Bitcoin potvrdil důležitý support a má chuť opět růst

Tento týden tvoří kurz ceny bitcoinu na grafech červenou svíčku s delším spodním knotem. Dolů nás primárně poslala eskalace konfliktu na Blízkém východě a s ní spojený růst ceny zlata a ropy. Přesto se bitcoin rychle oklepal a již opět zahájil růst. Na grafech si opět projdeme důležité ukazatele a technické indikátory, které možná naznačí jeho další směřování.

Nejprve si ale zrekapitulujeme tento týden. Cena bitcoinu se během minulého víkendu téměř nevzdálila od páteční zavírací ceny chicagské burzy s deriváty (CME) a tak se v pondělí neměla moc kam vracet. Kurz se mírně propadl, ale udržel se na supportu kolem 64 000 USD. V pondělí měl proslov Jerome Powell, ale neřekl nic nového ani výrazného.

V úterý ale přišla zpráva z Blízkého východu o eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Írán zahájil raketový útok na Izrael. Většina raket byla úspěšně zničena obranými prostředky a teď se očekává odvetný krok. To má vliv na růst ceny nejen zlata, ale hlavně ropy. Investoři potřebují zdroje pro nákupy a prodávají riziková aktiva. Pro bitcoin viditelně špatně. Po úterním otevření burzy v New Yorku vidíme rychlý pokles ceny bitcoinu doprovázený poměrně slušnými objemy po celou otevírací dobu. Američané vybírali, což bylo vidět i na spotových burzovně obchodovatelných fondech (ETF). Za úterý poklesy o více než čtvrt miliardy USD.

Support na 60 000 USD se osvědčil

Nicméně úroveň kolem 60 000 USD se ukázala být docela slušným supportem (nachází se tam i 50denní klouzavý průměr). Bitcoin se na tomto supportu udržel a po čtvrtečních makroekonomických zprávách z USA opět nastartoval pozvolný růst.

V pátek přišla další zajímavost. Spojené státy zveřejnily míru nezaměstnanosti a počty nových pracovních míst v sektorech mimo zemědělství. Nezaměstnanost je nižší než se předpokládalo a počet nových míst je téměř dvojnásobný oproti očekávání. Ekonomika vzkvétá a dolar letí nahoru. Historicky víme o negativní korelaci bitcoin a dolar. Ale tentokrát neplatí. Sice vidíme menší volatilitu, ale bitcoin pokračoval v růstu společně s dolarem. Detailně jsem se věnoval důvodům již ve včerejším článku, takže to teď nebudu dále rozepisovat. Nicméně kurz ceny bitcoinu v pátek na burze CME uzavřel na 62 114 USD a kolem této úrovně se opět pohybujeme zatím celý víkend.

Fibonacciho retracement funguje skvěle

Minulý týden jsme si na čtyřhodinovém grafu vyznačili Fibonacciho retracement s důležitými úrovněmi pro support i rezistenci. Vidíme, že v pondělí a úterý kurz testoval trendovou linii, kterou respektoval v průběhu září. Impulz, v podobě útoku na Izrael, pomohl prorazit tento support a pokles na 61,80 %. Pak opět přišel odraz a nyní se držíme na 78,60 %. Další výzvou před námi je tedy opět 64 200 USD a pak rezistence v podobě zářijové trendové linie. Samozřejmě musíme počítat i s tím, že z trhu může přijít další negativní impulz (například zahájení odvetného útoku). Support kolem 60 000 USD by nás mohl opět udržet nebo můžeme očekávat pokles na 38,20 % (57 600 USD). Úroveň 50 % neberu jako support, spíše jen jako místo častého obratu směřování trendu podle Dowovy teorie.

Zajímavost :  Trhanie, voňanie aj škriabanie. Volkswagen nám ukázal, ako testuje materiály

Denní graf nás připravuje na další růst

Minulou neděli jsme testovali horní úroveň býčí vlajky, kterou na grafu maluji již od března. Psal jsem, že si nemyslím, že by padla tak snadno, což se ukázalo jako relevantní. Nicméně se podařilo vytvořit vyšší vrchol a pravděpodobně tak zvrátit dlouhodobý klesající trend. Do grafu jsem vyznačil i supportní pásmo, které historicky často zafungovalo jako podpora.

Přidal jsem do grafu i indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Krátkodobý trend (Tenkan-sen, červená) jsme tento týden prorazili, ale střednědobý trend (Kijun-sen, modrá) posloužil jako support. Pod námi se nachází i supportní mrak Komo (57 500 – 59 600 USD). Při aplikací současné ceny o 26 dní zpětně lze přečíst, že se stále nacházíme v býčím trendu. Uvidíme, co nám přinese dnešní večer a zítřek. Potenciálně je možné opět otestovat 61 000 USD a pak možná vzhůru.

Týdenní graf testuje 20týdenní exponenciální klouzavý průměr

Kurz ceny bitcoinu má za sebou tři týdny růstu, kdy narostl téměř o 20 %. Nic neroste věčně a tak šlo asi předpokládat minimálně stranový pohyb nebo mírný pokles. Impulz nás srazil sice trošku níž, ale podle grafu to aktuálně vypadá, že 20týdenní exponenciální klouzavý průměr zůstane neprolomený. To by mohlo nahrávat potenciální přípravě na další růst. I s ohledem na MACD, kde se nám tvoří potenciální býčí překřížení. Naposledy nastalo v říjnu loňského roku a pak následoval dlouhodobý růst. Samozřejmě si musíme uvědomit, že byl poháněn podanými žádostmi o spotové ETF. Trh by potřeboval opět nějaký silnější pozitivní impulz. I když ten by klidně mohl přijít v podobě prezidentských voleb v USA nebo možná již zítra po skončení soudního jednání ohledně odškodnění klientů zkrachovalé burzy FTX. Myslím, že 16 miliard USD pro nákupy kryptoměnových obchodníků by mohl být slušný pozitivní impulz.

Jaká nálada panuje na internetu?

Opět jsem do grafů vyznačil důležité události a indikátory, které tam vidím. Jsou ale samozřejmě ovlivněné mým smýšlením a názory. Projdeme si teď spolu ještě sociální sítě, zda tam populární analytici nevidí nějaké další.

Zajímavost :  Do sveta zo Stupavy? Ráž chce na poli veľkú vlakovú stanicu, výber lokality nedáva zmysel

Mikybull Crypto svým 73 tisícům sledujícím ukazuje měsíční graf ceny bitcoinu. Podle něj se blíží průraz vzhůru s minimální hranicí 95 000 USD.

Analytik Crypto Rover (842 tisíc sledujících) převrátil graf a maluje na něm formaci Head and shoulders. Aplikací této logiky se dostává v příštím roce na cenu kolem 250 000 USD.

Analytik vystupující pod přezdívkou Mags (90 tisíc sledujících) věří, že trh vstupuje do psychologické fáze důvěry. Do budoucna nás tedy čeká nadšení a euforie.

Z pohledu aktuální nálady podle indexu Fear & Greed se ale nacházíme v neutrální zóně. Což je možná dobře, že i přes úterní propad nepanuje u retailu strach.

Kam se cena bitcoinu vydá dál?

Tradiční otázka na závěr. Máme začátek měsíce, který se často označuje jako „Uptober“ nebo „Pumptober“. Navíc září uzavřelo tak, že historicky lze očekávat růst až do konce roku. Někoho možná vystrašil pokles tohoto týdne, ale s ohledem na aktuálně týdenní svíčku se kurz snížil jen o nějakých 5 %. To není nic extrémního.

Navíc do konce roku nás čeká ještě několik událostí, které mohou dopadnout jako býčí signál pro kryptoměny. Například prezidentské volby ve Spojených státech. Volby jsou již za 30 dní a preference obou hlavních kandidátů jsou silně vyrovnané (dobře, tak Trump teď trošku vede). Většina analytiků se domnívá, že případné vítězství Donalda Trumpa by bylo pro kryptoměny vnímáno jako býčí signál. A protože jsou šance zatím vyrovnané, tak tato varianta ještě v ceně rozhodně není započtena.

Další potenciální býčí událostí může být odškodnění klientů zkrachovalé burzy FTX. Další soudní přelíčení bude již zítra a podle doposud dostupných informací se zdá, že směřují k odškodnění ve formě fiat měny v hodnotě kryptoměn k datu vyhlášení bankrotu. To by znamenalo 16 miliard USD na potenciální další nákupy kryptoměn. Pro lepší představu se podívejte na graf srovnání s nedávným odškodněním z Mt. Gox (to ale bylo v kryptu), prodeji zabavených bitcoinů z Německa nebo pravidelným nákupem Michaela Saylora.

Co nastane v příštím týdnu?

Volby jsou ještě relativně daleko, ale soudní přelíčení je již zítra. Předpokládám, že potenciální kladné stanovisko soudu s návrhem odškodnění by mohl být býčí signál. Ten by nás mohl tedy vynést nahoru. Potenciálně k opětovnému otestování býčí vlajky (65 000 USD), nebo na 127,20 % Fibonacciho retracementu (67 157 USD). Možná i výš, ale také si musíme uvědomit, že trh již potenciální souhlas s odškodněním do ceny propisuje.

Zajímavost :  Bitcoin se opětovně vysypal na 60 000 dolarů, proč k tomu došlo? Akcie naopak rostou

Při pohledu na mapu likvidity vidím, že je jí většina nad námi. Věřím, že si pro ní dojdeme. Možnou volatilitu bych čekal během středečního zveřejnění FOMC Minutes (detailní zápis z posledního jednání Fed, kde došlo ke snížení základní sazby o 50 bazických bodů) a nebo pak ve čtvrtek po zveřejnění míry inflace ve Spojených státech. Na trhu se deriváty aktuálně panuje přesvědčení, že Fed na listopadovém zasedání sníží o dalších 25 bazických bodů a to samé udělá i v prosinci. Uvidíme.

Osobně jsem tedy býčí a počítám s otevřením dlouhé pozice na futures. Nákup mám nastavený na 61 050 USD (střednědobý trend z Ichimoku Kinko Hyo). Samozřejmě, že mám připravený i SL kolem 59 600 USD. Soudce může kolem FTX rozhodnout jinak nebo může klidně přijít další útok na Blízkém východě. Celkově se nám kolem bitcoinu a kryptoměn tvoří docela zajímavé situace. Domluvili jsme se proto s Jaroslavem Jarolímem a tuto středu opět přijdu na jeho stream. Rozeberu můj pohled na bitcoin a ukážu všechna fakta, na jejichž základě se rozhoduji. Bude samozřejmě prostor i pro dotazy.

Ještě musím na závěr připomenout, že celý tento článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor. Pro vás nepředstavuje ani investiční radu nebo jakoukoliv formu doporučení. Před samotným investováním si vždy udělejte vlastní analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO