Blíži sa čas novej Pellegriniho snímky s kaprom. Podmienky vianočného predaja sa zmenili
Vlaňajší spor o kapra nastavil nové pravidlá.
BRATISLAVA. Kde a ako sa budú pred Vianocami predávať kapry, už nezávisí len od obchodníkov, ale aj od politikov. Známe zatiaľ je, kde zákazník živého kapra nedostane. Inde sa už s predajom začalo.
Rokmi zažitý spôsob predaja kaprov v kadiach pred obchodom s potravinami sa zmenil vlani. Kauza Kaprie peklo rozdelila ľudí a politikov podobne ako diskusia o uvoľňovaní pravidiel strieľania medveďov.
Ešte začiatkom novembra minulého roka ukázal Slovenský rybársky zväz spojenectvo s vtedajším predsedom vládneho Hlasu Petrom Pellegrinim, v tom čase aj šéfom parlamentu.
Pellegrini sa zúčastnil na výlove rýb pri Číčove neďaleko Komárna, aby podporil ich predaj. Rybári ho tam obradne prijali do svojich radov. Išlo o jednu z akcií, ktoré už vtedy naznačovali Pellegriniho zámer kandidovať za prezidenta.
“Verím, že postupne na Slovensku zvýšime tradíciu zaraďovať chutné slovenské ryby do nášho jedálneho lístka. A nielen cez sviatky,“ vyhlásil Pellegrini. Tvrdil, že domáce sladkovodné ryby sú isto lepšie ako dovážané morské, často plné chemikálií.
Kauza Kaprie peklo
Menej už rybárov potešila kampaň ochranárskej organizácie Humánny pokrok s názvom Kaprie peklo. Spojená bola s petíciou a vyzývala na zákaz predaja živých rýb pred Vianocami s tým, že ide o týranie.
Obchodné reťazce oznámili, že živé ryby predávať nebudú a ich predaj na svojich pozemkoch nepovolia ani iným firmám.
Tento stav platí aj pred tohtoročnými Vianocami. Redakcii to potvrdili Billa, Kaufland, Lidl aj Tesco. Zákazníkom odkazujú, že v ich predajniach si môžu vybrať z chladených a mrazených rýb rôznych druhov vrátane kapra.
Žilina vlani ako prvé mesto na Slovensku oznámila, že predaj živých rýb na svojich pozemkoch tiež nepovolí.
Rybári našli spojenca vo vládnom Smere, ktorý ich podporoval aj v minulosti. V polovici decembra minister pôdohospodárstva Richard Takáč oznámil, že otvoria po Slovensku zhruba päťdesiat stánkov s predajom živých kaprov. Vznikla petícia za zachovanie predaja.
Obchodné reťazce Takáč vyzýval, aby svoj postoj prehodnotili. „Nemôžeme vytvárať kroky na to, aby sme zamedzovali občanom, aby si tieto ryby kúpili,“ vyhlásil.
Nie ste naši kamaráti
Ministerstvo SME v utorok neodpovedalo, či plánuje rozbehnúť stánkový predaj kaprov pred Vianocami aj tento rok. Vyjadrovať sa najskôr nechcel ani prezident Združenia chovateľov rýb Miroslav Šlenc. “Vy pracujete pre Humánny pokrok, nie ste naši kamaráti,” reagoval na adresu SME.
Bližšie svoje slová nevysvetlil. Pokračoval, že za rozhodnutím reťazcov nie je ochrana kaprov, ale skutočnosť, že predaj živých rýb je pre ne nevýhodný. V krátkom telefonáte Šlenc napokon potvrdil, že stánky pred Vianocami otvoria opäť. Fungovať by mali od polovice decembra.
Kde budú predajné miesta, zatiaľ nie je známe. Na internetovej stránke združenia je mapa aj s vyznačením vianočného predaja. Zatiaľ však nie je aktualizovaná.
S kaprom do vane
Miestom, kde už možno kapra kúpiť, sú tradičné rybárstva, ktoré sú otvorené celoročne. Rodinné rybárstvo Vaicenbacher v Stupave pri Bratislave funguje od roku 1991. Za ten čas zažili tri veľké povodne. Septembrová z tohto roka bola najvážnejšia, väčšie škody však firme nespôsobila.
“V rybníku má kapor chlad, tmu a ticho, na to je zvyknutý. Vo vani nedostane ani jedno z toho.
„
Zákazníci podľa skúseností Juraja Vaicenbachera preferujú nákup živej ryby, ale so spracovaním priamo na mieste. V rybárstve kapra odborne usmrtia a spracujú podľa požiadaviek kupujúceho.
Takí, čo si odnášajú živú rybu so sebou, chodia až na poslednú chvíľu, po 20. decembri. “Nikto by asi nechcel mať vyblokovanú vaňu s kaprom na dva týždne,” hovorí.
Kúpu živej ryby odporúča Vaicenbacher pod podmienkou, že bude mať vytvorený určitý komfort. “V rybníku má kapor chlad, tmu a ticho, na to je zvyknutý. Vo vani nedostane ani jedno z toho.”
Vianočný predaj
V typickej červenej zástere v pondelok obsluhuje Vaicenbacher jedného z prvých vianočných návštevníkov. Ten si pýta pribaliť aj pár šupín pre šťastie. Cena je rovnaká ako vlani, 6,5 eura za kilo kapra. Šéf rybárstva však pripúšťa, že pred Vianocami ešte zľavia.
Vyratúva, že po spracovaní ryby tvorí odpad asi polovicu pôvodnej hmotnosti. Pri trojkilovom kaprovi to vychádza takmer desať eur na 1,5 kilogramu čistej suroviny. Zároveň je však s kaprom veľa práce. Kým dorastie, trvá to aspoň tri roky.
Vianočný predaj sa v Stupave rozbieha okolo 20. novembra. V prevádzke majú prepracovaný systém, jeho súčasťou je aj automatická triedička, ktorá umožňuje s rybami čo najmenej manipulovať, aby sa nepoškodili. Vaicenbacher ju navrhol sám a zostrojil s pomocou priateľov.
Za oči nechytať, do rieky nepúšťať
Aktualizované pravidlá pre stánkový predaj kaprov zverejnila minulý týždeň Štátna veterinárna správa. Ryby má podľa nich personál zabíjať v osobitnom priestore (za plentou) mimo dohľadu zákazníkov, najmä detí.
Ryby sa nesmú chytať za oči a žiabre. Z vody sa nesmú vyberať inak ako v podberáku. Majú ich držať vo vhodných nádobách, kde na štvorcový meter pripadá najviac 200 kilogramov živých rýb.
Teplota vody by sa mala pohybovať od päť do desať stupňov Celzia. Na viditeľnom mieste musí byť vyznačená informácia, že veterinárna správa odporúča, aby si kupujúci dal rybu usmrtiť na predajnom mieste.
Pri prenose živej ryby je vhodné uprednostniť priedušné tašky z prírodných materiálov, nie igelitky. Veterinári tiež upozorňujú, že občasný zvyk vypúšťať kúpené ryby do prírodných vodných tokov, aby sa “zachránili pred smrťou”, nie je dobrý nápad. Nie sú pripravené na prezimovanie a má to pre ne smrteľné dôsledky.
Kapor ako člen Smeru
V decembri 2002 sa súčasný premiér Robert Fico pre TASR vyznal, že mu je s pribúdajúcimi rokmi čoraz viac ľúto, keď zabíja na Vianoce kapra, ktorý im doma plával vo vani. Dodal, že keď sa raz nahnevá, ušetrí kaprovi život a hodí ho do Dunaja. Zabíjať rybu vo vianočnej atmosfére sa mu vtedy zdalo veľmi zvláštne.
Pellegrini, ktorý je dnes už prezidentom, vždy pred Vianocami zverejňuje na sociálnych sieťach fotografie, ako bol zháňať živého kapra na štedrovečerný stôl. Tradíciu každoročne dodržiaval spolu so súčasným poslancom Smeru Ľubomírom Vážnym.
Keď v roku 2014 viedol ministerstvo pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru, zaplatil štát veľkú kampaň na podporu predaja rýb chovaných na Slovensku. Vyšla na 180-tisíc eur, viditeľný efekt však nepriniesla.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO