Bratislava bude mať centrum architektúry a urbanizmu. MIB ho otvorí na jeseň

Na priestor prispejú aj developeri.

V pražskom CAMP-e (Centre architektúry a mestského plánovania), ktorý je súčasťou Inštitútu plánovania a rozvoja hlavného mesta Prahy, je aj počas bežného dňa živo. Podobné centrum plánuje aj Bratislava.

Od deviatej do deviatej si môžu ľudia v Prahe prísť pozrieť výstavu, pracovať v spoločnom priestore, listovať v knihách o urbanizme alebo si na interaktívnej mapke pozrieť prehľad stavebných zámerov v meste.

Pravidelne sa tam konajú prednášky, premietania filmov či výtvarne dielne a diskutuje sa tu o prítomných či budúcich podobách českej metropoly.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Priestor na predstavenie mestských tém, výstavy či diskusie o novom územnom pláne sa Metropolitný inštitút Bratislavy chystá vytvoriť na rohu Štúrovej a Medenej ulice. Volať sa bude TU-BA (Tu v Bratislave) a otvoriť by ho mali na jeseň.

MIB nedávno informoval, že podpísal všetky zmluvy na zabezpečenie priestoru a financovania. Zaplatia ho externí partneri, medzi ktorými sú aj developeri ako JTRE, Lucron či Penta.

Metropolitný inštitút upozorňuje, že partnerom nevzniká žiadny nárok na zásahy do programu.

„Sme radi, že máme takú veľkú podporu od odbornej verejnosti, ktorá vidí zmysel v existencii centra pre architektúru a plánovanie. Potvrdzuje to aj dopyt po tejto spoločnej platforme, ktorá Bratislave chýbala,” hovorí riaditeľka inštitútu Petra Marko.

Čakajú konkrétne diskusie

Metropolitný inštitút pôsobí pri magistráte už takmer šesť rokov, o jeho práci sa však verejnosť doteraz mohla informovať najmä cez sociálne siete či webstránku.

TU-BA bude mať úžitkovú plochu 323,3 štvorcových metrov. „Jej súčasťou bude kaviareň a infozóna, čitáreň, multifunkčný priestor pre prednášky, diskusie, výstavy či konferencie a priestor, v ktorom časom pribudne fyzický model mesta,“ informuje za MIB Eva Hapčová.

Prístupný bude aj mimo podujatí, otváracie hodiny ešte spresnia.

Interiér priestoru navrhlo architektonické duo Kristína Tomanová a Táňa Kuva zo štúdia Diagram.

„Zadanie nás, samozrejme, navádzalo vytvoriť priestor pre architektov, ale na prvom mieste je pre nás návštevník. Preto sme sa snažili, aby priestor pôsobil veľmi prehľadne, transparentne a voľne, aby sa tam čo najväčší počet ľudí cítil dobre,“ hovorí Kristína Tomanová.

V hlavnom meste sa začína s prípravou nového územného plánu, ktorý musí byť podľa zákona schválený do roku 2032.

Námestníčka primátora Lenka Plavuchová Antalová hovorí, že centrum bude neutrálnou pôdou, kde sa môžu stretávať architekti, odborníci a developeri so zástupcami mesta či občanmi a viesť „konkrétne diskusie o abstraktných témach“ rozvoja mesta, územného plánovania, bývania či verejných priestorov.

Hovoria, že ešte aj ušetria

Na rozdiel od českého CAMP-u, bratislavská TU-BA nebude financovaná z verejných zdrojov. Hlavnými partnermi sú JTRE, Lucron a Nadácia Penta, ďalšími Alto real estate, Corwin, Cresco, Immocap, ITB Development, Vi Group, YIT.

MIB tvrdí, že tak chce šetriť verejné peniaze. Aj nedávnu mestskú urbanistickú štúdiu Mlynské nivy zaplatili súkromníci. Namiesto toho, aby si každý developer spracoval samostatnú štúdiu ako základ pre zmeny a doplnky, MIB vypracoval jednotnú, v ktorej sa zladili záujmy vlastníkov pozemkov a mesta.

Inštitút však o ničom nerozhoduje a nevydáva za mesto stanoviská.

Hlavní partneri, ktorí prispejú na TU-BA najvyššími čiastkami, napríklad 100-tisíc eur, majú v zmluve, že môžu priestor bezplatne využiť na dve vlastné podujatia ročne. Dramaturgiu musí schváliť MIB.

Priestor sa bude dať prenajímať aj komerčne s súlade s dramaturgiou TU-BA.

Partneri tiež môžu priestor bezplatne využiť na prezentácie výsledkov posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie.

„Program a obsah TU-BA bude dofinancovaný aj s pomocou medzinárodných grantov, cez ktoré MIB rozširuje aktivity v oblasti výskumu a vzdelávania,“ dopĺňa Hapčová.

Hlavným odborným partnerom je pre TU-BA Inštitút Slovenskej komory architektov.

Na programe budú spolupracovať aj so združeniami ako Archtung, CAMP, Cyklokoalícia, FAD STU, Inštitút aplikovanej ekológie, Inštitút pre pasívne domy, Klimatická koalícia, Klíma ťa potrebuje, Punkt, Slovak Green Building Council, Singularch, Smart Cities Club či VŠVU.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO