Bez Německa se Česko musí spoléhat na domácí poptávku

Česká republika je v podstatě pupeční šňůrou svázaná s výkonností německé ekonomiky, a to od vstupu země do EU v květnu 2004. Zatímco do té doby byl soulad mezi vývojem v Česku a v Německu minimální, za dobu od roku 2005 je naopak tento západní soused naším zdaleka nejvýznamnějším obchodním partnerem. Poslední celoroční čísla, tedy za rok 2023, ukázala, že podíl tuzemských vývozů do Německa na celkových exportech činil 30,3 procenta, druhé Slovensko již výrazně zaostávalo (s podílem 9,4 procenta).

Zjednodušeně lze tedy konstatovat, že výkonnost české ekonomiky stojí a padá s tou německou. A korelační koeficient mezi růstem ročního HDP Česka a Německa od roku 2005 přesahuje 80 procent. Vazba je tedy velmi silná. Mimo jiné odklon od fosilních paliv a jaderné energetiky směrem k obnovitelným zdrojům, tlaky na elektromobilitu, absence výrazného politického vedení a vizí, zejména po pandemii a v době války na Ukrajině a energetické krize vedly k tomu, že se Německo stalo „nemocným mužem Evropy“.

Německá ekonomika se loni propadla, největší evropské hospodářství klesá už druhým rokem

Aktualizováno

Nestalo se tak poprvé. Něco podobného Německo zažívalo na počátku milénia, kdy bylo označováno stejným hanlivým přízviskem kvůli své ekonomické stagnaci, doprovázené vysokou nezaměstnaností. Bolestivé reformy trhu práce Petera Hartze, vedoucí k jeho zpružnění, včetně vstřícného kroku odborů v podobě umírněných mzdových požadavků, snížení daní, podpora vzdělání, inovací a investic do exportně zaměřených odvětví, postupně přinesly své ovoce. Tehdejší reformy bolely, ale na další dekádu či dvě se vyplatily.

VIDEO: Americkým akciím se daří. USA utíká Evropě a bude to pokračovat, říká portfolio manažer Pfeiler ve FLOW

Video placeholder

FLOW: Americkým akciím se daří. USA utíká Evropě a bude to pokračovat, říká portfolio manažer Pfeiler • e15

Uvidíme, co bude s Německem a případnými reformami po předčasných volbách, které se uskuteční na konci února. Než se Německo zotaví, musí si naše ekonomika primárně pomoci sama. Vzhledem k propadu domácí poptávky, hlavně tedy spotřeby domácností v souvislosti s inflačním vzestupem let 2022 a 2023 a hlubokým propadem reálných mezd, je prostor pro její zotavení zřetelný.

Prosincová inflace otvírá cestu ke snížení sazeb

Koneckonců, na rozdíl od Německa se již česká ekonomika začala v průběhu roku 2024 od předpandemické úrovně znatelně odpoutávat. Tuzemská spotřeba domácností je však stále ještě o 4,6 procenta níže ve srovnání s koncem roku 2019.

Zdroj Zde