Bitcoin prekonáva hranicu 100-tisíc USD. Spomaľujúca ekonomika Talianska zvyšuje tlak na vládu Giorgie Meloniovej (týždeň vo svetovej ekonomike)
Od víťazstva Donalda Trumpa v novembrových voľbách zaznamenal Bitcoin „ohromujúci“ nárast. Tento prudký vzostup je pripisovaný očakávaniam, že nová administratíva zavedie priaznivejšie regulácie pre kryptomeny. Trump, ktorý sľúbil urobiť z USA „bitcoinovú superveľmoc“, nominoval do kľúčových pozícií viacerých podporovateľov kryptomien.
Medzi významné nominácie patrí Paul Atkins na čelo Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), Howard Lutnick do vedenia ministerstva obchodu a Elon Musk ako spoluvedúci iniciatívy na zvýšenie efektivity vlády. Tieto kroky vyvolali vlnu optimizmu v kryptomenovej komunite.
Rast Bitcoinu bol tiež podporený prílevom inštitucionálnych investícií. Burzové fondy (ETF) zamerané na Bitcoin, spravované renomovanými spoločnosťami ako BlackRock a Fidelity, prilákali miliardy dolárov od svojho schválenia v januári. Len od začiatku novembra do týchto fondov pritieklo 4,4 miliardy dolárov.
Úplne iný vývoj ako pred dvoma rokmi
Tento vývoj predstavuje dramatický obrat oproti situácii spred dvoch rokov, keď kolaps burzy FTX vyvolal krízu na trhu a zrazil cenu Bitcoinu na 16 000 dolárov. Napriek nedávnym právnym problémom niektorých kryptomenových spoločností, vrátane vysokej pokuty pre Binance a odsúdenia zakladateľa FTX, sa zdá, že sektor vstupuje do novej, priaznivejšej éry.
Odborníci z kryptomenového priemyslu teraz predpovedajú „zlatú éru“ pod Trumpovou administratívou. Očakávajú, že nové, priaznivejšie regulácie prilákajú do sektora ešte viac investícií od veľkých správcov aktív.
Trumpov obrat v postoji ku kryptomenám, ktoré predtým kritizoval ako „podvod“, prišiel po tom, čo jeho kampaň získala značné finančné prostriedky od významných investorov do kryptomien. Tento vývoj naznačuje, že kryptomeny by mohli zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu nielen v ekonomike, ale aj v politike USA.
Talianska premiérka má problémy
Talianska ekonomika čelí výraznému spomaleniu, čo zvyšuje tlak na pravicovú vládu premiérky Giorgie Meloni, aby obmedzila verejné výdavky. Národná štatistická agentúra Istat vo štvrtok (05.12.2024) znížila svoju prognózu rastu HDP pre tento rok na 0,5 %, čo je polovica oproti predchádzajúcemu odhadu 1 % z júna. Predpoveď rastu na rok 2025 bola taktiež upravená nadol, z 1,1 % na 0,8 %.
Tento pokles prichádza v čase, keď Nemecko, hlavná ekonomická sila Európy, zažíva najhlbšiu recesiu od začiatku roku 2000 rokov a Francúzsko sa zmieta v politickej kríze po tom, čo parlament zosadil vládu Michela Barniera kvôli jeho pokusu presadiť úsporný rozpočet. Na rozdiel od Barniera však Meloniová vo štvrtok úspešne presadila prvú časť rozpočtu na rok 2025 napriek zhoršujúcim sa hospodárskym vyhliadkam.
Rozpočet bol zostavený na základe predpokladu, že hrubý domáci produkt (HDP) porastie o 1 % tento rok a o 1,2 % v roku 2025. Taliansko však čelí tlaku zo strany EÚ v rámci procedúry nadmerného deficitu, ktorá vyžaduje zníženie verejného deficitu pod hranicu 3 % HDP. Minister financií Giancarlo Giorgetti sa zaviazal znížiť deficit zo súčasných 4,3 % na 3,6 % do roku 2025 a pod 3 % v nasledujúcom roku.
Podľa predstaviteľa ministerstva financií nebolo revidovanie rastových prognóz prekvapením vzhľadom na vážne problémy v priemyselnom sektore v Taliansku aj celej Európe. „Vláda robí kroky na podporu priemyslu, no je potrebná komplexná stratégia na európskej úrovni,“ uviedol úradník.
Nevyhnutné fiškálne reformy
Eiko Sievert zo Scope Ratings varoval, že Rím bude mať pravdepodobne problémy splniť ciele týkajúce sa fiškálneho deficitu vzhľadom na súčasné ekonomické výzvy. Zároveň dodal, že urýchlenie implementácie talianskeho podielu vo výške 194 miliárd eur z fondu obnovy EÚ by mohlo poskytnúť významnú podporu hospodárskemu rastu.
Parlament vo štvrtok schválil niekoľko opatrení zahrnutých v rozpočte vrátane jednorazového vianočného bonusu vo výške 100 eur pre rodiny s aspoň jedným dieťaťom a ročným príjmom nižším ako 28 000 eur. Tento bonus by malo dostať približne 4,5 milióna rodín. Vláda tiež predĺžila systém umožňujúci daňovníkom predplatiť dane na nasledujúce dva roky bez ohľadu na skutočný príjem.
Hoci opozícia navrhla takmer 175 zmien fiškálneho dekrétu, vládna koalícia so silnou parlamentnou väčšinou všetky návrhy zamietla. Sievert však poznamenal, že stabilná Meloni- ovej vláda by mala využiť svoju politickú silu na ambicióznejšie fiškálne reformy, ktoré by zvýšili odolnosť Talianska voči budúcim externým šokom.
„Kroky sú správne – otázkou však zostáva, či sú dostatočne rýchle,“ dodal Sievert. „Taliansky dlh je stále vyšší ako vo Francúzsku, čo robí krajinu zraniteľnou voči vonkajším rizikám.“
Autor je portfólio manažér spoločnosti HABERL.