Black Friday. Lov na zľavy alebo pasca? Radíme, ako nenaletieť podvodníkom a naozaj ušetriť
Na slovenskom trhu sa stretávame s podobne lákavými sloganmi ako “najväčšie zľavy” alebo “obrovské zníženie cien”.
Zľavy spočítajú z iných súm
Spotrebiteľská organizácia dTest opakovane upozorňovala na problémy spojené s uvádzaním zliav obchodníkmi. Častým nedostatkom je, že aj keď zákon na ochranu spotrebiteľov vyžaduje, aby obchodníci uvádzali cenu, za ktorú bol tovar predávaný 30 dní pred zľavou, nešpecifikuje, že samotná zľava musí byť vypočítaná práve z tejto sumy.
V praxi sa preto stáva, že obchodníci síce uvádzajú najnižšiu cenu v súlade so zákonom, ale zľavu počítajú z iných súm.
Pri väčšine ponúk predajcov sa spotrebitelia často stretávajú s informáciou, že zľava na tovar platí len do vypredania zásob. V takýchto prípadoch by však obchodníci mali zabezpečiť dostatočné množstvo tovaru na sklade.
Čítajte viac
“Fronty” pred obchodmi vystriedali obchodné centrá. Ako sa za 35 rokov zmenil nákupný svet (+tabuľka)
Nekalé obchodné praktiky
Ak by predajcovia lákali zákazníkov na zľavnené produkty, ktoré v skutočnosti nie sú dostupné, mohlo by to byť považované za nekalú obchodnú praktiku.
“Spotrebiteľ sa môže ľahko ocitnúť v situácii, keď si objedná tovar za výhodnú cenu, no následne dostane správu o tom, že produkt nie je dostupný. Ak už bol tovar zaplatený, má zákazník právo odstúpiť od zmluvy a požadovať vrátenie zaplatenej sumy,” upozorňuje odborníčka Eduarda Hekšová.
Spotrebiteľom sa odporúča postupovať uvážlivo aj pri nákupoch v akcii. “Niektoré praktiky síce nie sú v rozpore so zákonom, ale snažia sa ovplyvniť spotrebiteľov tak, aby verili, že daný tovar skutočne potrebujú a že ide o výnimočnú ponuku. Obchodníci to dosahujú napríklad použitím odpočítavania, ktoré naznačuje, do kedy zľava platí, čo môže vyvolať stres a viesť k impulzívnemu nákupu bez akéhokoľvek uváženia,” vysvetľuje Hekšová.
Ak spotrebiteľ zistí, že predajca nedodržiava zákonné požiadavky týkajúce sa zľavových akcií, môže sa obrátiť na príslušný kontrolný orgán, a tým je orgán Slovenská obchodná inšpekcia.
Pozrite si archívnu reportáž z 27. decembra o povianočných zľavách.
Pozor na podvodné stránky
Ak tomuto nákupenému šialenstvu nakoniec podľahnete, dávajte si pozor. Národný bezpečnostný úrad vyzýva ľudí, aby boli obozretní a nakupovali len na overených stránkach.
“Podvodníci si vedia vyrobiť stránky, ktoré vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť. Časté sú aj phishingové e-maily spojené s lákavými výpredajmi,” upozorňuje NBÚ.
Ak pri nakupovaní počas Black Friday alebo Cyber Monday nájdete podvodnú stránku, nahlásiť ju môžete Národnému bezpečnostnému úradu – konkrétne Národnému centru kybernetickej bezpečnosti.
NBÚ radí, čo si všímať, aby ste sa nenechali oklamať:
1. Nakupujte od oficiálnych predajcov a čítajte recenzie.
Prečítajte si recenzie na stránku a zamerajte sa najmä na negatívne recenzie. Pozitívne si mohol obchodník vytvoriť sám.
2. Ak je to príliš dobré, možno to nebude pravdivé.
Láka vás stránka na ceny, ktoré nekorešpondujú s cenami u ostatných predajcov? Mali by ste sa jej vyhnúť.
3. Pozor na spôsob platby.
Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú zákazníkom viaceré možnosti platby (kartou, na dobierku, prevodom alebo pri osobnom prevzatí).
4. Majte špeciálnu kartu na online nákupy.
Oplatí sa vám, ak nakupujete často. Na takejto karte by ste mali mať len obmedzenú výšku finančných prostriedkov a limit na platenie. Ešte lepším riešením je používanie jednorazových virtuálnych platobných kariet.
5. Nevypĺňajte zbytočné osobné údaje.
Seriózny online obchod od vás nežiada viac osobných údajov, ako je nevyhnutné pre doručenie objednaných produktov.
6. Všímajte si odkaz stránky v prehliadači.
Sústreďte sa na preklepy, ale aj na symbol zámku, ktorý by sa pri ňom mal nachádzať – ak sa nachádza, stránka má https protokol.
7. Pozornosť venujte informáciám na stránke.
Musia na nej byť obchodné podmienky, fakturačné údaje či kontakty na predajcu a zákaznícky servis. Ak chýbajú, odíďte z nej. Pozor dávajte aj na preklepy a chyby v texte.
8. Aká stará je doména?
Ak bola doména registrovaná iba niekoľko dní pred tým, ako začala ponúkať produkty alebo len pár dní pred Black Friday, môžete to považovať za podozrivé. Overiť si to môžete napríklad tu: https://www.whois.net.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO