Bitcoin pokoril 100-tisícovú hranicu. Čo stojí za rastom kryptomien a oplatí sa do nich teraz investovať? (panel expertov)
Minulý týždeň prekonala cena bitcoinu psychologickú hranicu 100-tisíc dolárov. Vo štvrtok (5. 12.) sa nakrátko najväčšia kryptomena obchodovala až na úrovni 104-tisíc dolárov. Následne sa cena mierne skorigovala.
Aktuality.sk sa obrátili na odborníkov, aby zhodnotili súčasnú rally, teda rast cien v odvetví kryptomien. Experti odpovedali na nasledujúce otázky:
1. Je súčasná rally na bitcoine, ako aj ďalších kryptomenách iná oproti tým minulým? Ak áno, tak v čom vidíte rozdiely?
2. Aké sú dôvody súčasného rastu cien bitcoinu a kryptomien? Vidíte za tým viac špekulácie ako fundament alebo naopak?
3. Čo by ste poradili niekomu, kto sa rozhoduje ohľadom prvého nákupu bitcoinu alebo iných kryptomien?
4. Akých chýb by sa mal takýto neskúsený človek vyvarovať?
5. Očakávate, že sa súčasná rally zastaví okolo úrovne 100-tisíc dolárov a príde k nejakej korekcii?
Martin Krištoff, portfólio manažér spoločnosti Haberl
1. Bitcoin tento týždeň prekonal psychologickú hranicu 100-tisíc dolárov, čo vyvolalo značný rozruch na kryptotrhu. Súčasná rally sa od predchádzajúcich odlišuje najmä väčšou inštitucionálnou adopciou a regulačnou „jasnosťou“.
2. Kľúčovými faktormi sú schválenie spotových bitcoin ETF, ktoré prilákali miliardy nových investícií, rastúca akceptácia bitcoinu zo strany Wall Street a očakávanie priaznivejšej regulácie po zvolení Donalda Trumpa. Za súčasným rastom cien stojí teda kombinácia fundamentálnych faktorov aj špekulácií.
3. Pre nových investorov zvažujúcich vstup do sveta kryptomien je dôležité dôkladne sa vzdelávať pred investovaním/nákupom. Odporúča sa investovať len toľko, koľko si môžu dovoliť stratiť, diverzifikovať portfólio a zvážiť systematický prístup, napríklad pravidelné mesačné investície. Kľúčové je tiež používať len bezpečné a regulované platformy na obchodovanie.
4. Neskúsení investori by sa mali vyvarovať niekoľkých bežných chýb. Medzi ne patrí podliehanie FOMO (strachu z premeškania príležitosti) a impulzívne nakupovanie, investovanie bez dostatočného výskumu, vkladanie všetkých prostriedkov do jednej kryptomeny alebo investičného aktíva, pokúšanie sa o časovanie trhu namiesto dlhodobej stratégie a obchodovanie na základe emócií rovnako ako pri akciách.
5. Čo sa týka ďalšieho vývoja, názory expertov sa rôznia. Niektorí varujú pred možnou korekciou kvôli nadmernému využívaniu pákového efektu, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že prekonanie hranice 100-tisíc dolárov môže spustiť novú fázu rastu.
Volatilita je neoddeliteľnou charakteristikou bitcoinu a všetkých kryptoaktív, preto investori musia byť pripravení na potenciálne výrazné výkyvy. Napriek tomu mnohí experti zostávajú ohľadom potenciálu bitcoinu dlhodobo optimistickí.
Jakub Kudravý, generálny riaditeľ spoločnosti Crypto Voucher
1. Aktuálna rally na bitcoine sa od predchádzajúcich cyklov líši v niekoľkých kľúčových aspektoch. Predchádzajúce rally boli poháňané hlavne retailovými investormi, tentokrát môžeme vidieť výraznejší vstup veľkých finančných inštitúcií, ako napr. BlackRock, ktoré nielenže držia bitcoin, ale aktívne vyvíjajú produkty ako ETF zamerané na kryptomeny.
To prináša na trh väčšiu dôveru a likviditu. Ďalším faktorom je aj regulačné prostredie – s prijatím MiCA v Európe sa stáva trh stabilnejším a atraktívnejším pre tradičných investorov.
Nemalý vplyv má aj inflačné prostredie, oslabovanie tradičných fiat mien a geopolitická neistota. Súčasná rally stojí na pevnejších základoch. To naznačuje, že rast by mohol byť stabilnejší.
2. Za súčasným rastom je mix oboch aspektov. Osobne za tým vidím viac fundamentálne dôvody. Aktuálny rast má pevnejšie fundamentálne základy ako v minulosti. Inštitucionálna adopcia, MiCA regulácia či makroekonomické faktory naznačujú, že bitcoin sa čoraz viac presúva z kategórie špekulatívneho do štandardného aktíva.
Veľký vplyv má aj víťazstvo Donalda Trumpa. Kongres v USA je veľmi blízko k schváleniu nákupu až jedného milióna bitcoinov do svojich štátnych rezerv, čo zodpovedá približne piatim percentám svetových rezerv. Číslo nie je náhodné – predstavuje ekvivalent americkej držby zlata, ktorá tvorí tiež päť percent svetových rezerv.
3. V prvom rade by som poradil to, aby si vybrali dôveryhodnú platformu na nákup kryptomien. Pre začiatočníkov je vhodné investovať spočiatku menšiu čiastku, napríklad 5 až 10 percent voľných prostriedkov. Investujte pravidelne (napr. mesačne) rovnakú sumu, čím rozložíte riziko.
Odporúčal by som začať bitcoinom, pretože je najstabilnejší a má najširšiu adopciu. Ak chcú investovať aj do iných kryptomien, dôkladne by si mali preskúmať ich využiteľnosť a riziká.
Začiatočníci by mali mať realistické očakávania a uvažovať by mali skôr v rokoch než mesiacoch.
4. Na trhu, aj na tom slovenskom, existuje viacero podvodných subjektov, ktoré sa snažia manipulatívnymi technikami presvedčiť ľudí, aby investovali do ich platformy pod sľubom vysokých výnosov v krátkom čase. To väčšinou vedie k tomu, že ľudia svoje investície už nikdy neuvidia, keďže sa stali obeťami podvodu. Tu platí staré známe – ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne ide o podvod.
Tomu sa čiastočne zabráni prichádzajúcou MiCA reguláciou, keďže poskytovateľ služieb kryptoaktív bude pod dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS) a ľudia si budú môcť overiť legitímnosť daného subjektu na stránke NBS.
Ako ďalšie chyby vnímam emócie a impulzívne investovanie zo strachu, že príležitosť unikne. Odporúčam si radšej stanoviť jasný plán a držať sa ho. Kryptomeny sú dlhodobá a stále riziková investícia.
5. Úroveň 100-tisíc dolárov je významný psychologický bod, kde môžu mnohí investori realizovať zisky. To by mohlo vyvolať predajný tlak a krátkodobú korekciu. Avšak ak fundamentálne faktory zostanú silné, korekcia môže byť krátkodobá.
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko
1. Cena bitcoinu sa dlhodobo vyvíja podľa dopytu na trhu, vyjadrení kľúčových postáv investičnej scény a tiež veľkých legislatívnych zmien ovplyvňujúcich jeho akceptáciu. Súčasná rally sa v princípe ničím nelíši od tých predchádzajúcich, keďže ju vyvolávajú vyjadrenia Trumpa a ďalších postáv nastupujúcej vládnej garnitúry v USA.
Majitelia kryptoaktív čakajú, že sa zvýši akceptácia virtuálnych mien v najväčšej ekonomike sveta vrátane výraznejších nákupov od veľkých investorov, a keďže dôsledkom by mal byť cenový rast, tak bitcoin a ďalšie meny lákajú nové investície a ich cena rastie.
2. Celý kryptomenový trh je postavený na špekulatívnom dopyte a snahe rýchlo zarobiť. Skutočná funkcia blockchainu je totiž diametrálne odlišná od toho, čo dnes vidíme na kryptoburzách.
Snaha vytvoriť paralelný finančný segment mimo kontroly centrálnych bánk má racionálne prínosy pre niektoré prípady – napríklad pri prevodoch peňazí zo zahraničia utláčaným obyvateľom diktatúr – avšak takto sa takmer nevyužíva. A celý zvyšný mechanizmus nafukovania hodnoty je postavený výlučne na príleve nových investícií a špekulatívnom dopyte.
3. – 4. Som presvedčený, že investovanie má byť proces s dlhodobým výhľadom postavený na diverzifikovanej stratégii, ktorá znižuje riziko straty. Nákup kryptomeny nie je investovaním, ale obchodovaním v snahe dosiahnuť rýchly zisk.
Rozhodne preto neodporúčam investovať do kryptomien väčší podiel finančného majetku. Ak to chce niekto skúsiť a vložiť pár stoviek eur, je to v poriadku, ak suma neprekročí pár percent finančného majetku. Viac by som do krypta rozhodne nevkladal.
5. Okolo úrovne 100-tisíc dolárov očakávam, že si čas investorov vyberie zisky, čo spôsobí istý pokles. Kým však nepríde negatívny signál alebo sa investori nesklamú kvôli nenaplneným očakávaniam do Trumpovej administratívy, tak pravdepodobne bude bitcoin naďalej lákať nových investorov, a tým pádom rásť. Presnejšie odhadnúť ďalší vývoj je však nemožné, keďže krypto reaguje na každý signál oveľa výraznejšie a nevyspytateľnejšie ako iné aktíva.
Igor Pauer, technologický šéf projektu SuperFrank
1. Hlavným rozdielom oproti minulým bull marketom je masívne zapojenie inštitúcií a inštitucionalizovaných produktov nad bitcoinom (tzv. „papierový bitcoin“). Kryptomeny sa stali pri nedostatku iných vhodných aktív prostriedkom pre veľkých hráčov na vylepšenie svojich výsledoviek.
Zároveň sa snaží zapojiť retail vo vidine vysokých ziskov. Z pohľadu krypta síce ide o rozšírenie povedomia, ale bohužiaľ z technologického pohľadu nevidím vyššiu adopciu, čo považujem za dosť negatívne. Zjednodušene – nikoho nezaujíma praktické použitie kryptomien, každého ženie len chamtivosť (štýl rulety).
2. Jednoznačne ide o špekulácie. Jediným fundamentom v pozadí, ktorý má aký-taký vplyv, je zhoršujúca sa použiteľnosť štandardných bankových systémov (tzv. debanked ľudia nemajú inú možnosť, ako v súčasnom svete fungovať, len krypto – ich počet sa bohužiaľ zvyšuje a zaraďujú sa medzi nich aj známe mená – typickým prípadom je Nigel Farage).
3. Tie rady sú už dlhé roky rovnaké – zbytočne neriskovať, dobre si naštudovať technológiu a fungovanie blockchainu a kryptomien, držať kryptomeny u seba (ideálne na hardvérovej peňaženke), začať s veľmi malým objemom a počítať s tým, že ho popri procese učenia sa práce s kryptom stratím, komunikovať s komunitou (resp. skúsiť sa poradiť na fórach), neinvestovať sumy, o ktoré si nemôžem dovoliť prísť, a nenakupovať v hype (na vrchole).
4. Hlavne zbrklosti, chamtivosti, lenivosti (sa niečo naučiť) a dôverovania neznámym ľuďom.
5. Môj osobný predpoklad je, že pomerne výrazne prekročíme úroveň 100-tisíc dolárov a následne uvidíme výraznú korekciu podobnú pádu zo začiatku 2018. Väčšina altov súčasný cyklus, ako obvykle, neprežije.
Juraj Bednár, expert v oblasti IT bezpečnosti
1. Prístup retailových investorov sa zjednodušil zavedením bitcoinového ETF v USA. Tam (na rozdiel od napríklad Slovenska) má veľká časť domácností účet u brokera, kde nakupuje akcie, a zrazu im pribudla jednoduchá možnosť s existujúcim účtom investovať do bitcoinu.
Firmy začínajú zisťovať, že mať v majetku bitcoin je lepšie využitie prostriedkov ako čokoľvek iné.
Kedysi sa nadbytočný keš používal ako dividenda, neskôr sa zaň skupovali akcie (čo zvyšovalo ich hodnotu). Ale teraz sa začína ukazovať, že ešte lepšie je investovať do bitcoinu, čo firmy postupne začínajú robiť – od verejne obchodovaných technologických firiem (Microstrategy) cez dôchodkové fondy až po štáty. Momentálne o tom uvažuje dokonca Microsoft.
Všetci utekajú z fiat mien – tú si veľká firma vie požičať prakticky zadarmo, kedykoľvek ju potrebuje, čiže ak má firma prebytok, radšej ho vymení skôr, než stratí hodnotu kvôli inflácii.
2. Každé rozhodnutie o kúpe je špekulácia. Ak si kúpim mango v potravinách, je to preto, lebo špekulujem, že jeho hodnota pre mňa je vyššia ako jeho cena v obchode. Môže to tak byť, ale nemusí (mango môže byť pokazené). Táto otázka nedáva žiadny zmysel, rozhodnutie o kúpe alebo predaji je vždy špekulácia a špekulujeme denne. Neexistuje žiadny fundament mimo špekulácie, ani pri Bitcoine, ani pri ničom inom.
3. Predtým ako si čokoľvek kúpite, naštudujte si, ako to funguje a čo sú hardvérové peňaženky. Nikomu neukazovať svoju identitu (kupovať legálne bez KYC), bitcoiny nedržať na žiadnej burze, ale vo svojej hardvérovej peňaženke (napr. Trezor Safe 3), dobre si zabezpečiť zálohu (seed) a po kúpe sa bitcoinu nechytať aspoň štyri roky, ideálne osem rokov, bez ohľadu na cenu.
A nekupovať nič iné ako bitcoin, aj keď to môže vyzerať ako dobrý nápad – ale, samozrejme, nie je to investičná rada, prvá otázka musí byť, či si vôbec kupovať kryptomeny. Na ňu si musí každý zodpovedať sám na základe toho, čo v živote potrebuje.
4. Prezradeniu svojej identity regulovanej burze, držaniu bitcoinov u tretích strán a nie vo svojej hardvérovej peňaženke, kúpa niečoho iného ako bitcoin, „investovanie“ pomocou botov, obchodovanie, vyriešenie problémov cez tretie strany („budeme vám obchodovať s kryptomenami“).
Jakub Kraľovanský, zakladateľ magazínu Investície vo vrecku
1. Určite je iná v tom, že tentokrát už bitcoin a ethereum nakupujú aj veľké inštitúcie skrz ETF fondy, ktoré boli schválené v USA 10. januára 2024. Toto v minulosti nebolo a veľké inštitúcie mali problém nakupovať bitcoin, pretože neexistoval žiadny poriadny regulovaný produkt, ako by si to mohli bezpečne nakúpiť.
Rovnako tak v USA vyhral Trump, ktorý je veľmi pro-krypto a otvorene hovorí o tom, že nebude brzdiť tento sektor a USA možno budú bitcoin nakupovať ako strategickú rezervu. Takže iné je to v tom, že do bitcoinu začínajú investovať tie najväčšie firmy a dokonca aj krajiny. Toto sa v minulosti až v takejto miere nedialo.
2. Viac-menej som tie dôvody opísal vyššie. Bitcoin nebol nikdy témou dňa, ktorú by niekto riešil, a toto zmenil Trump. Aktuálne je vo svete taká nálada, že štáty nechcú tento sektor brdziť. To je extrémne pozitívne, lebo doteraz sa štáty tohto sektora skôr báli a snažili sa ho regulovať či brzdiť. To, že krypto už viac nebude až také brzdené je veľké palivo, ktoré teraz poháňa celý sektor.
3. Najskôr si rozhodne treba naštudovať, čo ten bitcoin je. Ak to človek pochopí a pochopí potenciál, tak sa ochráni aj pred stratami. Cena je dnes už celkom vysoko a bitcoin aj dosť s cenou kolíše, čo sme videli aj posledné hodiny. Takže moja rada nad zlato je tá, že ešte pred tým ako zainvestujem, tak si najskôr poriadne naštudujem, čo ten bitcoin je.
4. Nákup kryptomien na pofidérnych burzách. Rozhodne neriskovať a ísť na istotu. To isté platí o kryptomenách. Ísť do overených kryptomien ako bitcoin či rthereum a nešpekulovať. Rovnako ak takémuto človeku bude niekto písať e-maily či volať, tak na 99,9 percenta je to podvodník, takže nereagovať na takýto typ správ a telefonátov.
5. Tých 100-tisíc bude určite na nejaký čas zastávka, ale následne očakávam, že by bitcoin mohol rásť. Avšak čím viac a čím vyššie bude rásť, tak tým je aj vyššie riziko. Treba si uvedomiť, že aktuálne sú všetky trhy na absolútnych maximách. Akcie, kryptomeny aj zlato. Toto nebude trvať večne, tak treba byť opatrný.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO