BRICS bol pre Putina symbolickým víťazstvom. Summit si viditeľne vychutnával

Išlo o dôležitý úspech Moskvy.

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Ruský prezident Vladimir Putin sa tváril sebavedomo, keď vo štvrtok vystúpil na záverečnej tlačovej konferencii so stovkami zástupcov zahraničnej tlače na záver trojdňového summitu, ktorého cieľom bolo ukázať svetu, že Rusko nie je globálnym vyvrheľom. Od spustenia invázie na Ukrajinu sa Putin pred novinármi objavuje len zriedkavo.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Na summite krajín BRICS sa stretli Brazília, India, Čína a Južná Afrika, ale aj niekoľko nových členov a množstvo ďalších krajín, ktoré sa podľa Putina chcú pripojiť. Jeho cieľom bolo presadiť alternatívny svetový poriadok, v ktorom by Rusko zohrávalo vedúcu úlohu a ktorý by bol protikladom k poriadku, ktorému dominujú bohaté západné krajiny.

Putin sa pustil do západných vlád, obvinil ich z eskalácie vojny na Ukrajine a hrozivo naznačil, že nie sú pripravené na následky.

„Nerobíme to my. Agresivita vždy prichádza od tých, ktorí sú na druhej strane. My sme na toto zhoršenie pripravení. Zamyslite sa nad tým, či sú pripravené štáty, ktoré ho spôsobujú,“ uviedol.

Na zasadnutí predtým Putin povedal, že Rusko sa spolu s ostatnými členmi BRICS „usiluje o vybudovanie lepšieho sveta, v ktorom sa bude rešpektovať názor každého národa“. A zopakoval dlhodobú sťažnosť mnohých rozvojových krajín na Bezpečnostnú radu OSN, ktorá dominuje v OSN a má len päť stálych členov s právom veta (vrátane Ruska).

Na čele globálnej väčšiny

Pre ruského lídra to bola krátka chvíľa na výslní po snahách Západu o jeho ostrakizáciu a zároveň išlo o šancu, aby sa prezentoval ako šampión globálneho Juhu.

Zajímavost :  Hokejista Molnár je podľa súdu vinný v prípade krvavej potýčky s gymnazistom. Mladý reprezentant sa odvolal

Summit bol najväčšou geopolitickou udalosťou, ktorú Rusko hostilo od úplnej invázie na Ukrajinu pred približne 2,5 rokmi a Putin si viditeľne vychutnával príležitosť na bilaterálne stretnutia s ostatnými predsedami vlád, ktoré sú čoraz zriedkavejšie, odkedy Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na jeho osobu pre obvinenia z vojnových zločinov.

„Chcem sa vám vopred ospravedlniť, ale nemôžeme sa s vami dlho rozprávať a odpovedať na vaše otázky, pretože mám ešte niekoľko bilaterálnych stretnutí, asi sedem,“ povedal Putin s úsmevom novinárom. „Preto nemôžem nechať svojich kolegov čakať.“

„Pre Putina to bolo nepochybne symbolické víťazstvo,“ povedal Alexander Gabujev, riaditeľ Carnegie Russia Eurasia Center. „Príbeh o tom, že Rusko nemôže byť izolované, naozaj platí už len na základe rozsahu podujatia a osobností, ktoré prišli. Posilnilo to odkaz Ruska, že je na čele globálnej väčšiny.“

Hoci summit ukázal, že hlavný cieľ Západu izolovať Rusko sa nepodarilo dosiahnuť, podľa Vladimira Pastuchova zo Školy slovanských a východoeurópskych štúdií University College London bude krajina napriek svojej rétorike v úzadí za ekonomicky silnejšími krajinami, ako je Čína.

„Hlavným problémom je, že Rusko nebolo morálne izolované. Globálny Juh zostal hluchý voči bolesti Ukrajiny a jej túžbe po satisfakcii a obnovení spravodlivosti. Moskvu táto časť sveta nevníma zle,“ napísal na telegrame. „To je jediný, ale veľmi dôležitý úspech Moskvy.“

Vo všeobecnosti však záverečné vyhlásenie na 43 stranách analytici hodnotili ako nejasné, prázdne a abstraktné – a rovnako to vnímali dokonca aj niektorí ruskí propagandisti.

Hlavná otázka rozšírenia skupiny – týkajúca sa toho, ktoré krajiny sa k nej môžu alebo nemôžu pripojiť – sa zdá nevyriešená. Najmä Saudská Arábia sa javí ako skeptická voči vstupu do skupiny, pričom jej faktický vodca, korunný princ Mohamed bin Salmán, sa tento týždeň rozhodol namiesto Kazane zamieriť do Bruselu.

Očividný neúspech

Zdá sa, že ani návrh na vytvorenie alternatívneho globálneho platobného systému pod vedením Ruska nie je veľmi populárny.

Vo všeobecnosti vnútorné rozpory a konkurenčné priority hlavných krajín v skupine bránia tomu, aby sa vytvoril súdržný politický blok, ktorý by sa postavil Západu a o ktorý sa Putin zjavne usiluje.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Nizozemsko investuje do společného vývoje dronů s Ukrajinou

„Cieľom Kremľa je znovu vytvoriť diskurz studenej vojny Východ verzus Západ, a keďže už nevedie žiadny zmysluplný blok štátov, BRICS sa používa ako opora,“ napísal na twitteri Aleksandar Djokič, bývalý profesor v Moskve a teraz politický analytik denníka Novaja Gazeta.

„BRICS vôbec nie je blokom krajín. Je to rodiaca sa medzivládna organizácia, ktorá funguje skôr prostredníctvom bilaterálnych vzťahov svojich členov, než aby mala pevnú spoločnú politiku.“

Dodal, že nemôže ísť o blok, ktorý by sa staval proti Západu, keďže väčšina jeho členov má so západnými krajinami srdečné vzťahy.

Súvisiaci článok Putin sa už nemusí skrývať. Summit BRICS sa zišiel v Rusku Čítajte 

Ekonómka Alexandra Prokopenková z centra Carnegie Russia Eurasia pre Washington Post uviedla, že je stále ťažké definovať funkciu skupiny alebo dokonca podstatnú agendu zo summitu – do značnej miery preto, že členovia majú veľmi odlišné politické a hospodárske systémy.

„Nepovedala by som, že tento summit bol úspešný. Je ťažké povedať, čo toto združenie robí,“ povedala Prokopenková. Prirovnala ho k iným neefektívnym organizáciám rozvojových krajín, ako je napríklad Skupina 77.

„Bilaterálna agenda s Ruskom je pre viaceré krajiny oveľa dôležitejšia ako niečo kolektívne na úrovni BRICS,“ povedala.

Pravdepodobne najpozoruhodnejšia udalosť summitu v skutočnosti nemala nič spoločné s Ruskom alebo jeho agendou. Išlo o stretnutie čínskeho lídra Si Ťin-pchinga a indického premiéra Naréndru Módího po piatich rokoch bez formálnych rozhovorov, hoci z neho nevzišli žiadne konkrétne opatrenia.

Dolár ako zbraň

Jedným z prioritných bodov summitu bol ruský návrh na obídenie amerického dolára vytvorením nového, sankciám odolného systému platobných správ známeho ako „BRICS Bridge“. Bol navrhnutý ako alternatíva k systému SWIFT – polstoročie starému medzinárodnému systému, ktorý spracúva bankové platby v hodnote biliónov dolárov na celom svete.

Putin obvinil západné mocnosti, že „používajú dolár ako zbraň“, a ohradil sa proti západným sankciám. „Neodmietame dolár ani proti nemu nebojujeme, ale ak nám nedajú možnosť používať ho, čo môžeme robiť? Sme nútení hľadať alternatívy,“ povedal počas summitu.

Zajímavost :  Seznam zaměstnavatelů, kteří jsou zařazeni v programech ekonomické migrace, zejména Programu kvalifikovaný zaměstnanec

Analytici však uviedli, že sa zdá, že návrh Ruska, z ktorého by profitovali najmä Rusko a Irán, na ktoré sa vzťahujú prísne sankcie, nevyvolal u ostatných členov veľké nadšenie. Zdá sa, že pre ostatné krajiny by mal skôr symbolickú ako praktickú hodnotu a mohol by spôsobiť dodatočné náklady a riziká.

Pred summitom sa ministri financií Číny, Indie a Juhoafrickej republiky na stretnutí ministrov financií krajín BRICS nezúčastnili, čo naznačuje, že o návrh Ruska nemajú veľký záujem. Spojené štáty medzitým dali jasne najavo, že krajiny, ktoré spolupracujú s ruskou vojnovou mašinériou, obmedzia svoj prístup k doláru.

Vo štvrtkovom rozhovore s novinármi na záver summitu sa zdalo, že Putin od návrhu ustúpil.

„Pokiaľ ide o SWIFT alebo nejaké alternatívy, nevytvorili sme a nevytvárame žiadne alternatívy pre nič, ale napriek tomu je táto otázka dnes veľmi dôležitá a jedným z kľúčových problémov je problém zúčtovania,“ povedal Putin. „Preto ideme cestou používania národných mien.“

Rusko

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO