Bratislava opravila Georgievitsov palác, okrem ZUŠ sa tam už dostane aj verejnosť

V paláci pribudla presklená koncertná sála.

Po komplexnej oprave otvorilo hlavné mesto vo štvrtok Georgievitsov palác na Panenskej ulici, kde sídli Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta. Národná kultúrna pamiatka bola dlhodobo v dezolátnom stave, jej pravé krídlo bolo 20 rokov zavreté.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Pri rekonštrukcii obnovili všetky priestory budovy aj nádvorie a v podkroví pribudla nová koncertná sieň.

V paláci pribudol aj nový Dom hudby, ktorý bude spravovať Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Časť priestorov sprístupnení cez Open call BKIS, ale aj komerčné prenájmy. V lete sa na umeleckú scénu premení aj nádvorie.

„Mesto dokázalo tri v jednom: ochránilo hodnotnú pamiatku, investovalo do zlepšenia školy a ešte aj vybudovalo nový kultúrny priestor,” hovorí projektant rekonštrukcie Matúš Ivanič.

Náklady dosiahli 5,9 milióna eur, z čoho milión eur bola dotácia od ministerstva kultúry a zvyšok zaplatilo mesto, ktoré obnovuje umelecké školy a centrá voľného času.

Palác zúfalo potreboval obnovu

Georgievitsov palác postavili v evanjelickej štvrti koncom 19. storočia. Po druhej svetovej vojne sa stal sídlom bulharskej základnej školy, neskôr odsťahovala na Záporožskú ulicu.

Od začiatku 90. rokov sa škola o palác delila s najstaršou bratislavskou ZUŠ, ktorá sa sem presťahovala z Františkánskeho námestia.

ZUŠ Miloša Ruppeldta bude čoskoro oslavovať 105. výročie. „Keď si prelistujem kroniku školy, uvedomím si, že po celý čas svojej existencie sa potýkala s problémom vhodných priestorov,“ hovorí riaditeľka školy Alexandra Pažická.

Zajímavost :  Konsolidačný balík, ktorý prináša nové dane, bol podľa analytikov prijatý v hodine dvanástej. Postačí, no má nedostatky

Na Panenskej zatekala strecha, steny boli plesnivé, statika narušená. Počas opravy kompletne vymenili strešný plášť, vybudovali nové kanalizačné rozvody, vodovod, kúrenie. Interiér obnovovali reštaurátori, repasovala sa pôvodná kamenná dlažba, pribudli bezbariérové úpravy, opravili balkóny a obnovili fasádu.

Modernizáciou prešli aj triedy, pribudli akustické panely či nové zariadenie. Počet učební, ktoré navštevuje asi 700 žiakov, sa zvýšil na 38, nechýbajú skúšobne, špeciálne učebne, napríklad pre zbor a orchester či pre bicie.

Jednou z noviniek je vybudovanie koncertnej sály s presklenou strechou v podkroví. Presklená je aj jej podlaha, ktorá zároveň tvorí svetlík pre stred budovy.

Riešenie so svetlíkom je typické pre dobu vzniku paláca. „Vo vnútorných priestoroch sa dali používať ľahké oceľové konštrukcie s presklením, čím sa dovnútra dostalo svetlo,“ vysvetľuje projektant Ivanič. Obyčajné sklo vymenili za pochôdzne, aby sa priestor v podkroví dal využiť.

Palác z konca 19. storočia je postavený v eklektickom štýle. „Vtedy vládli architektúre neoslohy,“ hovorí Ivanič. „Vidíme tu neobarokové aj neorenesančné prvky.“

V Prešporku išlo o nóbl palác. „V Bratislave nemáme veľa budov, ktoré sa zachovali, tento palác sa našťastie rýchlo zaradil medzi národné kultúrne pamiatky,“ pokračuje Ivanič. Zachovalo sa v ňom veľa pôvodných prvkov, napríklad pôvodné stropy či fasády.

Dom hudby

Niektoré priestory v pravom krídle budovy získava do prenájmu BKIS.

„Systém Open call, s ktorým v BKIS intenzívne pracujeme už druhý rok, nám výborne ukazuje, o aké spolupráce majú umelci a umelkyne najväčší záujem. Prenájom priestorov a materiálovo-technologická podpora je z nich najžiadanejšia,“ hovorí riaditeľka strediska Katarína Hulíková.

Priestory sa budú dať prenajať aj komerčne. Súčasťou je okrem koncertnej sály aj skúšobňa či seminárna miestnosť.

BKIS si priestory prevezme v najbližších mesiacoch, využívať ich začne od roku 2025. Postupne si chce otestovať, ako bude vyzerať spolužitie so základnou umeleckou školou.

V Dome hudby sú zároveň pripravené priestory, kde by mohlo vzniknúť libresso či výstavný priestor.

Zajímavost :  Slovensko vyšle do Thajska ekonomického diplomata

Zóna Panenská

Mestská časť Staré Mesto opravila časť chodníka pred Domom hudby.

„Po technickej a materiálovej stránke sme sa riadili štandardmi hlavného mesta, nájdete tu teda známu a kvalitnú dlažbu, s ktorou by sme chceli v zóne Panenská pokračovať,“ hovorí starosta Matej Vagač.

Mestská časť má podľa neho v pláne obnoviť celú Panenskú ulicu a jej okolie, má na to už projekt. Jednotlivé úseky obnovuje postupne, zatiaľ na Konventnej a Lýcejnej ulici.

Zóna v okolí Panenskej ožíva aj vďaka občianskemu združeniu Punkt, ktoré tam organizuje Dobrý trh. Najbližší bude túto sobotu, súčasťou bude aj program v obnovenom paláci.

Predpoludním sa na nádvorí predstavia žiaci ZUŠ, popoludní sa bude diskutovať o rekonštrukcii. Koncerty tam počas dňa odohrajú Andrea Bučko a Mária Kmeťková, Jozef Lupták s pedagógmi a študentmi a skupina Korben Dallas.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO