čečenského Grozného na juhu Ruska je naďalej neznáma a zostáva predmetom vyšetrovania.

Vyšetrovanie zrútenia lietadla pokračuje a nie je správne o ňom špekulovať, kým nebudú k dispozícii závery vyšetrovania, zdôraznil dnes naproti tomu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Žiadna z týchto troch krajín – ani Azerbajdžan, ani Rusko, ani Kazachstan – nemá záujem na zatajovaní informácií. Všetky informácie budú dané verejnosti k dispozícii,“ ubezpečil tiež predseda kazašského senátu Maulen Ašimbajev.

Bezprostredne nebolo jasné, čo nehodu zapríčinilo. Ruský Federálny úrad pre leteckú dopravu (Rosaviacija) tvrdí, že lietadlo sa vo vzduchu zrazilo s vtákmi.

Niektorí komentátori však tvrdia, že diery v chvostovej časti lietadla naznačujú, že sa lietadlo mohli zasiahnuť ruské systémy protivzdušnej obrany. Na metropolu ruskej republiky Čečensko Groznyj totiž v ostatnom období útočili ukrajinské drony. Podľa niektorých ruských médií sa útok dronov na Čečensko odohral aj v stredu.

Nájdené telá

Vo štvrtok kazašské úrady oznámili, že telá všetkých 38 obetí po stredajšej havárii lietadla Azerbajdžanských aerolínií (AZAL) neďaleko mesta Aktau v Kazachstane sa podarilo nájsť, sedem z nich už úrady identifikovali.

„Tridsaťosem mŕtvych tiel bolo nájdených a odoslaných do forenzného centra vrátane šiestich kazašských občanov a troch členov posádky,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že v súčasnosti pokračujú likvidačné práce. Potvrdili sa tak predošlé informácie, že pri havárii lietadla zahynulo 38 ľudí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

V nemocnici bolo po incidente hospitalizovaných 29 ľudí. Väčšina z nich utrpela mnohopočetné poranenia vrátane uzavretých poranení hlavy, otrasu mozgu, poranení hrudníka a traumatického šoku, oznámilo vo štvrtok kazašské ministerstvo zdravotníctva.

Azerbajdžan na štvrtok vyhlásil deň štátneho smútku za obete leteckého nešťastia.

Z Baku do mesta Groznyj

Lietadlo Embraer 190 spoločnosti AZAL smerovalo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj. Podľa aerolínií bolo na palube 67 ľudí vrátane piatich členov posádky. Z toho bolo 42 občanov Azerbajdžanu (vrátane posádky), 16 občanov Ruska, šesť občanov Kazachstanu a traja občania Kirgizska.

Pre hmlu v Groznom lietadlo presmerovali do Machačkaly, metropoly Dagestanu, ale podľa spoločnosti AZAL sa zrútilo pri pokuse o núdzové pristátie tri kilometre od Aktau.

Príčiny nejasné

Úrady bezprostredne nevysvetlili, prečo lietadlo pred dopadom preletelo Kaspické more. Ak sa stroj zrazí s vtákmi, väčšinou nasleduje urýchlené pristátie na najbližšom letisku, uviedol podľa Reuters expert na letectvo Richard Aboulafia. Agentúra tiež pripomína, že havária nastala v čase opakovaných ukrajinských dronových útokov na ciele v Čečensku.

Portál Flightradar24, ktorý sleduje celosvetovú leteckú prevádzku, na sieti X napísal, že pri Groznom bol lietadlo vystavené rušeniu GPS a tiež falošnému vysielaniu tohto navigačného systému.

Zo zverejneného letového profilu tiež vyplýva, že stroj nad morom neletel v priamej línii a že výška letu počas 74 minút pred nehodou kolísala. Priemerná doba letu z Baku do Grozného trvá necelú hodinu, lietadlo bolo kvôli opakovanému presmerovaniu vo vzduchu vyše dve a pol hodiny.

Medzičasom sa podarilo nájsť čiernu skrinku, ktorá zaznamenávala komunikáciu posádky a presnú príčinu nešťastia vyšetrujú.

Načítavam video…

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO