Bitcoin strmě vyskočil nad 73 000 dolarů, krok od nového historického maxima

Bitcoin dva obchodní dny v kuse strmě rostl, díky čemuž cena vzrostla téměř na 73 000 dolarů. Jednak se tím kurz dostává do rizikové oblasti, která se široce rozprostírá od 69 000 dolarů a jednak jsme krůček od historického maxima.

Cena bitcoinu projíždí tou zónou smrti jako nůž máslem, díky čemuž víme, že trh je v naprosté euforii. Jak je možné, že investoři najednou tolik naskakují do trhu? Jistou nápovědu nám dává dluhopisový trh.

Růst tržních výnosů byl na dluhopisovém trhu za říjen doposud signifikantní. Jenom na 10letých splatnostech dosahuje růst zhruba 0,5 procentního bodu, což je docela extrém. Co důležitého nám tedy naznačuje?

Dluhopisový trh nás varuje před inflací

Za prvé víme, že Fed to pravděpodobně přehnal, když snížil sazby o 0,5 procentního bodu a „paradoxně“ tím způsobili, že výnosy na delším konci výnosové křivky rostou. Jelikož agresivním snížením sazeb zvedli inflační očekávání. Inflace je tudíž zase téma dne.

Mimo to se ukazuje, že je reálná ekonomika v USA mnohem silnější. Dokonce se mluví o no landingu, místo soft landingu (měkké přistání) americké ekonomiky. Doposud byl dominantní narativ, že přijde měkké přistání.

Zajímavost :  Předpovídá Buffettův indikátor finanční krizi? Historické srovnání akciového trhu

Soft Landing

Soft landing, v kontextu americké ekonomiky, nemá všeobecnou přijímanou definici. Osobně chápu měkké přistání jako větší snížení tempa růstu HDP a mírný růst nezaměstnanosti. Zmiňuji tedy hledisko kvantitativní.

Pak zde máme prezidentské volby, kdy se u obou kandidátu předpokládá, že jejich politika bude vysoce inflační. Trh si to tedy kompenzuje vyššími prémiemi. Respektive jde o růst tzv. časové prémie. To znamená, že investoři požadují vyšší výnos v souvislosti s delší držbou cenných papírů.

Podle mě i nemálo pomohlo, že Trump má dle odhadů vyšší šanci na výhru. Prismatem kryptoměn je totiž mnohem lepší kandidát. Kamala Harris je v tomto ohledu dost v nelibosti.

Dynamika vývoje je pro nás klíčová, protože nás varuje před potenciálními riziky. Z měsíce na měsíc se nám dramaticky obměňuje očekávání, což z trhů dělá takové klubíčko emocí. Díky tomu můžeme být připraveni, protože jsme varováni. A před čím že vlastně?

To nikdo neví. Konkrétní události dopředu nevidíme.

Bitcoin posiluje na 73 000 dolarů

Bitcoin si agresivně kleští cestu k historickému maximu. Dva dny po sobě impulsní denní svíce, takže s takovým tempem by mohlo být nové ATH klidně zítra. Nicméně kurz BTC je zrovna v oblasti, kde často docházelo k nepříjemným obratům. Konkrétně jsme u rezistence, která se rozprostírá kolem 72 000 dolarů. Jedná se vlastně už pomalu o ATH hladiny, takže lze předpokládat silnější prodejní tlak.

Sentiment je ale vskutku příznivý. Současné FOMO by mohlo trh dostat hodně vysoko. Respektive alespoň nad historické maximum. Bitcoin však prozatím ještě nepřeskočil, takže nebudeme raději předbíhat. Čistě technicky je ale pravda, že je situace lepší a lepší.

Kupci perfektně vykupovali cenové propady, které se odehrály před několika dny. Jak jsem říkal, ty byly způsobeny právě nejistotou ohledně inflačního vývoje. Alespoň jsem to já takto vnímal.

Závěrem: Trh s BTC se vyvíjí podle plánu

Až na tu nervozitu z minulého týdne se bitcoin vyvíjí dle plánu. Jak říkám od začátku října, trh se nevyvíjí dle toho předešlého vzorce chování. Býci začali po hrozně dlouhé době získávat převahu a nyní je nemálo pravděpodobné, že cena bitcoinu pokoří dosavadní historické maximum.

Zajímavost :  Standard Chartered očekává růst bitcoinu až na 125 000 USD, když republikáni získají většinu v americkém Kongresu

Přesto se vyplácí myslet na rizika. Pamatujte, že nic není jistého. Rizika přetrvávají a podle mě není rozumné je ignorovat. Investuje do bitcoinu s rozumem.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO