Bitcoin padá z rekordu a Salvador sleví z bitcoinové politiky. Týden v kryptu
Jak bývá v posledních týdnech zvykem, bitcoin zase posunul svoje all time high: od úterý platí rekord 108 364 dolarů (2,6 milionu korun) za minci.
Jedním ze spouštěčů růstu mohlo být zařazení firmy MicroStrategy do indexu NASDAQ 100, ke kterému dojde 23. prosince.
Firma Michaela Saylora, známeho propagátora bitcoinu, začleněním do indexu získává mimo jiné i místo v jednom z největších ETF na světě, fondu QQQ Trust společnosti Invesco, který spravuje aktiva za 300 miliard dolarů (7,2 bilionu korun).
A protože MicroStrategy vlastní bitcoiny v hodnotě přibližně 42 miliard dolarů (lehce přes bilion korun), zvedne se prudce expozice indexu vůči bitcoinu. James Van Straten, senior analytik společnosti CoinDesk, dokonce tvrdí, že pro krypto je „zařazení MicroStrategy do NASDAQ 100 pravděpodobně druhým největším příběhem roku 2024, hned po uvedení amerických spotových ETF na burzu“.
Ten příběh může ale dostat nečekanou zápletku a rychlý konec. Jak podotýká jiný analytik, James Seyffart, do indexu NASDAQ nepatří finanční společnosti. MicroStrategy sice původně je firma softwarová, jenže dneska je prakticky veškerá její hodnota založená na tom, že drží bitcoiny. V březnu by mohlo podle Seyffarta dojít k překlasifikování MicroStrategy na finanční společnost – a pak by se musela z indexu zase poroučet.
Druhým hybatelem bylo určitě i další prohlášení Donalda Trumpa, který koncem minulého týdne v televizi CNBC řekl: „Uděláme něco velkého s kryptoměnami, protože nechceme, aby Čína nebo kdokoli jiný… ostatní je vzali za své a my chceme mít náskok.“ Na otázku, zda plánuje vybudovat kryptorezervu podobnou ropným rezervám, odpověděl: „Ano, myslím, že ano.“
Dlužno ale dodat, že brzy po dosažení rekordu se cena bitcoinu sesunula až pod sto tisíc dolarů a zatím hledá nový směr. Všem škarohlídům: i po tomhle propadu je meziročně bitcoin 130 procent v plusu.
Má mít Evropa rezervu v bitcoinech?
Téma strategických bitcoinových rezerv už, zdá se, dorazilo i do europarlamentu. Francouzská europoslankyně Sarah Knafo (Evropa suverénních národů, z Česka se k frakci připojila SPD) ve svém projevu vyzvala Evropskou unii k vytvoření strategické bitcoinové rezervy a zároveň odmítla přijetí digitálního eura (digitální měny centrální banky – CBDC).
„Ne digitálnímu euru, ano strategické rezervě bitcoinu,“ uvedla Knafo v příspěvku na X video se svým projevem (k dispozici je i AI překlad do slovenštiny).
Knafo srovnávala vývoj regulace kryptoměn ve světě a příznivě zmínila přijetí bitcoinu v Salvadoru v roce 2021 a krypto-přátelskou agendu budoucí americké vlády. Evropa podle ní zaujala k regulaci kryptoměn odlišný přístup: naše regulativní orgány se zaměřují především na omezování, danění a potlačování inovací.
Salvador sleví (ale kupuje bitcoiny jak divý)
Salvador chce od Mezinárodního měnového fondu získat půjčku 3,5 miliardy dolarů. Instituce ji ale podmiňuje některými ústupky z dosavadní bitcoinové politiky země (legálním platidlem tu bitcoin je od roku 2021. Salvador souhlasil
Stacey Herbertová, ředitelka salvadorské Národní bitcoinového kanceláře, ve čtvrtek řekla, že vládou vydaná bitcoinová peněženka Chivo bude v rámci dohody „prodána nebo zlikvidována“. Bitcoinové peněženky provozované soukromými společnostmi budou „nadále sloužit Salvadoru”, dodala.
Předevěím ale firmy v Salvadoru nebudou muset přijímat platby v Bitcoinech povinně a daně se budou platit pouze v amerických dolarech (nikoli v bitcoinech).
Herbertová ale na druhou stranu zdůraznila, že Salvador bude dál přidávat bitcoiny do svých rezerv – možná dokonce „zrychleným tempem“. To se potvrdilo v pátek, kdy místo obvyklého bitcoinu denně firma nakoupila bitcoinů hned jednáct. Má jich už za 597 milionů dolarů.
Zakladatel Tornado Cash:
Roman Storm, spoluzakladatel platformy pro „mixování“ kryptoměn Tornado Cash, apeluje na americký federální soud, že obvinění proti němu by měla být stažena.
Storm se v návrhu, podaném ve středu, odvolává na rozsudek jiného soudu z minulého měsíce. Ten usoudil, že americké ministerstvo financí překročilo své pravomoci, když uvalilo na Tornado Cash sankce. Podle soudu provozovatelé nástroje nejsou odpovědni za to, k čemu a jak ho uživatelé používají nebo kdo ti uživatelé jsou.
Ripple má stablecoin
Společnost Ripple oznámila, že její stablecoin Ripple USD (RLUSD) je od 17. prosince 2024 dostupný na světových burzách. RLUSD je podnikový stablecoin denominovaný v USD, firma zdůrazňuje, že je vytvořený s ohledem na dodržování zákonných rámců.
Mince je ze začátku dostupná na platformách Uphold, Bitso, MoonPay, Archax a CoinMENA, v nadcházejících týdnech se očekává rozšíření na další platformy.
Každý token RLUSD je plně krytý vklady v amerických dolarech, americkými vládními dluhopisy a hotovostními ekvivalenty – což má zajistit jeho stabilitu, spolehlivost a likviditu.
Konkurence na trhu stablecoinů je ale obrovská. Neotřesitelným vládcem s kapitalizací přes 140 miliard dolarů (3,36 bilionu korun) je USDT od firmy Tether. RLUSD s 53 miliony dolarů (1,2 miliardy korun) mu zatím konkurovat nemůže.
Rychlovka pod čarou: Před jedenácti lety, 18. prosince 2013 vzniklo dnes už legendární slovo HODL, které používají miliony uživatelů kryptoměn po celém světě, když chtějí říct, že drží a neprodávají. A přitom tenkrát jen člověk s přezdívkou GameKyuubi posilněn trochou whisky napsal s překlepy na diskuzní fórum Bitcointalk příspěvek, jak neumí obchodovat…
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO