Bitcoin mírně oslabuje, Trumpův bizarní coin padá o desítky procent
Nový americký prezident Donald Trump ve svém inauguračním projevu vynechal téma kryptoměn, ačkoliv se v předvolební kampani profiloval jako jejich velký zastánce a před několika dny dokonce spustil vlastní virtuální měnu. Její cena ale během pondělního večera oslabila v mezidenním srovnání o čtyřicet procent. Optimisticky naladění spekulanti však očekávají, že se prezidentova náklonnost vůči kryptoměnám projeví podepsáním mimo jiné i těch exekutivních příkazů, které by měly dalšímu rozvoji kryptobyznysu v USA napomoci.
Zatímco během páteční noci začínala virtuální mince s označením $Trump sotva na dvaceti centech, do neděle vystoupala na 73 dolarů, o 24 hodin později však klesla těsně pod 40 dolarů.
Kurzu nepomohlo ani pondělní uvedení podobné kryptomince $Melania, kterou zaštítila manželka amerického prezidenta, a část spekulantů přelilo své peníze právě do tohoto projektu.
VIDEO: Mohly by státy zničit bitcoin? Vysvětluje popularizátor kryptoměny Kicom:
Video z května 2021 • Kicom
Jenže i $Melania během dalšího dne výrazně klesla, oslabila o více než padesát procent. Jen mírným, sotva dvouprocentním tempem, oslabovala oproti nedělnímu večeru největší kryptoměna bitcoin, která v den Trumpovy inaugurace zapsala nový cenový rekord. Kurz jednoho bitcoinu přesáhl 109 tisíc dolarů.
Kryptoměna pro vyvolené
„Kdo byl dostatečně rychlý, mohl si na $Trump přijít na hezké zhodnocení. Jeden takový hned vzal milion dolarů, a když pak přicházeli nakupovat další a další, obrátil je s obřím zhodnocením na zhruba 150 milionů dolarů. Stopadesátinásobek za pár hodin. A nebyl sám, další příběhy se objevují,“ píše v komentáři pro e15 ekonom Dominik Stroukal.
„Problém ale je, že ještě před nimi stihlo Trumpcoin nakoupit pár lidí, o kterých toho moc nevíme, s výjimkou toho, že tuto kryptoměnu vytvořili a drtivou většinu mincí si nechali.“ Během pondělního večera to proto vypadalo, že na $Trump prodělali všichni, kdo na bizarní kryptominci vsadili až po jejím zařazení na největší světové kryptoburzy. Právě přes ně ale většina laiků obchoduje.
Bitcoinové rezervy: dojde na ně?
„Vstupujeme do té iracionální, divoké fáze tržního cyklu. Vzhledem k tomu, jaký je Trump egomaniak, ale pochybuji, že by toleroval tržní neúspěch své kryptoměny. Nedivil bych se tedy, kdyby ji dále podporoval, zároveň však nemůže podporovat jen vlastní memecoin. Věřím, že ruku v ruce se svými projekty pomůže i bitcoinu a dalším velkým virtuálním měnám,“ odhaduje Petr Hotovec, hlavní analytik společnosti SoftVision, která se specializuje na algoritmické obchodování krypta.
Prezident Trump v kampani sliboval masivní podporu celému kryptosektoru včetně těžby bitcoinů nebo vytvoření národních bitcoinových rezerv. Během předvolební agitace prodával také vlastní digitální sběratelské kartičky (nezaměnitelné tokeny), které byly v konečném důsledku obdobou virtuální měny $Trump.
Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu
Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.
2010
„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.
2011
„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
2014
„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.
2015
Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích. |
„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst.“ Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.
2017
„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.
2018
„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.
2021
„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.
2023
„Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. |
„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský. |