Bratislava 2025: Električka do Petržalky, drahšia MHD, viac parkovísk a Nový Istropolis
Otvorí sa aj plaváreň na Pasienkoch.
BRATISLAVA. V novom roku bude Bratislava meniť územný plán, aby umožnila výstavbu na Petržalskom brehu Dunaja, pri prístave aj bývalom priemyselnom areáli pri Novej Cvernovke.
Vydrica bude pokračovať v nastolenom tempe a v ďalších fázach sa postupne napojí na historické centrum mesta.
O krok bližšie k realizácii sa posunie aj plánovaná električková trať pred budovou národného divadla.
Pozornosti sa dočkajú aj letné kúpaliská a kúpele Grossling majú za sebou už všetky búracie práce.
V článku sa dočítate:
- čo bude s koncertnými garážami pod Prístavným mostom,
- aké zmeny a na ktorom úseku čakajú Šancovú ulicu,
- aké dopravné obmedzenia nastanú na Kollárovom námestí,
- ako pokročili plány pre TIOP Ružinov a Lamačská brána.
Začne rásť Nový Istropolis, Palma si počká
Nekultúrny čin, tak označil búranie Domu odborov Istropolis v roku 2022 Spolok architektov Slovenska. Nový Istropolis by mal začať rásť na stavenisku už v lete. Kongresové centrum s obytnými a administratívnymi budovami navrhol developer Immocap.
Stavať sa bude aj na pozemku, kde teraz stojí Dom techniky, v ktorom sídli supermarket. Obyvatelia Trnavského mýta sa však podľa riaditeľa developmentu Jakuba Gossányiho nemusia báť, že nebudú mať po ruke obchod.
„Prvú dokončenú budovu plánujeme otvoriť s kapacitne a ponukovo väčším supermarketom, až potom pristúpime k asanácii budov,” ubezpečuje Gossányi.
Developer sľubuje, že do zóny prinesie okrem kancelárií a bývania aj modernú kultúrno-spoločenskú halu, verejné priestranstvá a viac zelene. Nový Istropolis projektuje ako komunitný priestor s novými vnútroblokmi aj fontánami. Gossányi tiež vyhlásil, že bude zónou bez áut.
Nová štvrť v Bratislave. Pri Dunaji vzniknú tisícky bytov aj kancelárie Čítajte
Výstavba na petržalskom brehu Dunaja ešte roky nehrozí. Štvrť Nové lido prejde v nasledujúcom roku len procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), dúfa hovorca developera J&T Real Estate.
Rovnako tak verí, že úspešne prebehne aj zmena územného plánu zóny. Územie bude dovtedy len udržiavať a vykonávať na ňom prieskumy. Pohyb ľudí ani dopravu by to ovplyvniť nemalo.
Stavať sa ešte nebude ani v bývalom priemyselnom areáli Palma pri Bielom kríži a Novej Cvernovke.
Developer Corwin nemá ešte všetky potrebné stavebné povolenia, prvé by mal získať na jar 2025, a to na prvú etapu projektu. Ako prvé vyrastú kancelárske budovy, až potom byty. Developer čaká aj na zmeny územného plánu zóny, ktorý v súčasnosti vníma územie stále ako priestor na budovanie priemyslu.
Developer Lucron koncom roka dokončil prvú časť Vydrice pod Bratislavským hradom. Druhú a tretiu etapa čakajú ešte povolenia. Po ich dokončení sa podhradie scelí s historickým centrom mesta. Očakáva sa aj obnova pamiatky Vodná veža, ktorá patrí k najstarším súčastiam Bratislavy.
Dokončená časť Vydrice prináša do oblasti aj podzemnú garáž s 257 miestami, ktoré môže využívať aj verejnosť. V priebehu budúceho roka tu otvorí dvere aj viacero prémiových reštaurácií a potravín.
Keď sa rozbehne výstavba na Mlynských nivách, centrum undergroundu zrejme zanikne Čítajte
Výstavba v zóne Mlynské nivy, ktorá sa začína na Košickej a končí kúsok za Bajkalskou ulicou, začne až po zmene územného plánu. Magistrát očakáva, že úprava by mala prebehnúť v roku 2025.
V lokalite sa nachádza aj zimný prístav, ktorý by sa mal tiež prebudovať na novú mestskú štvrť, čomu bude tiež prechádzať zmena územného plánu. Štát počíta s výstavbou nového prístavu vo Vlčom hrdle.
V zóne ležia aj garáže pod Prístavným mostom, ktoré sú už viac než tridsať rokov pódiom pre nezávislú hudobnú scénu. Svoje skúšobne tu mala napríklad aj kapela Iné Kafe. Pozemky pod garážami vlastní hlavné mesto, ktoré ich plánuje po zmene územného plánu majetkovo vyrovnať. Garáže tak nahradí park.
„So zástupcami hudobníkov a organizátorov koncertov sa diskutovalo, že po zmene ÚP spoločne s mestom bude určený priestor pre usporadúvanie DIY koncertov a mesto bude takisto hľadať možnosti pre vytvorenie možností zriadenia skúšobní pre hudobníkov,” tvrdí Bubla.
Na Šancovú nový asfalt a k cestám viac parkovísk
Po hĺbkovej oprave Račianskej cesty sa bude v novom roku modernizovať aj Šancová ulica, a to v úseku od Smrečianskej po Filiálne nádražie.
Mesto plánuje rekonštruovať vodovodné a plynovodné zariadenia, čo bude sprevádzať aj pokládka nízkohlučného asfaltu.
PAAS 2025
- Zóna Nové Mesto – Ľudová štvrť má spustenú registráciu kariet, ostrá regulácia by sa mala začať 22. januára.
- Prvý návrh zóny Ružinov – Pošeň čaká na verejné online prediskutovanie s obyvateľmi v januári.
- V Petržalke sa PAAS rozšíri na sídliská Háje 2 a Háje 3.
- Budúci rok sa pripravuje aj regulácia sídliska v Lamači, zóny Staré Mesto SM2 Hrad – Slavín a v dvoch etapách aj regulácia Dúbravky.
- Regulácia sídliska Dlhé diely v v Karlovej Vsi prebehne v troch fázach.
„Orientačne by sa s prácami mohlo začať na prelome februára a marca s plánovaným ukončením prác do konca augusta. V prvom kvartáli taktiež bude pokračovať dokončovanie modernizácie Púchovskej v kooperácii s Bratislavskej vodárenskej spoločnosti,” informuje Bubla.
Dokončenie kanalizácie na Vajnorskej ceste v úseku od Českej po Budyšínsku sa predpokladá na prvý štvrťrok 2025.
Mesto v tomto roku otvorilo parkovisko P + R pod Prístavným mostom. Pripravuje výstavbu parkoviska P + R v lokalite Janíkovho dvora, teda budúcej konečnej zastávke električiek v Petržalke, pri Zlatých pieskoch v blízkosti pešej lávky ku konečnej električky číslo 4 a na Mlynských nivách v okolí Bajkalskej.
Zámer výstavby päťpodlažného parkovacieho domu P + R pri zoo je v konaní EIA.
Do marca 2024 by mal byť dokončený prvý parkovací dom v rámci mestskej parkovacej politiky PAAS. Magistrát ho stavia v súčinnosti s mestskou časťou Karlova Ves na ulici Ľudovíta Fullu v okrsku Dlhé diely.
Rozpracované sú aj projekty na parkovacie domy na Wolkrovej v Petržalke a Saratovskej v Dúbravke.
Na Kollárovom námestí sa začne s výstavbou podzemných garáží, čo v budúcnom roku prinesie aj dočasné dopravné obmedzenia. Približne od januára sa areál parku na námestí oplotí a bude nepriechodný.
„Zároveň však spoločne s magistrátom hľadáme optimálny spôsob nastavenia dočasných peších komunikácií cez plochu námestia nezabratú realizáciou projektu, aby nebolo potrebné obchádzať celé námestie,” hovorí pre SME Michal Maštena zo spoločnosti Parking House.
Developer bude informácie o postupne prác aj obmedzeniach v dopravnom uzle Kollárovo námestie postupne zverejňovať na webe kolarko.sk.
Po presadení stromov z hornej časti parku sa prvý polrok 2025 vykoná archeologický prieskum a nasledovať bude prekládka vodovodu a kanalizácie. Developer prekládku odhaduje na jeden až dva mesiace, pričom bude potrebné uzavrieť ľavý jazdný pruh.
V druhom polroku budú pokračovať výkopové práce aj zakladanie jamy, odhadované trvanie bude do konca roka 2025. Následne developer začne konštrukčné stavebné práce. Odhadovaný čas dokončenia celej stavby je štvrtý kvartál 2026.
Nové električkové trate aj železničné terminály
Petržalská električky by mala začať premávať na jar. Na trati však v tom čase nebudú ukončené ešte všetky stavebné práce. Dokončiť treba ešte chodníky, cyklotrasu a prístrešky.
Na trať do Petržalky sa bude na Šafárikovom námestí napájať aj predĺženie električkovej trate, ktoré mesto bude viesť pred budovou Nového SND. Predĺženie bude viesť cez zónu Mlynské nivy a napájať sa bude na ružinovskú električkovú radiálu. Mesto plánuje hodnotiacu správu EIA celého projektu predložiť okresnému úradu v januári.
„Na žiadosť SND sme vypracovali štúdiu realizovateľnosti a na jej základe vypracovávame konkrétne technické riešenia realizácie. Tieto technické riešenia plánujeme prezentovať vedeniu divadla a následne v spolupráci s SND dopracovať technické riešenie do maximálnej podrobnosti,” avizuje Bubla.
Terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Ružinov nateraz čaká na spracovanie dokumentácie pre stavebné konanie. Proces zdržalo aj územné konanie, v ktorom vzniesla námietky súkromná firma, ktorá s terminálom susedí. Železnice SR (ŽSR) predpokladajú ukončenie projektovej prípravy počas roka 2025 a začiatok realizácie v roku 2026.
TIOP vyrastie medzi Vrakunskou cestou a Galvaniho ulicou a jeho súčasťou bude aj železničný podchod s výťahmi.
Terminál Lamačská brána na opačnej strane mesta v Boroch brzdili majetkovo-právne spory medzi mestom a ŽSR. Po rokovaniach dospeli obe strany k dohode, potvrdila pre SME hovorkyňa železničiarov Petra Lániková.
„Musíme brať do úvahy aj negatívne dopady na Grafikon vlakovej dopravy z dôvodu výlukových prác, ktoré budú potrebné. V súčasnosti prebiehajú čiastkové výlukové práce v úseku od železničnej stanice Bratislava hlavná stanica cez Bratislava-Lamač, ŽST Devínska Nová Ves až po ŽST Zohor,” vysvetľuje Lániková s tým, že v opačnom prípade by došlo ku kolapsu železničnej dopravy na Záhorí.
ŽSR nateraz aktualizuje projektovú dokumentáciu k TIOP v Boroch a koncom roka očakáva spustenie prípravných práv, ako výrub drevín a budovanie prístupových ciest na stavenisko.
MHD bude v novom roku hľadať peniaze
Jednosmerné a obojsmerné električky, kĺbové autobusy s dieselovým, CNG aj elektrickým pohonom a 49-metrové megaelektričky. Dopravný podnik Bratislavy (DPB) zrealizoval koncom roka 2024 viacero verejných obstarávaní, vozidlá však objedná až po tom, čo si zabezpečí financie.
Nový rok bude pre DPB hlavne o hľadaní peňazí, ktoré chce získať z Programu Slovensko alebo Plánu obnovy.
Nastanú však aj zmeny v trasovaní niektorých liniek. Po dokončení predĺženia trate v Petržalke bude električka číslo 3 končiť na Janíkovom dvore, čo vyústi do optimalizácie vybraných autobusových liniek, akých, o tom bude DPB v predstihu informovať.
K zdražovaniu lístkov v rámci integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja dôjde od 1. marca. Na cenách sa odrazí vyššia DPH, transakčná daň aj inflácia.
„Ide teda o zvýšenie cestovného vynútené konsolidačným balíčkom vlády,” komentuje zdražovanie hovorca DPB Jozef Vozár.
Najpoužívanejší 30-minútový lístok zdražie o 10 centov, čiže v prípade papierového lístka z 1,10 eura na 1,20 eura. Ide o zvýšenie ceny o približne 10 percent.
O rovnaký podiel stúpne aj cena ročnej električenky, a to na sumu 263 eur. „Stále bude stáť menej, ako stála v roku 2018,” dopĺňa Vozár.
Zvyšné cestovné lístky zdražejú v priemere o 12,6 percenta. Výnimku majú len študentské električenky, ktorých sa zvyšovanie cien nedotkne. Cenník s konečnými cenami však nie je stále potvrdenými všetkými prepravcami, o konečných cenách sa teda ešte rokuje.
Otvorenie plavárne a čo bude s kúpeľmi Grössling
Bratislava má len jeden 50-metrový bazén vyhovujúci olympijským štandardom. Plaváreň Pasienky je už vyše roka zatvorená pre hĺbkovú rekonštrukciu. Stavebné práce podľa mesta utíchnu koncom januára 2025 a následne by mala byť plaváreň prevádzkyschopná.
„Zostáva ešte zhotovenie obkladov stien, položenie dlažby a drobné dokončovacie práce,” avizuje hovorca mesta Peter Bubla. Popri tom sa bude ešte do konca mája pracovať na menšom výučbovom 25-metrovom bazéne.
V rámci rekonštrukcie za vyše dva milióny eur nechal magistrát hlavného mesta vymeniť bazénovú techniku v strojovni, opravil prepadajúcu sa strechu aj obloženie vnútrajška plavárne. Pribudnúť by mala aj kaviareň.
Obnova čaká aj kúpalisko Krasňany.
„Máme obstaraného aj dodávateľa na dokumentáciu pre realizáciu stavby, pričom v roku 2025 plánujeme objednať aj jej dodanie od vysúťaženého dodávateľa,” hovorí Bubla.
Na Zlatých pieskoch bude mesto pokračovať v rozvoji kempingu, v ktorom modernizuje sociálne a ubytovacie zariadenia.
Kúpeľom Grössling sa už viac ráz presunul termín prác. Zdvihli sa ceny materiálov a procesy zdržali aj pripomienky susedov, ktorí sa obávali toho, že kúpele im do lokality pritiahnu hluk.
„V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na generálneho dodávateľa, bol začatý proces notifikácie na Európsku komisiu a je rozbehnuté stavebné konanie. Zároveň boli ukončené všetky plánované predstihové práce, ako sú búracie práce nenosných konštrukcií, obnova komína či reštaurátorská obnova hodnotných prvkov. Rovnako sú ukončené aj všetky projektové práce,” dodáva Bubla.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO