Bitcoin překročil magickou mez a poslanci se do něj zamilovali. Týden v kryptu
Tak jsme se konečně dočkali. Cena bitcoinu po několika neúspěšných pokusech den před Mikulášem překonala hranici sta tisíc dolarů za jednu minci. Nový rekord je teď podle burzy Bitstamp 103 647 dolarů (2,47 milionu korun).
Okamžitě po dosažení mety nenásledovaly prodeje a pád ceny, jak mnozí očekávali. K zásadnějšímu propadu došlo až asi po 24 hodinách a pak byli donuceni ke stažení investoři, kteří sázeli na další růst bez korekce. Cena se nakrátko propadla o víc než 10 tisíc dolarů (skoro čtvrt milionu korun) k 92 tisícům dolarů za minci. V době uzávěrky článku už se ale bitcoin obchoduje zase těsně pod sto tisíci dolary.
A kdo že ve slevě nejvíce nakupoval? Pokud tipujete BlackRock, máte pravdu.
Podle Cathie Woodové, známé investorky a ředitelky ARK Invest, je sto tisíc pro bitcoin pořád jenom začátek. Woodová srovnává bitcoin se zlatem a připomíná, že zlato představuje trh v hodnotě 15 bilionů dolarů (357 bilionů korun), zatímco bitcoin má dnes kapitalizaci přibližně dva biliony dolarů (47,6 bilionů korun), což mu ponechává značný potenciál růstu. V březnu Woodová dokonce předpověděla, že bitcoin má všechny předpoklady k tomu, aby do roku 2030 překonal hranici milionu dolarů (23,8 milionu korun) za minci.
Bitcoin prodáte v Česku bez daně
Doma máme důvod k oslavě navíc. Poslanci po mnoha odkladech schválili narovnání podmínek pro danění zisků z kryptoměn s ostatními aktivy. Až zákon projde přes senát a prezidenta, bude od roku 2025 platit, že fyzické osoby nemusí danit zisk z prodeje kryptoměn, pokud je držely alespoň tři roky (časový test), a stejně tak nemusí danit prodej kryptoměn do sta tisíc korun za kalendářní rok (hodnotový test).
Znamená to konec absurdit a paradoxů, jako že koupě kafe za bitcoin je daňovou událostí, kterou je potřeba dát do daňového přiznání nebo že na bitcoinová ETF se časový test vztahoval, ale na samotný bitcoin ne.
Po tom, co se kolem těch pár vět v zákoně dělo v zákulisí, je překvapivé, jak hladce novela sněmovnou prošla, proti nebyl jediný přítomný poslanec.
Bitcoin je jak zlato, říká šéf Fedu
Když Cathie Woodová mluvila o bitcoinu a o zlatě, reagovala na slova jiné kapacity. Byl to předseda americké centrální banky Fed Jerome Powell, kdo prohlásil, že pro dolar bitcoin nepředstavuje hrozbu a že spíš konkuruje spíše zlatu.
„Lidé ho nepoužívají jako platidlo nebo jako uchovatel hodnoty. Je velmi volatilní. Pro dolar to není konkurence, ve skutečnosti konkuruje zlatu,“ řekl Powel v projevu na konferenci DealBook Summit 2024 na Manhattanu.
Dnešní výroky Jeroma Powella ostře kontrastují s těmi z roku 2021, kdy varoval, že kryptoměny obecně by mohly představovat pro americký dolar systémovou hrozbu.
A bitcoin tento týden v podstatě pochválil i ruský diktátor Vladimír Putin. „Například bitcoin, kdo ho může zakázat? Nikdo. A kdo může zakázat používání jiných elektronických platebních nástrojů? Nikdo,“ zaznělo v Putinově proslovu na fóru v Moskvě, kde hovořil o světové dominanci dolaru a některých platebních metod. Tu podle něj podrývají nové technologie. Jako příklad vyzdvihl Putin právě největší a nejstarší kryptoměnu.
V USA bude regulovat trhy fanoušek krypta
Nově zvolený prezident Donald Trump, který slíbil administrativu vstřícnou ke kryptoměnám, plánuje nominovat do čela Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Paula Atkinse.
Generální ředitel společnosti Patomak Global Partners je známým veteránem finančního světa a republikánských kruhů. V komisi by nebyl žádným nováčkem, v letech 2002–2008 za prezidenta George W. Bushe byl jedním z komisařů a před tím v instituci pracoval v různých jiných funkcích.
„Paul je osvědčeným zastáncem rozumné regulace. Věří v potenciál silných a inovativních kapitálových trhů, které dokážou reagovat na potřeby investorů a poskytovat kapitál pro rozvoj naší ekonomiky, aby byla nejlepší na světě,“ uvedl Trump.
Stávající předseda Gary Gensler, který už oznámil rezignaci k datu Trumpova uvedení do úřadu,, je v kryptokomunitě kulatně řečeno… velmi neoblíbený. Atkins je naopak braný za příznivce krypta.
Zdaní Francie zisky, které nemáte?
Při debatách o rozpočtu na rok 2025 ve francouzském senátu vzbudila pozornost myšlenka na daň z neproduktivního majetku. Ta by měla nahradit milionářskou daň z nemovitostí (platí ji ten, jehož nemovitý majetek přesahuje svou hodnotou 1,3 milionu eur).
Za neproduktivní majetek by se považovaly například „kapitál zamrzlý“ v nevyužívaných nemovitostech, luxus jako jachty, tryskáče nebo sbírky veteránů. A taky kryptoměny, které proponenti návrhu považují za „neproduktivní“ aktivum, protože ho lidé nepoužívají k ekonomické aktivitě, ale buď s nimi spekulují, nebo – a to je snad ještě horší – prostě hodlí, tedy drží a nehodlají pustit.
U kryptoměn konkrétně by se měl danit nerealizovaný zisk, tedy nárůst hodnoty krypta, které člověk drží. I když ho neprodá. Tedy čistě papírový zisk.
Nápad sice vzbudil hodně rozruchu, ale jestli má šanci se dostat aspoň do návrhu zákona, to se možná chvíli nedozvíme. Ve Francii mezitím padla vláda a politická situace je napjatá, takže zákonodárci budou mít chvíli asi jiné starosti. Historie nás ale učí, že špatné nápady neumírají nebo se rodí znovu a znovu.
Rychlovka pod čarou: Andrej Babiš vystoupil na mezinárodní kryptoměnové konferenci v Praze. A asi každý musí uznat, že projev mu někdo napsal skvěle. A když ho pak vidíte točit videa v tričku s obrovským oranžovým logem bitcoinu, nevěříte vlastním očím.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO