Bezos zatím Muska nevyzve, jeho společnost Blue Origin odložila start rakety
Americká kosmická společnost Blue Origin v pondělí odložila premiérový start částečně opakovatelně použitelné rakety New Glenn, která bude konkurencí Falconu 9 společnosti SpaceX při vynášení komerčních a vládních satelitů na oběžnou dráhu i mimo ni. Firma na síti X oznámila, že důvodem odkladu jsou potíže se subsystémem na raketovém nosiči. Termín nového startu není jasný, problémem je navíc nepříznivé počasí.
Start rakety plánovaný z floridského mysu Canaveral společnost Blue Origin v posledních dnech opakovaně odkládala. Jen během dneška upravila čas startu šestkrát. „Ustupujeme od dnešního pokusu odstartovat kvůli problému se subsystémem, jehož vyřešení by trvalo déle, než je startovací okno,“ oznámil Blue Origin. Dodal, že další možné termíny letu vyhodnocuje.
Za Blue Origin stojí miliardář Jeff Bezos, který založil internetový obchod Amazon, americkou společnost SpaceX pak ovládá jeden z nejbohatších lidí na světě Elon Musk, který se soustředí s automobilkou Tesla i na elektromobily nebo s firmou Starlink na celosvětové satelitní internetové připojení.
Společnost SpaceX již provozuje raketové nosiče Falcon 9 a testuje i raketu Starship, se kterou by Musk rád kolonizoval Mars. Tento raketový systém se skládá ze stejnojmenné lodi a nosiče Super Heavy.
Bezosův Blue Origin doposud podnikal jen suborbitální lety, kdy raketa pronikne k hranicím či za hranice vesmíru, nedosáhne ale oběžné dráhy kolem Země. Raketa New Glenn je pro kosmické ambice Blue Origin zásadním obratem, protože umožní lety nejen na oběžnou dráhu, ale i za ni.
Nová dvoustupňová raketa, která je vysoká 98 metrů, slibuje dopravit 45 tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu, zatímco Falcon 9 v nejsilnější verzi necelých 23 tun. Analytici k tomu uvádějí, že obě rakety nemusí být přímou konkurencí, ale mohou se doplňovat, kdy Falcon 9 bude vynášet náklad na nižší orbitu, zatímco New Glenn díky nosnosti bude létat na vyšší oběžné dráhy.
Raketa New Glenn má opakovaně využitelný první stupeň, který po odpojení přistane na autonomní mořské plošině Jacklyn. Podobně využívá první stupně i SpaceX. Součástí nové rakety je multifunkční platforma Blue Ring, která na druhém stupni slouží jako adaptér pro připojení nákladu, zároveň umožní doplnit palivo již dříve vypuštěným družicím.
Blue Origin má rovněž lunární plány, kdy vyvíjí přistávací modul Blue Moon, který dopraví náklad i astronauty na měsíční povrch. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si Blue Moon vybral pro misi Artemis V programu Artemis, kterým se Američané vrací na Měsíc. Modul Blue Moon bude možné použít i s raketou New Glenn, společný zkušební let je plánován na letošní rok.
V případě rakety New Glenn nelze vyloučit ani dopravu astronautů. Společnost u tohoto nosiče, který nese jméno po astronautovi Johnu Glennovi z prvního amerického pilotovaného vesmírného programu Mercury, uvádí, že byl pro takovou možnost navržen.