Biden chce pred odchodom ochrániť úrad pred Trumpom. Zrejme sa to nepodarí

Inaugurácia bude 20. januára.

WASHINGTON, BRATISLAVA. To, že Donald Trump sa opäť stane prezidentom Spojených štátov, bolo známe už krátko po voľbách z 5. novembra. Do úradu však oficiálne zasadne až po inaugurácii, ktorá je naplánovaná na 20. januára 2025.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Dosluhujúcemu prezidentovi Joeovi Bidenovi tak od volieb začalo plynúť posledných 70 dní v úrade. Podobne ako jeho predchodcovia ich môže využiť na udelenie amnestií či na veľké rozhodnutia, ktorými si upevní svoj politický odkaz.

Podľa insiderských informácií však chce Biden využiť tento čas aj na presadenie krokov, ktoré idú proti Trumpovým sľubom. Keď však Trump v januári zasadne do Bieleho domu, takmer nič mu nebráni v tom, aby ich zrušil.

„Trumpovi sa nedá zabrániť. Jeho kroky sa dajú len oddialiť,” komentoval prípadné Bidenove plány pre magazín Politico nemenovaný americký predstaviteľ z jeho administratívy.

Prechodné a chromé obdobie

V americkom žargóne sa po voľbách z Bidena stáva „lame duck”, doslova chromá kačka. Ide o výraz označujúci odchádzajúceho prezidenta, ktorý už pozná svojho nástupcu. Naďalej zostáva riadnym prezidentom s rovnakými právomocami, predstavitelia doma aj v zahraničí si však uvedomujú, že to tak nie je nadlho.

Zajímavost :  Rostoucí likvidita stablecoinů by mohla zvýšit ceny kryptoměn, ukazují data

V USA sa zároveň začína tzv. prechodné obdobie, počas ktorého budú Trumpov a Bidenov tím pracovať na „pokojnom odovzdaní moci”, ktoré nastane dňom inaugurácie.

Je tradíciou, že odchádzajúci a novozvolený prezident sa krátko po voľbách stretnú. Biden už pozval Trumpa do Bieleho domu po tom, ako mu telefonicky zagratuloval k víťazstvu.

Trumpov tím uviedol, že prijal pozvanie na stretnutie, ktoré sa má odohrať čoskoro. „Prezident Trump telefonát veľmi ocenil a na stretnutie sa teší,” povedal pre médiá šéf jeho komunikačného oddelenia Steven Cheung.

Súvisiaci článok Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu Čítajte 

Zaistiť peniaze pre Ukrajinu

USA sú najdôležitejším spojencom Ukrajiny vo vojne proti Rusku. Od začiatku invázie vo februári 2022 Ukrajine už poslali viac ako 50 miliárd dolárov. Trump však pohrozil, že ako prezident vojenskú a finančnú pomoc Kyjevu ukončí.

Biden sa preto chce v posledných dňoch svojej vlády zamerať na to, aby Ukrajina dostala celý balík vo výške 61 miliárd dolárov, ktorý pre ňu tento rok Kongres schválil, informuje stanica CNN s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa. Odchádzajúci prezident ministerstvu obrany nariadil, aby sa tak stalo „do konca jeho volebného obdobia”.

Biden by tiež mohol ukrajinskej armáde povoliť použitie amerických rakiet dlhého doletu na zasiahnutie cieľov na ruskom území. Ukrajinskí partneri o to žiadajú už mesiace, Biden sa však obáva eskalácie zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zajímavost :  Skipasy se začínají prodávat jako letenky: Jak to ovlivní lyžování v nadcházející sezóně

Trumpovi nezabráni

Biden by mohol pritvrdiť pri Izraeli, na ktorý už dlhšie neúspešne apeluje, aby ukončil vojnu v Pásme Gazy. “Nahnevaný americký prezident by sa mohol rozhodnúť nevetovať plánovanú rezolúciu (Bezpečnostnej rady OSN) vyzývajúcu na uvalenie sankcií na Izrael, ak nebude súhlasiť s prijatím dohody o prímerí,” napísal pre portál Foreign Policy David E. Rosenberg, ekonomický redaktor a publicista izraelského denníka Haarec.

Otázne však je, nakoľko by s ním izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolupracoval. Môže sa totiž skôr zamerať na príchod Trumpa, ktorý je jeho spojencom a o invázii do Gazy veľa nehovorí.

Súvisiaci článok Ďalší víťaz amerických volieb? Netanjahu už diskutoval s Trumpom o Iráne Čítajte 

Zmeny by Biden mohol robiť aj doma, napríklad ohľadom ochrany prírody a klímy či odpustenia dlhov za školné. Odborníci však upozorňujú, že takmer všetky nariadenia by mohol Trump po vstupe do úradu zrušiť.

„Moc prezidentského úradu je taká, že je dosť ťažké ochrániť agentúry a programy pred niekým, kto je odhodlaný prelomiť ochranné zábrany a zmeniť smerovanie krajiny,” povedal pre CNN senátor Chris Coons, demokrat zo štátu Delaware a Bidenov blízky spojenec.

Trumpova príprava do úradu

Trump sa po 5. novembri stal takzvaným zvoleným prezidentom (president elect). Spolu so svojím zvoleným viceprezidentom JD Vanceom a ich tímom budú teraz pracovať na plánoch pre svoju novú administratívu.

Zároveň začnú od Bidenovho tímu dostávať utajované informácie o národnej bezpečnosti, ktoré sa týkajú aktuálnych hrozieb a prebiehajúcich vojenských operácií.

Načítavam video…

Zajímavost :  Trumpa Američané volí i proto, že chtějí zábavu, říká odborník na americkou politiku Szobi

V súčasnosti sa vo veľkom špekuluje, kto by mohol tvoriť Trumpov ministerský tím. Sám Trump už avizoval, že ministrom zdravotníctva by mohol byť Robert F. Kennedy, známy konšpirátor a antivaxer. V administratíve by mohol mať miesto aj Trumpov podporovateľ a podnikateľ Elon Musk.

Novozvolený republikánsky prezident však povedal, že jeho deti, ktoré mu pomáhali v kampani, kľúčové pozície v administratíve nedostanú. Jeho dcéra Ivanka a jej manžel Jared Kushner pritom v jeho prvom funkčnom období boli jeho blízkymi poradcami.

“Moja rodina si prešla peklom. Je to pre ňu príliš bolestivé,” vysvetlil Trump svoje rozhodnutie pre stanicu Fox News.

Prezidentské voľby USA 2024

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO