Bol jediný zo Šimkovičovej nominantov, ktorý chodil na Radu FPU. Ministerka ho odvolala

Jána Hrkúta mali inštruovať, aby na zasadnutia nechodil.

BRATISLAVA. Šimkovičovej čistky neobchádzajú ani jej vlastných nominantov. Ministerstvo kultúry odvolalo z Rady Fondu na podporu umenia (FPU) Jána Hrkúta, ktorý pôsobí na katedre filozofie Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Do Rady ho pritom vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) v auguste v balíku svojich šiestich nominantov. Filozof Hrkút bol z novo-vymenovaných ľudí jediný, ktorý sa zúčastnil na zasadnutiach Rady a mal záujem na fungovaní fondu.

Minulý týždeň totiž už druhýkrát za sebou nebola Rada FPU uznášaniaschopná, zablokovali ju najmä noví nominanti ministerstva, ktorí sa nezúčastnili na rokovaniach. Prvý raz v histórii fondu rada nevedela po sebe opakovane prijímať rozhodnutia.

Súvisiaci článok Šimkovičovej ľudia už druhýkrát neprišli na zasadnutie rady FPU. Výzvy sa odkladajú na neurčito Čítajte 

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Pokusy o inštruovanie

“Boli pokusy ma inštruovať, aby som sa zvolaných zasadnutí fondu nezúčastnil, čo som odmietol. Pred jedným zo zasadnutí Rady Fondu mi prišla WhatsApp správa, podpísaná „Lukas Machala“, na ktorú som nereagoval,” opísal pre SME Hrkút s tým, že ako člen Rady fondu konal na základe presvedčenia, že ide o nezávislý orgán, do činnosti ktorého nesmú zasahovať držitelia politickej moci.

Zajímavost :  Kde chce vláda získať 2,7 miliardy eur? Pozrite si prehľad opatrení

Dôvod odvolania mu však nie je známy. Z ministerstva ho zatiaľ (streda poobede, pozn. red.) nikto oficiálne nekontaktoval. O existencii odvolacieho dekrétu s utorkovým dátumom ho informoval riaditeľ FPU Róbert Špoták.

Denník SME oslovil s otázkou o dôvodoch odvolania rezort kultúry, na stanovisko čaká.

“S pani ministerkou Šimkovičovou ani s pánom Machalom som sa nikdy nestretol a ani nekomunikoval,” vysvetlil Hrkút.

Členstvo v rade prijal, pretože verí, že je správne angažovať sa v otázkach verejného záujmu. “Musíme sa totiž usilovať o kvalitné verejné inštitúcie, vrátane tých, ktoré finančne podporujú rozvoj kultúry a umenia. Aj vtedy, ak to vyzerá márne, aj vtedy, keď vás odvolajú,” konštatoval.

Rada je najvyšším orgánom fondu, v jej kompetenciách je zvolenie a odvolanie riaditeľa, vymenovanie a odvolanie členov odborných komisií a po novom rozhoduje namiesto odborných komisií aj o pridelených dotáciách, rozdeľuje 30 miliónov eur.

Ministerka už na Hrkútovo miesto menovala novú členku rady, Ivetu Babjakovú, ktorá je riaditeľkou Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.

Zrušené zasadnutia rady

Rada FPU nebola minulý týždeň už druhýkrát po sebe uznášaniaschopná. Ani na augustovom, ani na septembrovom zasadnutí rady sa nezúčastnili takmer všetci noví členovia.

„Nikto z členov rady, dokonca ani tí, ktorí sú v rade od začiatku fungovania FPU, si nepamätá, že by takáto situácia nastala,“ povedal minulý týždeň pre SME Špoták.

Spustenie grantových výziev na budúci rok sa preto odložilo na neurčito. Nezriaďovaná a nezávislá kultúra ako aj tvorcovia sú však zvyčajne plne závislí od grantov a časové sklzy im môžu spôsobiť komplikácie v organizácií podujatí či v tvorbe diel.

Zajímavost :  Agentura předpovídá jaderný růst. Poroste podíl malých reaktorů

V poradí tretie, stredajšie zasadanie v novom zložení Rady, už prebehlo.

V minulosti mala rada FPU deväť členov. Po zmene zákona, ktorý presadil poslanec SNS Roman Michelko, má rada trinásť členov. Až sedem z nich bez návrhu vymenúva ministerka, piati sú nominantmi odborníkov a jeden člen rady má po novom zastupovať aj samosprávy.

Ministerstvu kultúry sa však doposiaľ podarilo obsadiť iba miesta šiestich členov bez návrhu. Siedmeho člena ani zástupcu samospráv ministerstvo dosiaľ nevymenovalo. Z trinásťčlennej rady je teda vymenovaných iba jedenásť ľudí.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO